„Grosz do grosza i będzie kokosza” – w tych kilku słowach zawarta jest wielka mądrość. Stare powiedzenie porusza aspekt oszczędzania, ale nie takiego z rozmachem, tylko metodycznego i spokojnego. Nie mamy przecież ogromnego wpływu na ocieplenie klimatu czy zmianę polityki globalnej, ale możemy zmienić swoje nawyki i sposób myślenia. Nasze małe, codzienne działania pomogą sprawniej zarządzać energią we własnych czterech ścianach i przyczynią się do zmniejszenia rachunków oraz poprawy efektywności energetycznej. Dlatego koniecznie musimy przekonać się jak oszczędzać prąd i po prostu zacząć to robić!
Jak oszczędzać prąd w domu? Efektywnie korzystaj ze światła dziennego
Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie prądu jest umiejętne operowanie światłem dziennym w pomieszczeniach. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, ograniczamy używanie sztucznego oświetlenia – żyrandole, lampy, kinkiety nie muszą być włączone, kiedy wnętrze wypełniają promienie słoneczne. Żeby osiągnąć jak najlepszy efekt, powinniśmy zrezygnować z aranżacji okna. Ciężkie zasłony, grube firany czy rolety blokują dopływ naturalnego światła, które doskonale rozświetla domową przestrzeń, a nawet wpływa na jej optyczne powiększenie.
Jak zmniejszyć rachunki za prąd w nowym domu?
Wymarzoną sytuacją byłoby osiągnięcie stanu, w którym dom produkuje tyle energii ile zużywa. Dziś nie jest to futurystyczna wizja, ale realny plan do zrealizowania. Jeśli więc rozważamy wzniesienie nowego budynku, to może powinniśmy zdecydować się na dom zeroenergetyczny? W takim projekcie wielką rolę odgrywa innowacyjna stolarka otworowa. Wielkoformatowe przeszklenia o doskonałym współczynniku przenikania ciepła pozwalają utrzymać komfort termiczny w sezonie przejściowym i minimalizują straty energii. Jeśli decydujemy się na modele wykonane z aluminium, warto rozważyć montaż okien w technologii DSB, polegający na wklejaniu szyb na taśmie na sucho.
Jak obniżyć rachunki za prąd w starym domu?
W dobie szalejących cen, wielu z nas szuka skutecznych sposobów na oszczędzanie prądu. Jeśli mieszkamy w starym domu, to dobrym pomysłem będzie wymiana zużytych systemów grzewczych i nieszczelnej stolarki otworowej. Inwestorzy, dla których takie przedsięwzięcie to spory wydatek, nie są pozostawieni sami sobie. Program Czyste Powietrze 2024 udziela wsparcia finansowego dla gospodarstw jednorodzinnych i warto z niego skorzystać. Szczelne okna i drzwi wejściowe stanowią doskonałe przegrody termoizolacyjne, dlatego ciepło nie ucieka na zewnątrz, tylko tworzy przyjemną atmosferę we wnętrzu, a to pozwala na skuteczne oszczędzanie prądu i znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Dowiedzmy się również, jakie wybrać drzwi zewnętrzne w ramach rządowej dotacji, aby osiągnąć optymalne warunki w domowej przestrzeni.
Jak oszczędzać prąd w domu? Wyłączaj światło
To bardzo proste zadanie. Trzeba tylko zmienić myślenie. Jeśli opuszczasz pomieszczenie na dłużej, to wychodząc, zgaś światło. Nawyk, którego wielu z nas nie kontroluje, bo nie zwraca uwagi na takie drobiazgi, a przecież „grosz do grosza…” Ta czynność nie wymaga wielkiego zaangażowania, wystarczy uświadomić sobie i zapamiętać, że dzięki temu mamy realny wpływ na oszczędzanie prądu.
Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Wymień żarówki na energooszczędne
Jeśli w naszych pomieszczeniach nadal są żyrandole, lampy, lampki czy kinkiety z tradycyjnymi i halogenowymi żarówkami, to powinniśmy bezzwłocznie wymienić je na modele energooszczędne. Nie bez powodu są tak określane, a różnicę zauważymy już przy rozliczaniu kolejnych rachunków.
Jak obniżyć rachunki za prąd podczas gotowania i pieczenia?
Korzystanie z płyty indukcyjnej wiąże się ze wzrostem kosztów za prąd, dlatego powinniśmy zacząć gotować z rozwagą. Musimy pamiętać, żeby garnek był przykryty. Ten mały detal powoduje, że szybciej i sprawniej przygotujemy obiad, więc płyta będzie działać krócej niż wtedy, gdy rezygnujemy z pokrywki. Jakie jeszcze kuchenne sposoby na oszczędzanie prądu warto zastosować? Nie otwierać piekarnika w czasie pieczenia, bo przez tę chwilę ucieka ciepło, a żeby następnie wyrównać temperaturę, urządzenie zwiększa swą moc.
Oszczędzanie prądu – przyjrzyj się sprzętom elektronicznym
Telefon, tablet, czytnik elektroniczny, smartwatch czy inny sprzęt mobilny został naładowany w 100%? To po prostu odłącz ładowarkę, bo po pewnym czasie akumulator zacznie się rozładowywać i ponownie uruchomi proces ładowania. Pamiętaj też, że gdy nie używasz sprzętów RTV czy AGD, to wyłącz je z kontaktu. Pralkę oraz zmywarkę włączaj, kiedy są już pełne i najlepiej wybierz program ekologiczny to nie będzie zaskakujących dopłat do rachunków.
Sposoby na oszczędzanie prądu – do ogrzewania i wierzenia mieszkania użyj wyobraźni
Gdy lato dobiegnie końca, zamiast podkręcać grzejniki do maksymalnej wartości, sprawdź czy stolarka otworowa jest szczelna i pamiętaj, by przestawić okna na tryb zimowy. Gdy szukasz powiewu świeżego powietrza, zanim otworzysz skrzydło, wyłącz ogrzewanie. Ten drobny zabieg pomoże kontrolować straty energii.
Każda większa zmiana zaczyna się od pierwszego, małego kroku. Możemy zmieniać świat wokół siebie, bo mamy realny wpływ na nasze najbliższe otoczenie. Od nas zależy, jak będziemy zarządzać domową energią. Jeśli chcemy płacić niższe rachunki i cieszyć się lepszym klimatem, to po prostu pamiętajmy o istotnych szczegółach.