Zacznijmy od przykrej i niepokojącej w sumie konstatacji: większość polskich domów jednorodzinnych (a szczególnie te wybudowane w poprzednim wieku) nie spełnia nowoczesnych wymogów dotyczących zużycia energii nieodnawialnej i emisji gazów cieplarnianych i dwutlenku węgla do atmosfery. Problem w tym, że ich właściciele nie kwapią się do modernizacji swoich budynków.
Podstawowe przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie – pierwsza to, rzecz jasna, finanse, bowiem dostosowanie starego domu do współczesnych założeń wymaga niemałych inwestycji i zwyczajnie nie każdego na to stać. Drugą jest wciąż niska świadomość proekologiczna, powodująca zacieśnianie horyzontów i patrzenie tylko na czubek własnego nosa zamiast zrozumienia konieczności połączenia wysiłków w dbałości o stan naszej planety.
O ile walka z tą ostatnią przywarą jest bardzo trudna, o tyle w kwestii nakładów pieniężnych pomocne rozwiązanie stanowi dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.
Czym jest program Czyste Powietrze?
Ponieważ najskuteczniejszą metodą walki ze smogiem i emisją gazów cieplarnianych do atmosfery jest szeroko rozumiana termomodernizacja istniejących budynków, program Czyste Powietrze powstał jako zachęta do przeprowadzenia zakrojonych na dużą skalę zmian służących nie tylko ochronie środowiska, lecz także podniesieniu komfortu mieszkańców domów przy jednoczesnej redukcji rachunków za ogrzewanie. Efektywne i ekologiczne źródła energii, docieplenie ścian i dachów, wreszcie nowe, szczelne okna i drzwi zewnętrzne – program Czyste Powietrze finansowo wspiera właścicieli domów w dostosowaniu ich do wymogów XXI wieku.
By pieniądze nie uciekały przez okna i drzwi
Czyste Powietrze stwarza okazję do oceny stanu posiadanej stolarki otworowej. Szacuje się, że za nawet 30% strat cieplnych całego budynku odpowiadają właśnie nieszczelne, nietrzymające ciepła okna i drzwi. Czyste Powietrze jest programem umożliwiającym zakup i montaż nowych po niższych, bo w części refundowanych kosztach. W zależności od zakresu zaplanowanych prac modernizacyjnych możemy uzyskać dofinansowanie sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!
OknoPlus wstąpił do branżowej Koalicji Termomodernizacji, mającej na celu między innymi promocję wymiany stolarki otworowej w ramach programu Czyste Powietrze. Zapewniamy kompleksowe wsparcie w tym względzie – od przygotowania niezbędnej dokumentacji po ostateczny wybór produktów – mówi Ewa Zarychta.
Na co zwrócić uwagę by wybrać dofinansowane w programie Czyste Powietrze drzwi?
Wymagania Warunków Technicznych 2021 są w tym przypadku jasno określone: drzwi zewnętrzne do programu Czyste Powietrze muszą przede wszystkim odznaczać się współczynnikiem przenikania ciepła nie wyższym niż 1,3 W/m2K.
Z tym akurat nie będzie problemu, bowiem szczycimy się tym, że nasze produkty spełniają te wymogi nawet ze sporym zapasem – podkreśla ekspertka.
Doskonałym przykładem świetnych parametrów są nowoczesne drzwi wejściowe Reveal, których Ud wynosi 0,8 W/m2K, a przy wyposażeniu w szklenie o grubości 48 mm wskaźnik Ug nie przekracza 0,6 W/m2K. Co więcej, zastosowana w nich technologia „antybimetal” minimalizuje groźbę odkształcenia w wyniku różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem i wnętrzem domu, gwarantując ich szczelność.
Równie wysoki poziom technologiczny cechuje konstrukcje z PVC. Drzwi zewnętrzne PVC Classic z panelami dekoracyjnymi grubości od 24 do 44 milimetrów mają współczynnik przenikania ciepła od 1,1 do nawet 0,76 W/m2K, co oznacza, że również stanowią dobry wybór jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne do programu Ciepłe Powietrze.
Praktyczne… i estetyczne drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne są jedną z podstawowych wizytówek domu, odzwierciedlają wystrój wnętrza i charakter domowników, zatem równie ważne jak parametry techniczne są ich walory wizualne. Drzwi OknoPlus dzięki różnorodności wzorów, faktur, kolorów i dodatków stwarzają nieskończone wręcz możliwości personalizacji, łatwo więc będzie je dopasować do najbardziej nawet oryginalnego projektu.
I na koniec ważna uwaga – nie wystarczy tylko znaleźć odpowiednie do założeń programu Czyste Powietrze drzwi. Wymagania dotyczą przecież parametrów całej stolarki otworowej, a niebagatelny wpływ na jej szczelność, w ślad za którą podąża energooszczędność, mają także okucia. Więcej na ich temat można przeczytać tutaj: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/okucia-do-drzwi-zewnetrznych/.