Wietrzenie powierzchni mieszkalnych w domach, kamienicach czy blokach nie tylko pomaga w zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, lecz przede wszystkim wpływa pozytywnie na samopoczucie domowników. Czynność ta jest niezwykle istotna, ponieważ chroni mieszkańców przed działaniem nadmiernie nagromadzonego dwutlenku węgla, kurzu oraz alergenów. Ponadto zapobiega problemom związanym ze zbyt dużym poziomem wilgoci w pomieszczeniach, a także ogranicza liczbę wirusów i szkodliwych drobnoustrojów dostających się do ich wnętrza. O tym, jak długo i często wietrzyć mieszkanie, by zapewnić sobie optymalny dostęp świeżego powietrza, dowiesz się z poniższego tekstu.
Jakość powietrza ma istotny wpływ na naszą koncentrację, a co za tym idzie efektywną naukę, pracę, a nawet wydajny odpoczynek oraz sen. Podobnie jak odwodniony w czasie upału organizm staje się mniej efektywny, tak samo traci on swoją wydajność, gdy musi funkcjonować w dusznym pomieszczeniu. Nieprawidłowa wentylacja szkodzi nie tylko człowiekowi, lecz także miejscu, w którym przebywa. Gromadzenie się pary wodnej w niewietrzonym budynku może doprowadzić do jego zawilgocenia i „pocenia się” okien i. Przykre konsekwencje tego stanu rzeczy to rozwój grzybów i pleśni, których obecność nie tylko odbija się negatywnie na zdrowiu mieszkańców, lecz także kondycji budynku, gdyż stopniowo wnikająca w ściany wilgoć prowadzi do ich dekonstrukcji. O efektywne wietrzenie mieszkania warto więc zadbać bez względu na porę roku.
Prawidłowe wietrzenie mieszkania latem
Latem odpowiednia cyrkulacja powietrza w budynku jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia domowników. Chodzi tu nie tylko o ich komfort i orzeźwienie, lecz także o funkcjonalne wychłodzenie budynku w trakcie trwania upału. Instrukcja wietrzenia mieszkania w sezonie wakacyjnym zawiera kilka istotnych wytycznych, których zastosowanie pozwoli obniżyć temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych.
W gorące dni okna najlepiej otwierać wcześnie rano, późnym wieczorem i w nocy. Wietrzenie mieszkania w trakcie trwania gorącego dnia to kiepski pomysł, ponieważ najprawdopodobniej zaprosimy rozgrzane od słońca powietrze do wewnątrz, w efekcie jeszcze mocniej podnosząc temperaturę w budynku. Szczególnie okna od południowej strony powinny w ciągu dnia pozostać zamknięte i osłonięte żaluzjami lub zasłonami. Na szczęście okna usytuowane od północy mogą być uchylone przez cały dzień.
Skoro wiemy już, jak często wietrzyć mieszkanie, zastanówmy się wiec także, jak długo to robić. Najlepiej zastosować kontrolowany przeciąg, który uzyskamy otwierając okna po przeciwległych stronach mieszkania lub domu. Znacząco przyspieszy on cyrkulację powietrza i ochłodzi wnętrze pomieszczeń. Lato to niestety czas, w którym mogą zdarzyć się silne wiatry oraz burze. W takim przypadku lepiej nie otwierać okien na oścież, a delikatnie je uchylić lub skorzystać z nawiewników. Ponadto, jeśli mieszkamy blisko parku, skweru lub poza miastem, warto w oknach zainstalować moskitiery/ W ten sposób wpuścimy do domu świeże powietrze i podziękujemy za wizytę nieproszonym, latającym gościom.
Jak wietrzyć mieszkanie zimą?
Popularne powiedzenie głosi: „lepsze jest wrogiem dobrego”. Teoretycznie dbanie o coraz lepsze parametry termoizolacyjności ma same zalety: minimalizujemy straty ciepła, ograniczamy zużycie energii i w efekcie dbamy o środowisko naturalne i domowy budżet. Pamiętajmy jednak, że szczelny dom wymaga odpowiedniego zaplanowania cyrkulacji powietrza poprzez rekuperację lub stosownie dobrane systemy okienne – zwłaszcza jeśli postawiliśmy na okna aluminiowe o naprawdę niskim współczynniku Uw. Jeszcze dwie dekady temu budynki posiadały tzw. naturalną wentylację – świeże powietrze dostawało się do wnętrza poprzez szczeliny w oknach i drzwiach zewnętrznych lub nieszczelności w ścianach, a sprawne kanały wentylacyjne odprowadzały to zużyte. Pojawia się zatem pytanie – jak wietrzyć mieszkanie zimą, by zminimalizować starty ciepła?
Najlepiej zająć się każdym pomieszczeniem oddzielnie i zrezygnować z zalecanych latem przeciągów, gdyż transfer zimnego powietrza może spowodować nadmiernie wychłodzenie ścian i podłóg. Przed przystąpieniem do wietrzenia warto stosownie obniżyć temperaturę grzania w danym pokoju – najczęściej wystarczy wyłączyć ogrzewanie lub zakręcić zawory grzejników. Okna otwieramy dopiero po 10 minutach od dokonanej redukcji, by mieć pewność, że źródło ciepła w pomieszczeniu nie będzie go emitować podczas wymiany powietrza. Ograniczamy w ten sposób niepotrzebne straty ciepła. Jak długo wietrzyć mieszkanie zimą? Zalecamy robić to krótko, ale bardzo intensywnie np. otwierając szerzej okno na 5-7 minut. Czas ten wystarczy do wymiany powietrza i będzie jednocześnie na tyle krótki, by nie wychłodzić pomieszczenia.
Jak często wietrzyć mieszkanie?
Choć regularne wietrzenie mieszkania ma pozytywny wpływ na zdrowie i warto dokonywać tej czynności kilka razy dziennie wiemy już, że tak naprawdę częstotliwość zależy od warunków atmosferycznych, a także temperatury na zewnątrz. By ułatwić ten proces producenci stolarki okiennej wyposażają ją w okucia z funkcją mikrowentylacji (zmniejszenie docisku skrzydła do ramy) uzyskiwanej za pomocą odpowiedniego ustawienia klamki.
Tu doskonale sprawdzą się okucia Comfort. Dzięki ich specjalnej budowie skrzydło może zostać odsunięte od ramy do 6 mm, zapewniając optymalną wymianę powietrza i pozostając jednocześnie bezpiecznie zaryglowane. Wąska szczelina chroni przed zalaniem pomieszczenia podczas burzy czy ulewnych opadów, a stabilna konstrukcja nie ulegnie zniszczeniu podczas silnych wiatrów. Ponadto, użytkownik nie musi zmagać się z samozatrzaskiwaniem skrzydła lub drzwi wewnętrznych w wyniku przeciągów. Ten rodzaj rozszczelnienia znacznie lepiej chroni przed hałasem z zewnątrz niż uchylone okno. Z okuciami Comfort zyskujemy zalety tzw. naturalnej wentylacji w nowoczesnym i w pełni kontrolowanym wydaniu.
Box kierujący do: jakie dodatkowe role pełnią w oknach wysokiej jakości okucia?