Okna dźwigają na swoich ramach niemały ciężar i równie wielką odpowiedzialność. Nic zatem dziwnego, że po wielu latach służby mogą potrzebować przejścia na emeryturę lub choćby… chwilowego urlopu w okiennym SPA! Owszem, solidnie wykonana stolarka może nam służyć przez lata, ale niestety nie jest wieczna i prędzej czy później mogą jej się zdarzać drobne wpadki. Kiedy naprawa okna jest na tyle łatwa, że możemy jej sprostać sami, a kiedy należy wezwać fachowca lub wymienić je na nowe?
Naprawa okna uchylnego – co może znaleźć się na czarnej liście?
Do najczęstszych awarii stolarki okiennej zaliczamy: nieszczelne okno, problemy z otwarciem lub zamknięciem skrzydła, nieprawidłową pracę klamki, a także nieodpowiednio wyregulowane okucia czy pękniętą szybę zespoloną. W myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć, wielu z usterek możemy uniknąć, jeśli będziemy poddawać swoje przeszklenia regularnemu przeglądowi i konserwacji. Zwłaszcza po zimie i tuż przed jesienią.
Co jednak zrobić, gdy okno się nie uchyla? Jak powinna przebiegać wymiana uszczelek w oknach? Co w przypadku, gdy w salonie straszy zepsuta klamka w oknie plastikowym? Zacznijmy od wzięcia głębokiego oddechu, a potem… wystarczy przystąpić do pracy lub chwycić za telefon i wezwać profesjonalistę. I po kłopocie.
Jak otworzyć uszkodzone okno?
Jedną z najczęściej spotykanych awarii, z jaką mierzy się okno plastikowe, są trudności z jego otwarciem lub zamknięciem. Jeśli wymieniliśmy klamkę, a problem nadal się pojawia, może to oznaczać, że awarii uległa zasuwnica (przekładnia), czyli kluczowy system sterujący okuciem. Jej wymiana wiąże się z interwencją doświadczonego fachowca, a koszt naprawy uzależniony będzie od wielkości okna i rodzaju wykorzystanych w nim zawiasów. Pamiętaj jednak, że w przypadku zadawania sobie pytania: jak otworzyć uszkodzone okno, odpowiedzią nigdy nie powinno być użycie siły!
Co zrobić, gdy okno się nie uchyla i nieustannie blokuje?
Innym powodem, wyjaśniającym dlaczego okno się nie uchyla, jest źle przeprowadzona regulacja okien Naprawa okna uchylnego może zostać zlecona serwisowi, albo możemy podnieść rzuconą nam rękawice i spróbować dokonać korekty samodzielnie. Zdejmujemy nakładkę, odsłaniając okucie – tam właśnie znajduje się śruba, która będzie niezbędna do wyregulowania okna. Wystarczy dopasować do niej klucz imbusowy i operować nim w prawą lub w lewą stronę, sprawdzając przy tym czy okno można już z łatwością uchylić i zamknąć.
W przypadku, gdy podczas otwierania lub zamykania zauważymy, że skrzydło jest delikatnie przyblokowane, powinniśmy je szeroko otworzyć i dokładnie sprawdzić jego obrzeża. Czasami blokada jest spowodowana nagromadzeniem się piasku – z łatwością możemy się go pozbyć za pomocą odkurzacza.
Wymiana uszczelek w oknach
Choć uszczelki to element bardzo trwały, może się zdarzyć, że ich żywotność dobiegnie końca znacznie szybciej niż deklarował producent. Pierwsze oznaki? Odczuwalna nieszczelność oraz parcenie i kruszenie się materiału. Powód? Zaniedbanie regularnej konserwacji, która choć zabiera trochę czasu, przynosi naprawdę spektakularne efekty. Na szczęście wymiana uszczelek w oknach nie należy do skomplikowanych prac, więc w większości przypadków poradzimy sobie sami. Upewniamy się, jaki model okna posiadamy, weryfikujemy jego rozmiar oraz układ uszczelnienia i z taką wiedzą, a najlepiej z dociętym kawałkiem materiału, udajemy się do salonu producenta lub sprawdzonego punktu sprzedaży elementów i akcesoriów okiennych.
Stary, uszkodzony element zastępujemy nowym i gotowe. Kiedy przy naprawie uszczelek okna warto skorzystać z pomocy specjalisty? Gdy nasza stolarka jest wiekowa i potrzebuje specjalnej opieki lub gdy uszczelki w oknie były zgrzewane w narożnikach.
Zepsuta klamka w oknie plastikowym
Kolejną usterką, z którą poradzimy sobie sami jest zepsuta klamka w oknie plastikowym. Zazwyczaj awaria ta polega na obracaniu się klamki dookoła, bez chwytania mechanizmu otwarcia lub zamknięcia okna. Niestety problem ten jest bardzo częsty, a nasila się po długich latach używania małej klamki, służącej do otwierania dużego i ciężkiego skrzydła okiennego. Usterka powstaje poprzez zużycie metalowego trzpienia, znajdującego się wewnątrz klamki. W tym przypadku wystarczy sprawdzić jego długość, a następnie znaleźć odpowiedni model klamki w sklepie budowlanym – tym razem nieco większy, bardziej solidny i dopasowany do rozmiaru naszego okna.
Naprawa okna PCV czy zakup nowego?
Zakup nowej stolarki to spory wydatek, dlatego jeśli wymieniamy okna, zróbmy to ze względu na polepszenie standardu życia, nie z powodu drobnych zaniedbań, które po latach przynoszą nienajlepsze plony. Jeśli chcemy, by okna służyły nam jak najdłużej, starajmy się utrzymać je w jak najlepszej kondycji. Co roku należy poddawać je podstawowemu przeglądowi i ocenić stan okuć, profili oraz szyb.
Box z odnośnikiem do: https://www.oknoplus.com.pl/wartoprzeczytac/jak-zadbac-o-okna-pvc-po-montazu/
Może się jednak zdarzyć, że cena naprawy jest tak wysoka lub okna są w tak złej kondycji, że bardziej opłacalne jest zainwestowanie w nowe rozwiązania. Jeśli wybierzemy dobrze i postawimy na przykład na okno trzyszybowe Superial o doskonałej jakości, znikną nie tylko codzienne, irytujące problemy, ale zyskamy swoistego wartownika, który stanie na straży naszego bezpieczeństwa, sprawi, że w domu będzie cicho i ciepło, a do tego… pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie. Nasz wybór wśród okien PVC? Bez wątpienia okno plastikowe Morlite!
Wszak czasem nieplanowana zmiana jest… zmianą na lepsze, prawda?
Box z odnośnikiem do: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/jak-kupic-dobre-okna-pcv/