…dlatego poniżej spróbujemy przedstawić najważniejsze kryteria, jakie powinny spełniać dobre okna do bloku. Cena jest jednym z najbardziej oczywistych, choć niekoniecznie podstawowym. Funkcjonalność, estetyka, energooszczędność… można tak ciągnąć niemal bez końca. Zatem, jakie okna do mieszkania w bloku wybrać?
Nie – „czy wymieniać”, lecz „na jakie okna do bloku” wymienić!
Okna do bloku mogą być wykonane z różnych materiałów. Czasy zmieniły się na tyle, że nie jesteśmy już skazani na kiepskiej jakości okna drewniane, z łuszczącą się farbą, próchniejące i po latach wręcz się rozpadające, przez co powodujące przeciągi i znaczące straty cieplne. Nowoczesne ramy z drewna są bardzo trwałe, ale i stosunkowo drogie, stąd częściej spotykane są w wolnostojących domach niż jako okna do bloku. Cena powoduje, że w budownictwie wielorodzinnym bardziej powszechnie używane są okna PCV i aluminiowe. Ich gama jest jednak tak szeroka, że bez względu na przyjęte założenia absolutnie każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednie dla siebie okna do mieszkania w bloku. Ostateczny wybór między plastikiem a aluminium jest kwestią indywidualną, bowiem oba rodzaje okien spełniają wszystkie wymagania, jakie stawia przed nimi potencjalny użytkownik – i współczesna rzeczywistość.
Zobacz także: jak kupić dobre okna PCV.
Jakie okna do bloku? Takie, które imponują jakością
Okna PVC są niesłusznie odbierane jako sztampowe i nudne, a to z powodu masowego stosowania w blokach od wielu dekad. Przeszłością są także ich zdeformowane od słońca czy wypaczone od mrozu ramy. Dawniej byle jakie, okna do mieszkania w bloku z ramami z PVC są obecnie konstrukcjami na najwyższym poziomie – jak choćby model Morlite stanowiący idealny mariaż doskonałego designu i walorów użytkowych. Zastosowano w nim ultranowoczesne rozwiązania: szybę z najwyższymi parametrami cieplnymi o doskonałej przepuszczalności światła, najcieplejszą ramkę międzyszybową, ukryte okucia nowego typu oraz innowacyjny rodzaj klamki chroniącej przed włamaniami. Warto dodać, że dzięki absolutnie minimalnej ilości plastiku do wnętrza domu wpada więcej naturalnego światła. Na dodatek okno Morlite znakomicie chroni przed dokuczliwym hałasem z zewnątrz, przez co jest jedną z lepszych odpowiedzi na pytanie – jakie okna do bloku wybrać, by spełniły maksimum oczekiwań.
Zimne jak metal? Wcale nie!
Aluminium zyskuje na popularności jako materiał na okna do bloku. Cena takich okien jest porównywalna z tymi z plastiku, sam produkt zaś dodaje szereg opcji designerskich i konstrukcyjnych. Stosowane są głównie przy nowoczesnym stylu aranżacji, charakteryzującym się elegancką prostotą, uwielbiającym światło, przestrzeń, geometryczny porządek i komfort, który powinny zapewnić domownikom poszczególne elementy wyposażenia. Piękno i pragmatyzm znakomicie łączy w sobie okno Genesis o topowym standardzie izolacyjności termicznej przy zachowaniu najwyższej ergonomii użytkowania, funkcjonalności i nowoczesnej estetyki profilu. Współczynnik Uw równy 0,7 W/m2K z nawiązką wyprzedza obowiązujące Warunki Techniczne. Dzięki temu montując konstrukcje z linii Genesis jako okna do mieszkania w bloku zadbamy na dłuższą metę o domowy budżet – poprzez naturalne doświetlanie pomieszczeń oraz ich ochronę przed niechcianą utratą ciepła uzyskując znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie i prąd.
Czytaj również: jakie okna kupić – PVC czy aluminiowe.
Cała paleta kolorów – jakie okna do bloku wybierzesz?
Kiedyś białe ramy plastikowych okien szybko stawały się pożółkłe czy wyblakłe. Obecnie dzięki zabezpieczeniu profili szkłem akrylowym, które jest najtrwalszym materiałem na świecie, możemy na długie lata zapomnieć o ubytkach, przebarwieniach i uszkodzeniach. Akrylowa powłoka zapobiega też osadzaniu się kurzu i brudu.
Samo powlekanie okien daje też możliwość modyfikacji ich wyglądu – bardzo istotną z estetycznego punktu widzenia. Nowoczesne technologie nie ograniczają nas jedynie do wszechobecnej niegdyś bieli, pozwalając na uruchomienie wyobraźn. Możemy też wybierać różnorodne faktury, postawić na mat, a nawet imitację drewna w dowolnym odcieniu – dopasowując wygląd okien do wystroju wnętrz i koloru fasady przy nieograniczonych wręcz możliwościach kompozycyjnych.
Często jednak zdarza się, że z różnych powodów nie ma opcji zastosowania innego niż narzucony koloru na zewnątrz. Wtedy rozwiązaniem kwestii jakie okna do bloku wybrać by ominąć te ograniczenia są okna typu bicolor – różniące się kolorystyką profili skierowanych na zewnątrz i do wewnątrz budynku, co daje dużo większą swobodę stylizacyjną.
Reasumując – na jakie okna do mieszkania w bloku byśmy nie postawili, ważne by te ostatecznie wybrane zapewniły nam światło, ciepło, ciszę, bezpieczeństwo i oszczędność przez długi czas, bowiem to przecież inwestycja na lata.