Wśród okien dostępnych na rynku można wyróżnić modele aluminiowe, drewniane i PVC, dwuszybowe, trzyszybowe lub z czterema taflami szkła, o różnych kolorach, wielkościach i parametrach. Jednym z kryteriów podziału jest jeszcze ten uwzględniający rodzaj konstrukcji profilu pozwalający rozróżnić okna zlicowane i niezlicowane. Jakie modele wybrać: okna zlicowane czy niezlicowane? Które są cieplejsze, trwalsze, bezpieczniejsze, i czy można w ogóle stwierdzić, że jedne są lepsze od drugich?
Okno zlicowane i niezlicowane – co to znaczy?
Pojęcie zlicowania odnosi się do konstrukcji okna (oraz jego montażu), a dokładnie do jego profilu, na który składa się rama skrzydła, ościeżnica, słupek oraz listwy przyszybowe. Jaka jest różnica między oknami zlicowanymi i niezlicowanymi? Co to znaczy w praktyce? Zlicowanie lub brak zlicowania określa, jak ustawione są względem siebie ościeżnica i skrzydło, gdy okno jest zamknięte.
W< pierwszym przypadku ościeżnica i skrzydło po zamknięciu leżą w tej samej płaszczyźnie i tworzą całość.
W oknach niezlicowanych ościeżnica i skrzydło są względem siebie przesunięte.
Jak sprawdzić, czy w danym budynku zamontowane są okna zlicowane czy niezlicowane? Widać to już na pierwszy rzut oka – w przypadku wariantów zlicowanych rama skrzydła nie wystaje poza lico muru, ale nie jest też za nim ukryta. Tę zaletę szeroko wykorzystuje nowoczesne budownictwo. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest aluminiowe okno LUXE.
Okna zlicowane czy niezlicowane – które są lepsze?
Modele zlicowane są nazywane jednopłaszczyznowymi, dlatego że po zamknięciu ościeżnica i skrzydło tworzą jedną płaszczyznę. W praktyce taka budowa wiąże się przede wszystkim z wyższymi walorami estetycznymi, gdyż jednopłaszczyznowe okno ma niezwykle minimalistyczną formę i doskonale pasuje do nowoczesnych obiektów. Z uwagi na to, że w zlicowanych oknach nie ma uskoku, łatwiej jest utrzymać je w czystości, dlatego że są pozbawione miejsc, w których zbiera się brud niesiony np. ściekającą wodą. Ponadto okna zlicowane są niezwykle stabilne, przez co świetnie sprawdzają się w nowoczesnych domach przeszklonych o konstrukcji pasywnej i energooszczędnej. Będą doskonałym wyborem do projektów w klimacie scandi, japandi, loftowym, jak również gdy wykańczamy dom typu stodoła. Dzięki swojej konstrukcji mogą lepiej przylegać do ściany, co przekłada się na lepszą izolację termiczną i ochronę przed warunkami atmosferycznymi.
Okna niezlicowane można uznać za rozwiązanie tradycyjne. W praktyce utrzymanie ich w czystości nie jest mocno uciążliwe, ale jednak nieco bardziej problematyczne niż w wariantach zlicowanych. Modele niezlicowane są natomiast tańsze, a przez to dość popularne i powszechnie spotykane we współczesnym budownictwie. Ich uniwersalność wzornicza sprawia, że pasują do wielu różnych stylów architektonicznych, od klasycznych po nowoczesne. Są łatwiejsze w montażu i w ewentualnych naprawach niż okna zlicowane.
Okno zlicowane a niezlicowane – które opłaca się bardziej?
Okna zlicowane, z uwagi na bardziej skomplikowaną konstrukcję, są droższe od niezlicowanych, aczkolwiek różnice cenowe nie są bardzo duże. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kiedy porównujemy okna zlicowane a niezlicowane, to za te pierwsze przyjdzie nam zapłacić więcej.
Okna półzlicowane – jak są zbudowane?
Na oknach zlicowanych i niezlicowanych wybór się nie kończy, bo dostępne są też konstrukcje pośrednie, czyli okna półzlicowane, które są częściowo osadzone w grubości ściany. Oznacza to, że nie są ani całkowicie wpuszczone w elewację (jak w przypadku okien zlicowanych), ani całkowicie wystające na zewnątrz. Taka konstrukcja pozwala na ciekawe efekty wizualne i może być stosowana zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych budynkach. Tak specyficzna budowa oraz nietypowy montaż sprawiają, że warianty te mogą lepiej izolować termicznie niż tradycyjne okna nawierzchniowe, co jest szczególnie ważne w kontekście efektywności energetycznej i komfortu mieszkańców.
Gdzie wybrać okna zlicowane i niezlicowane?
Wybór między oknami zlicowanymi czy niezlicowanymi zależy od wielu czynników, w tym od stylu domu, budżetu, preferencji estetycznych oraz wymagań termicznych. Okna zlicowane oferują nowoczesny wygląd i lepszą izolację, ale są droższe i wymagają precyzyjnego montażu. Z kolei okna niezlicowane są bardziej uniwersalne, tańsze i łatwiejsze w instalacji, choć mogą nie oferować takiej samej izolacji i nowoczesnego wyglądu.
Planując wzbogacenie swojego domu o nowoczesne okna elewacyjne warto skonsultować się z architektem lub renomowanym producentem, aby upewnić się, że wybrana opcja najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom i wymaganiom.