W ostatnim czasie coraz większą popularnością w budownictwie cieszą się domy modułowe. Rozwiązanie to warto rozważyć z co najmniej kilku powodów. Proekologiczna inwestycja, oszczędność czasu czy niższe koszty utrzymania – plusy są widoczne gołym okiem. Finalny efekt uzależniony jest również od odpowiedniego wykończenia. Dzisiaj zastanowimy się nad tym, jakie okna do domów modułowych powinniśmy wybrać i dlaczego decyzja ta ma zasadnicze znaczenie dla energooszczędności naszego projektu?
Okna do domów modułowych – czyli do jakich?
Jeszcze do niedawna domy modułowe kojarzyły się przede wszystkim z budową altan, kontenerów czy budek gastronomicznych. To jednak już przeszłość. Obecnie coraz bardziej popularne są całoroczne gotowe domy modułowe. Projekty takich inwestycji stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla osób, które marzą, by postawić swój własny dom, ale niekoniecznie chcą poświęcać na to kilkanaście miesięcy, czy nawet kilka lat. Dzięki nowoczesnej technologii, cała inwestycja może zamknąć się nawet w przeciągu miesiąca! Jak to możliwe?
Po przygotowaniu odpowiednich fundamentów pod budowę wystarczy skorzystać z wielu dostępnych na rynku projektów domów modułowych lub stworzyć go samodzielnie. Na szybkość realizacji inwestycji wpływa również fakt, że są to konstrukcje zbudowane z prefabrykatów – nawet 90% elementów tworzących Twój wymarzony dom powstanie w fabrykach. Na placu budowy wystarczy je odpowiednio połączyć… i gotowe! Domy modułowe, poza walorami estetycznymi, posiadają jeszcze jeden niewątpliwy atut. Energooszczędność. Wpływ na nią mają w znakomitej mierze odpowiednio dobrane okna.
Decyzja, która się opłaci
Taki rodzaj inwestycji niesie za sobą wiele korzyści. Nakłada jednak na nas również dużą odpowiedzialność. Jeżeli decydujemy się na budowę gotowego domu modułowego, powinniśmy zadbać o korzystanie z materiałów najwyższej jakości, które świetnie uzupełnią nasze wymarzone cztery kąty. Skoro technologia daje nam obecnie taką możliwość, zróbmy to dobrze od początku do końca.
Kluczowym elementem, który wpłynie na nasz poziom zadowolenia z użytkowania domu są okna. Pamiętajmy, że za sprawą nieszczelnej stolarki okiennej może uciekać nawet 30% ciepła całego budynku! Z tego powodu dogrzewanie (zwłaszcza zimą i jesienią) wymagać będzie dużo większych nakładów finansowych. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni wybór stolarki okiennej, dzięki której możesz naprawdę sporo zyskać.
Jakie okna do domów modułowych wybrać?
Jeśli zastanawiasz się na jakie okna do domów modułowych się zdecydować, już spieszymy z odpowiedzią – wybór należy do Ciebie! Pamiętaj jednak, że najlepszym rozwiązaniem będą okna energooszczędne lub pasywne.
Zarówno jedne, jak i drugie idealnie wpisują się w coraz bardziej popularne eko-budownictwo, które nie okazało się być jedynie chwilowym trendem, lecz raczej kierunkiem, który obrali najwięksi budowlani gracze.
Najważniejszą cechą wspólną stolarki energooszczędnej i pasywnej jest zapewnienie optymalnej izolacji termicznej. Dzięki temu konieczność dogrzewania pomieszczeń spada, a wraz z nią spadają rachunki za energię. To z kolei powinno spowodować u Ciebie wzrost poczucia dumy, że jesteś bardziej eko. Proste? Proste. A to dopiero początek. Raz zrealizowana inwestycja pozwoli Ci bowiem na czerpanie zysków przez długie lata, a dołożona przez Ciebie cegiełka do ochrony środowiska będzie z roku na rok coraz większa.
Okna energooszczędne czy pasywne?
Warto również poznać zasadniczą różnicę pomiędzy oknami energooszczędnymi, a pasywnymi. Te pierwsze charakteryzują się niską przenikalnością cieplną – deklarowany przez producenta współczynnik Uw nie może przekraczać 0.9 W/m2K. Pozwala to do maksimum wykorzystać wpadające do wnętrza światło słoneczne. Pasywne okna do domów modułowych skupiają się z kolei na samowystarczalności energetycznej. Poza tym, że zatrzymują ciepło wewnątrz budynku, to jeszcze aktywnie je pozyskują. W tym przypadku współczynnik Uw nie może przekraczać 0,8 W/m2K. Dzięki temu Twoje okna będą spełniały najnowsze wymogi dotyczące inwestycji budowlanych.
Tu świetnie sprawdzą się okna aluminiowe Reveal lub PCV Morlite.
Projekt Czyste Powietrze
Wraz z początkiem 2021 roku kolejnych zmian doczekały się bowiem Warunki Techniczne. Obecne wytyczne kładą duży nacisk na energooszczędność i odpowiednią izolację podczas budowania domu i skłaniają do korzystania z materiałów najwyższej jakości, których wykorzystanie mieści się w kategorii eko-budownictwa. Ze względu na spore zmiany dotyczące inwestycji budowlanych, utworzony został program Czyste Powietrze, który umożliwia ubieganie się o dofinansowanie do montażu lub wymiany stolarki okiennej, w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Dlatego, niezależnie od tego czy dopiero budujesz swój wymarzony dom – modułowy lub tradycyjny, czy już posiadasz własny kąt, warto rozważyć instalację energooszczędnych okien, dzięki czemu zyskasz pewność, że dbasz o ochronę środowiska. A to w dzisiejszych czasach niezwykle ważne.