To dylemat, z którym musi zmierzyć się każdy wybierający okna do nowego domu, bądź też wymieniający stolarkę przy okazji modernizacji domu czy mieszkania już istniejącego. Nie sposób na powyższe pytanie udzielić jednoznacznej i absolutnie słusznej odpowiedzi. Na dobór okien wpływa bowiem cały szereg czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Z istnienia wielu z nich możemy nawet nie zdawać sobie sprawy. Dobrze jest więc już w fazie projektu skonsultować zagadnienie z fachowcem, który zaproponuje rozwiązane szyte na miarę naszych oczekiwań i potrzeb – czy okna plastikowe czy aluminiowe, przy uwzględnieniu konkretnych uwarunkowań.
Co determinuje wybór okien?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że okna – aluminiowe czy plastikowe – osadzone są dosłownie w ścianie, zaś w innym tego słowa znaczeniu – w konkretnym kontekście danego projektu. Co to oznacza dla przyszłego użytkownika?
Istotne warunki, w których będzie funkcjonowała stolarka okienna. Orientacja budynku względem stron świata, jego umiejscowienie w terenie i otoczenie, ale także rozkład pomieszczeń, ich charakter i koncepcje wystroju – każdy z tych czynników wpływa (a przynajmniej powinien wpłynąć) na ostateczny wybór – mówi Jarosław Prywałko, ekspert OknoPlus.
Chodzi w istocie o optymalizację rozwiązań, bowiem – najkrócej rzecz ujmując – nie do każdego pomieszczenia potrzebne są takie same okna. Aluminiowe czy plastikowe, to na tym etapie sprawa drugorzędna. Najpierw trzeba określić funkcje, jakie okno ma spełnić, a później dopiero szukać produktów, których parametry na to pozwolą.
Jak dobrać okna do charakteru wnętrza?
To jedna z podstawowych kwestii mająca odbicie przede wszystkim w całościowych kosztach inwestycji. Absolutną przesadą i właściwie całkowicie nieuzasadnionym wydatkiem byłoby wyposażanie wszystkich otworów okiennych w domu w stolarkę najwyższej klasy. Energooszczędne okna aluminiowe czy plastikowe z pewnością powinny znaleźć się w miejscach, w których mieszkańcy spędzają dużo czasu, gdzie potrzebne jest dobre oświetlenie i stworzenie komfortu termicznego.
Ale już na przykład w pomieszczeniach gospodarczych w zupełności wystarczą rozwiązania proste, acz skuteczne – jak okna typu fix, które zachowując podstawowe parametry są jednak znacznie tańsze przez brak osprzętu niezbędnego do otwierania i zamykania – radzi ekspert.
Okno stałe jest też szczelniejsze, oraz – przy zastosowaniu odpowiedniego pakietu szybowego – trudniejsze do sforsowania przez włamywaczy.
Przeszklenia wielkoformatowe, czyli połączenie drzwi i okna
Aluminiowe czy plastikowe, szklenia w formacie XXL stanowią niezwykle atrakcyjny element każdego budynku, nadając mu wizualnej lekkości i nowoczesności. Mają też wiele innych zalet – przede wszystkim pozwalają na niemal nieograniczony kontakt z otoczeniem, z drugiej strony zaś dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom technologicznym podnoszą komfort we wnętrzach.
Wybór jest doprawdy szeroki, a możliwy rozmiar – imponujący, zwłaszcza w przypadku konstrukcji przesuwnych, sięgające wymiarów 2,5 x 6 metrów okna plastikowe. Czy aluminiowe rozwiązanie jest mu w stanie dorównać? Zdecydowanie tak, bowiem okno narożne z ruchomym słupkiem przy wysokości 2,5 m może mieć nawet 8,7 metra! – podkreśla Jarosław Prywałko.
Tak ogromne konstrukcje okienne zapewniają niezrównany dopływ naturalnego światła do pomieszczeń, co pozwala na zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną. I tu doszliśmy do najważniejszej chyba cechy, jaką powinny się charakteryzować okna. Aluminiowe czy plastikowe, w domu nowym czy modernizowanym, powinny dbać nie tylko o komfort, ale i finanse właścicieli.
Energooszczędność przede wszystkim
Obowiązujące w tym względzie przepisy prawa, zawarte w Warunkach Technicznych 2021, ustaliły maksymalną wartość współczynnika przepuszczalności cieplnej okien na 0,9 W/m2K, bez względu na to, czy są to okna plastikowe czy aluminiowe. Nowoczesne konstrukcje spełniają te wymagania z zapasem – Morlite, czyli okna plastikowe, czy aluminiowe Reveal, mają Uw na znakomicie niskim poziomie 0,7 W/m2K. Zastosowanie takiej stolarki okiennej gwarantuje powstrzymanie ucieczki ciepła z budynku, z co za tym idzie – redukcję wydatków na ogrzewanie.
Okna aluminiowe czy plastikowe? A może jedne i drugie?
Takie rozwiązanie wybrał ostatecznie inwestor wznoszący prestiżowe Osiedle Królewskie w Myślenicach. Rozważając pierwotnie, czy postawić na okna ALU czy drewniane zdecydował, że okna plastikowe w połączeniu z aluminiowymi będą stanowiły optymalną kombinację gwarantującą energooszczędność budynków, komfort mieszkańców oraz zachwycającą nowoczesność designu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by taka mieszana koncepcja stanowiła odpowiedź na pytanie – okna plastikowe czy aluminiowe?