Wbrew pozorom i podsuwanym przez ludzki umysł skojarzeniom okno nieotwierane jest bardzo często spotykanym elementem budowlanym. Na tyle często, że właściwie nie dostrzega się jego obecności. Pierwszy z brzegu przykład – witryny sklepowe. Oglądając takie wystawy czynimy to właśnie przez okno stałe. Okno fix jest także częścią fasad budynków użyteczności publicznej, w których wnętrzach niezbędny jest dopływ naturalnego światła.
Co to jest okno fix?
Najkrócej rzecz ujmując – to zamontowana w ścianie szyba umieszczona w ramie. Okno typu fix jest pozbawione możliwości otwierania czy uchylania, nie potrzebuje więc zawiasów oraz okuć dzięki czemu jest tańsze. Dlatego są dobrym pomysłem na realne oszczędności przy budowie lub remoncie mieszkania czy domu. Dawniej okno stałe przeważnie spotykało się w piwnicach, spiżarniach i garażach, czyli pomieszczeniach niestanowiących części powierzchni mieszkalnej, gdzie przy zapewnieniu naturalnego oświetlenia odpadała konieczność wietrzenia. Obecnie jednak przestało być uważane za przedstawiciela pośledniejszego gatunku – choćby dlatego, że znakomicie sprawdza się wszędzie tam, gdzie z powodu szczupłości miejsca trudno będzie zamontować tradycyjne okno.
Okno nieotwierane ma sporo zalet
O cenie już wspomnieliśmy – oczywiście będzie zależała od jakości użytych komponentów, jak ramy czy pakiety szybowe, ale co do zasady okno fix jest tańsze od otwieranego o tych samych parametrach. Co się zaś tyczy samych właściwości – okno stałe przy braku okuć jest szczelniejsze, a dzięki węższej ramie przepuszcza więcej światła do wnętrza.
Okno typu fix jest też uważane za bardziej bezpieczne, jako że znacznie trudniej sforsować je włamywaczowi, zwłaszcza jeśli jest wyposażone w szybę o wysokiej odporności na rozbicie.
Kolejnym niewątpliwym atutem jest potencjalny rozmiar. Okno fix pozwala na konstruowanie znacznie większych przeszkleń, ponieważ nie trzeba brać pod uwagę choćby wytrzymałości okuć, na dodatek też – w przeciwieństwie do okien tradycyjnych – okno typu fix nie wymaga dzielenia słupkami, a to daje możliwość stwarzania imponujących wielkością i wyglądem rozwiązań panoramicznych i narożnych. W takim przypadku okna narożne klejone mogą być złożone z zestawu – okno stałe/okno otwierane, bądź występować jako duże okno nieotwierane. Wszystko zależy od całościowego projektu wnętrza, bowiem należy pamiętać o zapewnieniu jego wentylacji.
Okno typu fix może również przybierać znacznie bardziej zróżnicowane kształty niż konstrukcje tradycyjne. Umożliwia też wykorzystanie przestrzeni bezpośrednio przy nim, zazwyczaj bezużytecznej z powodu konieczności pozostawienia miejsca na otwarcie skrzydła.
Jakie problemy może stworzyć okno fix?
Podstawowy to brak wentylacji, wynikający z niemożliwości otwarcia czy uchylenia okna. Dlatego w pomieszczeniach mieszkalnych trzeba zadbać o to, by okno stałe było rozwiązaniem współistniejącym z otwieranymi, nie zaś jedynym. Należy też pamiętać o utrudnionym dostępie do szyby z zewnątrz, co może sprawić określone kłopoty przy myciu. W przypadku uszkodzenia szyby będziemy zmuszeni do wymiany całego segmentu na nowy, a to oznacza dodatkowe koszty. Decydując się na wielkoformatowe okno nieotwierane musimy też wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia specjalistycznego transportu i montażu – czyli kolejnych wydatków.
Gdzie zamontować okno stałe?
Okno stałe jest dość oczywistym wyborem w przypadku obiektów komercyjnych jak sklepy czy salony samochodowe, gdzie ważne jest umożliwienie klientom zajrzenia do środka bez wchodzenia. Okno stałe stanowi też popularny element fasad budynków użyteczności publicznej, zwłaszcza tych mieszczących biura.
W budownictwie mieszkalnym okno typu fix wykorzystuje się przy balkonach i tarasach, często w złożeniu z elementem rozwieranym lub przesuwnym. Bardzo dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie trudno byłoby zamontować standardowe okna otwierane – na przykład na poddaszach, których doświetlenie wymaga nieszablonowych rozwiązań. Z uwagi na relatywnie niską cenę i poziom zapewnianego bezpieczeństwa, okno nieotwierane znakomicie odnajdzie się w garażu, ale także i w reprezentacyjnym salonie, dzięki swoim rozmiarom zapewniając niezrównane doznania estetyczne.
Drobna uwaga na koniec: jeśli nie lubimy wspinać się na drabiny lub nie chcemy wykosztowywać się na specjalistyczne ekipy, lepiej będzie jeśli okno fix w naszym domu znajdzie się stosunkowo nisko lub w miejscu, do którego jest łatwy dostęp z zewnątrz. Inaczej przy próbie umycia czeka nas nielichy wydatek – albo nie lada gimnastyka.