Właściciele domów z tarasami czy mieszkań z balkonami powinni mieć świadomość, że regulacja drzwi balkonowych jest obowiązkowym działaniem wpływającym na właściwą funkcjonalność stolarki otworowej. Niejeden użytkownik zadaje sobie pytanie – jak wyregulować drzwi balkonowe? Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wzywać profesjonalnej ekipy, ale można zrobić to samemu. Wystarczy szczegółowo zapoznać się z tematem i krok po kroku zrealizować to jakże istotne przedsięwzięcie.
Drzwi balkonowe – regulacja to podstawa
Podczas zwykłego użytkowania drzwi balkonowe opadają i jest to proces naturalny, który jednak można, a nawet trzeba korygować. Pierwsza regulacja drzwi balkonowych wykonywana jest przez specjalistów już w czasie montażu i powinna pozwolić na bezproblemowe korzystanie z okien czy drzwi przynajmniej przez rok. W kolejnych latach eksploatacji regulowanie drzwi balkonowych będzie należało do obowiązków domowników, bo efekt opadania lub nieszczelności pojawi się prędzej czy później, dlatego należy samodzielnie poprawić funkcjonalność rozwiązania.
Jak regulowanie drzwi balkonowych podnosi komfort użytkowania?
Producenci stolarki otworowej określają konkretne ustawienia okien jako letnie i zimowe, dlatego też korekta szczelności dokonywana jest przeważnie dwa razy w roku. Takie działanie dobrze sprawdzi się również jeśli chodzi o drzwi balkonowe. Regulacja powoduje, że w sezonie zimowym drzwi mocno przylegają do ościeżnicy, a efektem jest zatrzymanie ciepła w domowej przestrzeni. Warto dowiedzieć się jak uszczelnić okna na zimę i w pełni cieszyć się przytulnym wnętrzem oraz niższymi rachunkami za ogrzewanie. Odwrotnie jest w czasie letnich upałów, kiedy to minimalne rozszczelnienie jest wręcz pożądane i odpowiednio wpływa na cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.
Czym i jak wyregulować drzwi balkonowe?
Regulacja drzwi balkonowych PCV wymaga użycia specjalnego klucza V.SCH.ACP-S lub kombinerek – w tym przypadku musimy uważać, żeby nie uszkodzić metalowych elementów. Gdy mamy już przygotowane narzędzia, otwieramy drzwi na oścież. Sprawdzamy trzy okrągłe zaczepy – na górze, na dole i po środku skrzydła, a następnie przekręcamy konkretny zaczep w lewo lub prawo – pomogą w tym specjalne oznakowania. Podczas montażu zaczepy pozostają w pozycji neutralnej, natomiast używając dedykowanego klucza lub kombinerek możemy poluzować lub uszczelnić drzwi, przekręcając zaczep o 90 stopni w prawo lub lewo. Regulowanie drzwi balkonowych nie jest zatem żadnym problemem!
Regulacja drzwi balkonowych – sposób na opadające skrzydło
Jak wyregulować drzwi balkonowe, gdy napotkamy większy opór przy otwieraniu lub zamykaniu? Tu może przydać się regulacja wysokości skrzydła, bo opadanie drzwi balkonowych to normalny efekt użytkowania. Żeby więc klamka nie chodziła ciężko, a drzwi nie ocierały się o ościeżnicę należy je podnieść za pomocą klucza imbusowego 4 mm. Przedtem jednak powinniśmy ustawić drzwi w pozycji uchylnej. Jeśli chcemy podnieść bądź opuścić skrzydło musimy zdjąć nakładkę z dolnego zawiasu i włożyć klucz do górnego otworu w zawiasie, w którym znajduje się śruba regulacyjna. Gdy przekręcimy klucz w prawo, skrzydło się podniesie, w lewo – obniży. Warto pamiętać, żeby śrubę regulować o pół obrotu. Czynność należy powtarzać aż do osiągnięcia optymalnego ustawienia.
Drzwi balkonowe – regulacja i odpowiednia pielęgnacja
W przypadku, gdy zmiana wysokości nie pozwala nam uzyskać zamierzonego efektu, można zdecydować się na regulację w poziomie. Znów przyda się klucz imbusowy 4 mm, ale tym razem szukamy śruby regulacyjnej z boku dolnego zawiasu i przekręcamy ją o pół obrotu, sprawdzając skuteczność działania. Czasami konieczna może okazać się regulacja drzwi balkonowych po przekątnej – podnosimy lub opuszczamy wówczas drzwi od strony klamki. Ponownie z pomocą klucza imbusowego szukamy tym razem śruby regulacyjnej przy górnym zawiasie i dalej postępujemy tak, jak wcześniej.
Odpowiednia konserwacja drzwi balkonowych pozwala ograniczyć ryzyko skrzypienia i zminimalizować obcieranie skrzydła o elementy ramy. W tym celu powinno się nasmarować okucia dedykowanym do takiej pielęgnacji olejem silikonowym. Regularne smarowanie powoduje, że metalowe części pozostaną w dobrym stanie przez długi czas eksploatacji.
Dbałość o szczegóły przynosi wielkie efekty
Warto odpowiednio zatroszczyć się o wszystkie elementy budowlane i zwracać uwagę na istotne detale, bo tylko wtedy osiągniemy wymarzony komfort w codziennym życiu. Cykliczna regulacja drzwi balkonowych PCV czy aluminiowych pozwoli uzyskać optymalne warunki we wnętrzu dostosowane do naszych zmieniających się potrzeb. Gdy już zapewnimy sobie najlepszą funkcjonalność, a regulowanie drzwi balkonowych stanie się naszym nawykiem, możemy skoncentrować się na walorach wizualnych. A jeśli do pełni szczęścia brakuje nam jedynie nieskazitelnej tafli i dobrego widoku, który przesłaniają uciążliwe zabrudzenia, wystarczy dowiedzieć się jak usunąć skazy na szybach i cieszyć otaczającym nas pięknem oraz przyjemną atmosferą o każdej porze roku!