Po jesienno-zimowej szarzyźnie mało jest rzeczy piękniejszych niż widok budzącej się do życia wiosną przyrody. Dlatego dokonywane w tym czasie domowe porządki zazwyczaj obejmują okna – by sprawić, że nasze spojrzenie na świat nie napotka żadnych przeszkód i bez zakłóceń będziemy mogli cieszyć oczy świeżą zielonością. Zdarza się jednak, że samo mycie okien nie wystarczy, a to dlatego, że pojawiły się na nich elementy niepożądane, przeszkadzające w swobodnym napawaniu się tym wszystkim, co dzieje się za szklaną taflą. Odkryte po umyciu rysy, mające służyć dziecięcej rozrywce naklejki, czy też pozostały po nich klej – to najczęściej spotykane czynniki zaburzające ogląd świata zewnętrznego. Dobra wiadomość: można sobie z nimi poradzić.
Jak usunąć naklejkę z szyby okiennej?
Naklejki po jakimś czasie tracą kolory pod wpływem słońca, ich brzegi zaczynają przypominać poważnie dotknięty zębem czasu znaczek pocztowy, mówiąc krótko: zamiast zdobić – szpecą okno. Nie zastanawiamy się już wtedy, czy ich się pozbyć, ale raczej – jak? Usunąć naklejkę z szyby okiennej można na kilka sposobów, używając środków dostępnych w każdym gospodarstwie domowym.
Jedną z najprostszych metod jest zastosowanie dowolnego środka z zawartością alkoholu, na przykład zmywacza do paznokci. Nasączamy nim wacik, którym następnie kolistymi ruchami przecieramy powierzchnię naklejki, by rozpuścić znajdujący się pod nią klej, co powinno po kilku minutach umożliwić jej oderwanie.
Równie skuteczne może być użycie octu lub soku z cytryny, który najpierw trzeba nieco podgrzać – ale tylko tak, by był letni, nie gorący. W takim roztworze moczymy gąbkę, którą następnie zwilżamy całą naklejkę. Odczekujemy mniej więcej dziesięć minut, by kwaśny płyn miał szansą zadziałać – i odklejamy w całości (jeśli się uda) bądź delikatnie, by nie uszkodzić szyby, zdrapujemy naklejkę. Istotne jest, by – podobnie jak w przypadku środków zawierających alkohol – wykonywać te czynności w rękawiczkach, dla ochrony skóry dłoni.
Kolejnym sposobem jest zastosowanie sody oczyszczonej zmieszanej z oliwą lub olejem spożywczym. Technika jest taka sama, jak przy użyciu roztworu octu czy soku z cytryny, czyli nałożenie płynu na naklejkę, a jeśli wciąż się trzyma – pozostawienie go na dłużej, co powinno uczynić daremnym wszelki opór z jej strony.
Jak usunąć klej z szyby okiennej?
Dość często zdarza się, że pozbycie się naklejki nie oznacza końca problemu. Na szybie pozostaje bowiem warstwa kleju, do której po jakimś czasie będą przywierały drobinki kurzu i brudu tworząc szpecącą plamę. Jak usunąć klej z szyby okiennej? Najłatwiej i najszybciej jest po odklejeniu naklejki przetrzeć miejsce po niej środkiem do pielęgnacji szkła, a później wytrzeć ściereczką do sucha. Szczególnie uporczywe resztki kleju można potraktować opisanymi wyżej roztworami kwasów lub sody oczyszczonej z olejem. Najtrudniejsze do wyczyszczenia miejsca nawilżamy płynem i zostawiamy nawet na całą noc, do ich usunięcia zaś możemy użyć delikatnej gąbki, szczoteczki do paznokci albo miękkiej szczoteczki do zębów – by nie uszkodzić powierzchni szyby.
Przy stosowaniu środków kwaśnych (sok z cytryny, ocet) lub zasadowych (soda oczyszczona) ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okolic miejsca, w którym będą użyte – ramy okien, tak aluminiowe jak plastikowe – nie najlepiej reagują na kontakt z takimi odczynnikami. Zabezpieczenie ma też znaczenie gdy do pozbycia się kleju czy naklejki używamy mieszanki sody z olejem, który jest sam w sobie dość trudny w usuwaniu.
Jak usunąć rysy na szyby okiennej?
Naklejki i pozostały po nich klej to niewielki w sumie problem, z którym możemy sobie poradzić dość łatwo, wykorzystując będące pod ręką środki. Gorzej gdy dostrzegamy na szybach rysy będące efektem bądź to kontaktu szkła z twardymi przedmiotami, bądź używania niewystarczająco łagodnych środków i zbyt szorstkich materiałów przy myciu. Co wtedy? Jak usunąć rysy z szyby?
Niewielkie zarysowania możemy wyrugować sami, stosując banalnie prosty, domowy sposób. Pomocna w tym będzie… wybielająca pasta do zębów, której niewielką ilość nakładamy na miękką szmatkę i pocieramy rysę przez kilka minut. Gdy efekt tej czynności nas nie zadowala, pozostawmy pastę na rysie na kilka – kilkanaście godzin i spróbujmy ponownie. Jeśli i wtedy zarysowanie będzie nadal widoczne, można przejść do metod bardziej profesjonalnych w postaci dostępnych w sklepach budowlanych specjalnych środków do polerowania szkła, pamiętając wszak, by skrupulatnie stosować porady zawarte w instrukcji ich użycia. Rysa nadal nie znika? Cóż, zostaje już tylko wyszlifowanie i wypolerowanie szyby, przy czym może się okazać, że tańsza od skorzystania z usług fachowca będzie wymiana szyby na nową.
Nie tylko szyby – zadbaj o całość swoich okien!
Wiedząc już, jak usunąć rysy na szybie okiennej, jak pozbyć się naklejek i pozostałych po nich resztek kleju, powinniśmy mieć świadomość, że na tym nie koniec zabiegów zmierzających ku przywróceniu pełnej świetności naszych okien po sezonie zimowym. Bardzo ważna jest też konserwacja uszczelek okiennych, a w przypadku spowodowanych wilgocią i zmianami temperatury trudności z otwieraniem czy zamykaniem – konieczna może być również regulacja okien.