Pierwsze skojarzenie ze słowem „stodoła”? Prosty, do bólu użytkowy budynek, w którym trudno byłoby znaleźć choćby namiastkę piękna. A jednak… domy typu stodoła ostatnimi laty biją wręcz rekordy popularności. Co sprawiło, że model zabudowania gospodarskiego stał się jednym z wiodących rozwiązań architektonicznych?
Przede wszystkim przestrzeń
Dom typu stodoła, podobnie jak jego pierwowzór, zbudowany jest na bazie prostokąta, stwarzając możliwość wykorzystania całego, wyjątkowo ustawnego wnętrza, które można aranżować na niezliczone na dobrą sprawę sposoby. Ważne jest, by tworząc projekt już na dzień dobry nie zniszczyć jedynego w swoim rodzaju charakteru całości, a wręcz przeciwnie – wydobywać i podkreślać niepowtarzalne detale konstrukcji. Przede wszystkim zaś zachować otwartą naturę przestrzeni wewnątrz budynku. Wątpiących spieszymy uspokoić: można to osiągnąć bez utraty funkcjonalności wnętrza. W jaki sposób? Jest ich sporo.
Jak zaaranżować dom typu stodoła?
Mimo ewidentnie wiejskiego pochodzenia samego konceptu, można z pełnym spokojem zrezygnować ze stylu rustykalnego, choć ten na pewno sprawdzi się znakomicie. Proste kształty drewnianych mebli będą w tym przypadku doskonale współgrały z podłogą z desek lub kafli odwzorowujących drewno i surowymi ścianami. Dom typu stodoła stwarza jednak znacznie szersze możliwości, dlaczego więc nie nadać mu wyglądu loftu? Wtedy wnętrze przyozdabiamy betonem architektonicznym lub jego imitacją, a postindustrialny charakter podbijamy wyraźnie odcinającymi się od otoczenia dźwigarami. Możemy również wykorzystać naturalną wysokość budynku budując antresolę służącą jako sypialnię – wtedy niezwykle istotnym elementem designu staną się wiodące do niej schody. Idąc w kierunku nowoczesności można dokonać podziału sporej przecież przestrzeni ściankami z matowego szkła, które zapewnią prywatność tam, gdzie jej potrzeba nie zakłócając jednocześnie wrażenia otwartości i dostępu do światła.
A skoro o oświetleniu mowa, to trzeba z całą mocą podkreślić, że…
Dom typu stodoła oknami stoi!
Wielkoformatowe przeszklenia to podstawowa cecha odróżniająca dom typu stodoła od jego siermiężnego protoplasty, czyli w pełni zabudowanego obiektu gospodarskiego. Ponieważ sama bryła domu z założenia pozbawiona jest architektonicznej lekkości, duże okna pomogą ją uzyskać. Nie należy więc obawiać się sporych rozmiarów drzwi przesuwnych, w pewnym stopniu stylistycznie nawiązujących do wielkich wrót stodoły. Idąc na całość można pokusić się wręcz o wzbogacenie i urozmaicenie budynku całoszklaną fasadą. Takie rozwiązanie gwarantuje wizualny efekt WOW z zewnątrz, w środku zaś – niemal nieskrępowany dostęp do dziennego światła, mającego nie tylko dobroczynny wpływ na mieszkańców, ale i wydobywającego elementy aranżacji.
Czym się kierować wybierając okna do domu typu stodoła?
Jednym z podstawowych kryteriów powinna być estetyka, zależy nam przecież, by okna do domu typu stodoła przełamywały jego ciężkawą bryłę, czyniąc ją lekką i nowoczesną. Trzeba więc zadbać o to, by stolarka okienna, nawet w największych rozmiarach, była jak najbardziej subtelna, ale przy tym równocześnie bezpieczna, czyli chroniąca tak przed włamywaczami, jak i przed mrozem, śniegiem, słotą, wiatrem i upałem czyli wszystkim tym, co zwykliśmy nazywać niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W obecnych czasach jednak równie ważne są szeroko rozumiane parametry okien, które mają niebagatelny wpływ na komfort mieszkańców, stan portfela właściciela, oraz środowisko naturalne.
Ekonomicznie i ekologicznie
Już projektując dom typu stodoła należy umieścić w nim w okna energooszczędne, co przecież jest szczególnie ważne w przypadku tego rodzaju budynku, w którym wielkoformatowe przeszklenia odgrywają wiodącą rolę. Stosując odpowiednie okna do domu typu stodoła mamy pewność, że zyskamy doskonałe oświetlenie wnętrza, gwarancję zachowania optymalnej temperatury, a do tego także oszczędności wynikające ze zmniejszenia rachunków za energię. Na dodatek redukcję kosztów związanych z inwestycją w stolarkę okienną możemy rozpocząć już w fazie zakupu – wystarczy, byśmy nasz dom typu stodoła wyposażyli w okna dofinansowane w ramach programu Czyste Powietrze. Jakie argumenty za tym przemawiają? Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych wsparcia z programu, ale również długofalowa obniżka kosztów utrzymania domu przez redukcję opłat za ogrzewanie i oświetlenie, i wreszcie – świadomość dbałości o środowisko naturalne w trosce nie tylko o teraźniejszość, lecz i przyszłość.