„Naucz się z pogodą ducha przyjmować to, czego nie możesz zmienić, odważnie zmieniać to, co możesz, a przede wszystkim naucz się mądrze odróżniać te dwa stany”. Te słowa trafiają w samo sedno w kontekście naszych życiowych, codziennych działań. Idealnie sprawdzą się także w temacie… aranżacji! I tak, jak nie mamy absolutnie żadnego wpływu na warunki klimatyczne, tak możemy zrobić całkiem sporo, by wystrój wnętrz działał na nasz nastrój – nawet podczas najgorszej aury. Żeby jak najlepiej wykorzystać potencjał domowej przestrzeni i danych nam okoliczności przyrody, warto postawić na monokolor.
Co to jest monokolor i jaki efekt pozwala uzyskać?
Termin odnosi się do używanego w dziedzinie sztuki, fotografii, grafiki komputerowej czy designu określenia „monochromatyczny” i oznacza zastosowanie w projekcie jednego koloru lub jego różnych odcieni. Takie działanie pozwala uzyskać intrygujący, minimalistyczny efekt oraz niezwykłą spójność, a także umożliwia wyeksponowanie pożądanych elementów kompozycji. Jeśli przeniesiemy to zjawisko na grunt aranżacyjny, może okazać się, że monokolor stanie się jednym z najgorętszych trendów wnętrzarskich, a domownicy długo nie wyjdą spod jego uroku!
Jaką rolę monokolor odgrywa w aranżacji wnętrza?
Monochromatyczna aranżacja polega na użyciu jednego koloru lub odcienia jako motywu przewodniego w całej przestrzeni. W rezultacie możemy wykreować spokojne, eleganckie i harmonijne wnętrze, a w tym celu należy umiejętnie wybrać barwę, która stanie się wymarzoną dominantą kompozycyjną. Zarówno nasze północnoeuropejskie położenie jak i trudne warunki atmosferyczne, towarzyszące nam przez znaczną część roku, nie sprzyjają stosowaniu ciemnych wariantów. Mało kto decyduje się na odważne i bezkompromisowe czarne wnętrza. Najchętniej wybieramy jasne kolory, żeby rozświetlić i optycznie powiększyć nasze salony, kuchnie i sypialnie.
Jasno, kobieco, z twistem!
Mimo że monochromatyczny wystrój opiera się na jednym kolorze, to warto użyć go w różnych tonacjach – odpowiednio wykorzystać jaśniejsze oraz ciemniejsze aspekty i tym samym stworzyć płynne przejścia oraz niezwykłą głębię. Żeby uniknąć monotonii i wydobyć z całości nieco więcej charakteru, powinniśmy zdecydować się na różne materiały i faktury – gładkie powierzchnie, chropowate elementy, miękkie dzianiny oraz szorstkie tekstury. Meble malowane mleczną farbą kredową, ściany i podłogi w odcieniu chłodnej lub złamanej bieli, jasne tekstylia i rozjaśnione dodatki są kwintesencją w olśniewającym klimacie shabby chic. Warto zainteresować się tą stylistyką, jeśli mamy romantyczną duszę i lubimy sentymentalne podróże w czasie
Monokolor to podstawa scandi!
Właściwe oświetlenie odgrywa ważną rolę w każdej aranżacji, ale prawdziwą gwiazdą staje się bez wątpienia w stylu skandynawskim, który od wielu sezonów podbija serca inwestorów i architektów.
Decydując się na biel we wnętrzu, tak charakterystyczną dla scandi, chcemy uzyskać więcej lekkości i miękkości przestrzeni, ale marzy nam się także niczym nieskrępowany dopływ naturalnego światła, które podkreśla świetny wystrój i bez wątpienia wpływa na nasz dobry nastrój. W Polsce szczególnie doceniamy rolę złotych, ciepłych promieni i umiejętnie wyprowadzamy aranżację z cienia. Fenomenalny efekt pozwalają osiągnąć odpowiednich rozmiarów przeszklenia, a jeśli chcemy utrzymać spójność kompozycyjną powinniśmy wybrać białe okna, które subtelnie uzupełnią nietuzinkową aranżację.
Mocne detale, wyraziste elementy
Chociaż całe wnętrze jest utrzymane w jednej tonacji, to możemy dodać kilka akcentów w innych kolorach, przyciągających uwagę i stanowiących intrygujące kontrapunkty. Kontrastowa barwa doda przestrzeni czaru i mocy. Soczysta i odważna viva magenta w postaci miękkich poduszek, puszystego dywanika czy fikuśnych pojemników kuchennych wprowadzi niebanalny twist do każdej kompozycji.
Co to jest monokolor? To aranżacja, która pozwala na stworzenie spójnej i eleganckiej całości, gdzie barwny leitmotiv wyznacza rytm całego wnętrza. Nie oznacza to jednak nudy czy nijakości! W monochromatycznych aranżacjach mamy możliwość eksperymentowania z kształtem mebli i dodatków.Stoliki o obłych formach, tapicerowane kanapy oraz fotele o łagodnych liniach i okrągłe abażury mogą tworzyć nietuzinkową przeciwwagę dla geometrycznych, kanciastych dodatków, czy sztukaterii lub tapety o oryginalnym wzorze. Jasne pomieszczenia, urządzone zgodnie z zasadą „total look”, zawsze sprawiają wrażenie przestronnych i pełnych naturalnego światła – a to najlepsza propozycja dla tych, którzy cenią sobie stylistyczną oszczędność i głęboki wymiar kompozycyjnych doznań.
BOX:https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/styl-urban-jungle-wlasne-zielone-sanktuarium/