Dla wielu użytkowników kuchnia jest najważniejszym miejscem w domowej przestrzeni. Mimo że nie wszyscy mogą popisać się wielką, kulinarną wirtuozerią czy nazwać miłośnikami wyszukanych potraw, to chyba każdy z nas szuka dobrego przepisu na udane życie. Wystarczy kilka prostych składników, żebyśmy mogli cieszyć się codziennością w kuchennym wnętrzu. W tak wyjątkowym pomieszczeniu nie powinniśmy skupiać się jednak wyłącznie na jedzeniu, ale przede wszystkim właśnie tutaj zaspakajać głód bliskości i spotkań z rodziną. Żeby jak najlepiej oddać ciepłą, serdeczną atmosferę tych czterech ścian, warto zdecydować się na ciekawą aranżację. Kuchnia w stylu boho przypadnie do gustu poszukującym naturalnej siły wyrazu i autentycznego wdzięku.
Kuchnia boho – inspiracje zapraszające naturę do wnętrza
Od wielu sezonów na pierwszy plan wśród propozycji aranżacyjnych wysuwa się estetyka minimalistyczna. Styl skandynawski ujął domowników prostotą, ciepłymi kolorami oraz otwartością na słońce i zieleń. Coraz częściej poszukujemy łagodnej harmonii ze światem przyrody, bo potrzebujemy wyciszenia i czerpania życiowej energii z naturalnych źródeł. Wystrój pomieszczeń określany nazwą boho to kolejne, piękne zaproszenie słonecznych promieni oraz roślinnej mocy do naszego wnętrza. Rezygnując z bogatych ozdób, mocnych kolorów czy topornych mebli, organizujemy przytulną, jasną i lekką przestrzeń idealną do prawidłowego funkcjonowania. Dodając do niej nieco artystycznego polotu, otrzymujemy niepowtarzalny styl boho. Kuchnia wdzięcznie nawiązująca do klimatu rustykalnego stanie się wymarzonym miejscem do długich, porannych rozmów wypełnionych zapachem kawy, a wieczorem idealne wprowadzi domowników w nastrój błogiego relaksu.
Jak urządzić kuchnię w stylu boho?
Kuchnia w stylu boho stawia na prostotę i skromność. Sięga po naturalne materiały i wypełnia swoją przestrzeń miękkimi akcentami. Zupełnie inaczej niż w przypadku aranżacji wnętrz spod znaku glamour nie potrzebuje błyszczeć detalami czy intrygować wykończeniami, ale podbija serca domowników bezpretensjonalnym urokiem. We wnętrzu przeważają jasne barwy – ulubiona złamana biel czy spokojny beż, mile widziane są również stonowana zieleń czy subtelne żółcienie z brązami szczególnie jako motyw roślinny lub w postaci ciekawych detali. Bielone szafki kuchenne ze szklanymi witrynami, drewniany, olejowany blat, pastelowe lub patchworkowe płytki, duży, farmerski zlew to niekwestionowane, mocne punkty wystroju. Oczywiście w centralnym położeniu znajduje się solidny, elegancki stół, bez którego nie istnieje żadna kuchnia. Styl boho lubi wszystko, co naturalne, więc drewnianemu stołowi mogą towarzyszyć wiklinowe czy rattanowe krzesła albo ławka z drewna przykryta ręcznie tkanym, kolorowym pledem z frędzlami lub poduszkami z etnicznym wzorem czy z akcentem delikatnej, babcinej koronki.
Styl boho – kuchnia z doskonałym widokiem na słoneczny ogród
Marzeniem niejednej pani domu jest mieć wygodną, pięknie urządzoną kuchnię z cudownym widokiem. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym i potrafimy umiejętnie zatroszczyć się o swój ogród, to o zielony krajobraz nie musimy się martwić. Co więcej, możemy dodatkowo wykorzystać rozświetlony pejzaż jako intrygujący element aranżacji,zwłaszcza, kiedy zdecydujemy się na okna narożne w kuchni. Ciekawa forma, świetny design i doskonała funkcjonalność to składniki, które tworzą wyśmienitą propozycję dla oczekujących niezwykłych wrażeń. Prywatna, panoramiczna perspektywa jeszcze bardziej przybliża nam walory świata zewnętrznego, a wystrój nabiera oryginalnego kształtu. Wybierając nowoczesne okno klejone narożne bez tradycyjnego łącznika kątowego, otrzymujemy nowatorskie połączenie szklanych tafli i zyskujemy niepowtarzalny, smakowity efekt wizualny.
Kuchnia w stylu boho – szczypta dodatków
Podobnie jak podczas przygotowywania potraw, tak i w aranżacji wnętrza ważny jest umiar. Mile widziane egzotyczne przyprawy czy intrygujące dodatki składają się na pyszną całość, ale musimy pamiętać o ich harmonijnym połączeniu, które bez wątpienia doceni kuchnia boho. Inspiracje barwami ziemi czy naturalnymi elementami znakomicie podkreślą oryginalny wymiar przestrzeni. Słomkowe podkładki pod ceramiczną zastawę, gliniane donice z zielonymi roślinami oraz wazony z ciętymi kwiatami, wiklinowe abażury, drewniane skrzynki z ziołami, lniany obrus na stole, w oknie ażurowe zazdrostki, bambusowe rolety czy bawełniane zasłony z pewnością dodadzą przytulności i świeżości kuchennemu wnętrzu. Soczysta zieleń, rustykalna biel i ciepły beż dominują w pomieszczeniu, wpływając na przyjemną atmosferę, ale warto też dodać czasami szczyptę… czerni, w postaci ciekawych detali jak uchwyty szuflad, wieszaki czy bateria zlewozmywakowa, żeby nieco doprawić całość aranżacji. Efekt? Palce lizać!
Zaspokoić głód
W dobrze urządzonej kuchni milej płynie czas, posiłki lepiej smakują, a nastrój znacznie się poprawia. Zjawisko głodu nie dotyka jedynie naszych żołądków, ale coraz częściej pojawia się w naszych sercach i umysłach. Brakuje nam pozytywnych doznań, które mogłyby odpowiednio wpłynąć na naszą codzienność. Niezwykła aranżacja przestrzeni bez wątpienia stanie się wyjątkową ucztą dla zmysłów i pozwoli nie tylko nasycić wyobraźnię, ale pobudzić apetyt na… życie!