Prywatność naturalnie wpisuje się w domową przestrzeń. Przynajmniej z założenia. Własne cztery kąty to przecież ten rodzaj strefy komfortu, do której wstęp mają tylko zaproszeni. Zwłaszcza że w niektórych miejscach intymność jest bezwzględnie pożądana i wystarczy spojrzenie, by granica komfortu została przekroczona. Czy okno w łazience to dobry pomysł, jeśli kategorycznie nie życzymy sobie zaglądanie za kulisy domowej codzienności?
Łazienka z oknem czy bez? Oto jest dylemat…
Czy rzeczywiście musimy wybierać między pomieszczeniem z dostępem do promieni słonecznych i odpowiednią cyrkulacją powietrza a komfortem prywatności? Czy w temacie okien łazienkowych istnieje szansa na satysfakcjonujący kompromis? Przyjrzyjmy się opcjom, które pomagają łączyć wygodę i funkcjonalność z dyskrecją w tej części domu…
Odpowiednie umiejscowienie okna w łazience – komfort poza zasięgiem wzroku sąsiada
Kiedy jesteśmy na etapie planowania domu i mamy pole manewru w postaci wyboru dowolnego miejsca na montaż okna łazienkowego, jest szansa na rozwiązanie problemu na pierwszym z możliwych etapów. Bo prywatność domowników umożliwia montaż okna w odpowiednim miejscu. Co to oznacza? Instalujemy je powyżej linii wzroku osób znajdujących się na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, by nie utrudnić dostępu do okna sobie – w przeciwnym razie zyskamy komfort prywatności, ale co z wygodą przy zabiegach pielęgnacyjnych lub konserwacji?
Szkło ornamentowe i piaskowe – elegancka odsłona dyskrecji okien łazienkowych
Jak zniechęcić ciekawskich sąsiadów do zerkania w kierunku przeszklenia naszej łazienki, jeśli chcemy zamontować okno na standardowej wysokości? Ciekawe rozwiązanie to specjalne szyby – takie, przez które nie tak łatwo dojrzeć szczegóły, za to nietrudno zachwycić się widokiem… samego okna. O jakim szkle mowa?
Okna do łazienki mogą być np. wyposażone w szkło ornamentowe. OknoPlus oferuje szkło SGG DecorGlass, które nie tylko chroni przed wzrokową ingerencją w prywatność, ale też oryginalnie dekoruje przestrzeń. To opcja dla wielbicieli niebanalnych aranżacji z udziałem gry światła, a przy tym wiele możliwości wyboru wśród wzorów i faktur. Szkło występuje także w kolorze, co stwarza dodatkową szansę na projektowe eksperymenty z barwą w roli głównej (lub w tle).
Alternatywą dla szkła ornamentowego są szyby ze szkła piaskowanego, o zmatowionej mechanicznie powierzchni. Tu również można mówić o podwójnej funkcjonalności materiału, bo okno w tym nieprzeziernym wydaniu nie pozwala na zaglądanie do środka pomieszczenia, ale – jeśli wybierzemy wersję szkła z wzorem – staje się przy okazji klimatycznym dodatkiem.
Oba rodzaje szkła: ornamentowe i piaskowe są… wzorem dyskrecji: dyskretnie chronią prywatność i równie subtelnie zdobią miejsce, w którym chcemy ją zachować.
Rolety i okno w łazience? Ukryj prywatność, pokaż kreatywność
Szyby ze szkła utrudniającego rzucanie wścibskich spojrzeń to nie jedyna metoda ochrony prywatności w łazience z oknem. Przed wzrokiem intruza mogą też chronić rolety wewnętrzne, które zabezpieczają pomieszczenia przed przegrzewaniem, kiedy słońce nie szczędzi promieni.
Ich wybór jest dziś ogromny. Rolety plisowane lub gładkie, o różnym stopniu przepuszczalności światła i z możliwością zasłaniania całości lub części okna na wybranej wysokości, do tego w najrozmaitszych kolorach, pozwalających na stylistyczne dopasowanie do obranego stylu łazienki – takie osłony to rozwiązanie funkcjonalne i efektowne. Podobnie jak rolety rzymskie, o których warto wspomnieć jeszcze z jednego powodu: jeśli oprócz ochrony prywatności zależy nam też na możliwości częstych zmian wystroju okna, to dobry kierunek. Rolety rzymskie łatwo zdemontować, co również docenimy, zdejmując je do odświeżenia.
Miłośnicy aranżacyjnej klasyki mogą brać pod uwagę także tradycyjne zasłony, kojarzone głównie z wystrojem salonu, jednak w praktyce zdobiące (i wizualnie chroniące) każdą domową strefę. Ale…. Łazienka, również ta prawidłowo wentylowana, nie jest wolna od wilgoci, więc niektóre rodzaje zasłon (np. długie lub ciężkie, z materiałów absorbujących parę wodną) mogłyby okazać się mało praktyczne. Dochodzi też kwestia oszczędności powierzchni: jeśli mamy standardową łazienkę (lub o niewielkim metrażu), a nie obszerny pokój kąpielowy, zazwyczaj unikamy rozwiązań ograniczających przestrzeń. Proste rolety wewnętrzne nie zabierają cennych centymetrów po bocznych stronach okna, zaś ozdabiają okno do łazienki równie efektownie jak zasłony…
Żaluzje na oknie łazienkowym
Okno w łazience wyposażone w żaluzje to wciąż popularne rozwiązanie, jeśli szukamy sposobów na to, by prywatność przestrzeni kąpielowej była faktem a nie… iluzją. Ten rodzaj zabezpieczenia pozwala na regulację przepuszczalności światła w pomieszczeniu i sprawną reakcję, gdy potrzebujemy zasłonić okno – wystarczy odpowiednio ustawić lamele. Daje przy tym dużą swobodę aranżacyjną, bo na rynku znajdziemy najróżniejsze propozycje, jeśli chodzi o materiały użyte do produkcji.
Żaluzje z tworzyw sztucznych, z aluminium czy z surowców naturalnych (np. rozmaite rodzaje drewna lub bambus) pozwalają dobrać wygląd osłony do charakteru łazienki. Nowoczesny minimalizm czy łazienka z mocnym detalem w postaci zaakcentowanego kolorem okna? A może gorący trend eko i inspiracja drewnem, do którego będzie nawiązywać i rama okna (jak np. kolory drewna w kolekcji okien Morlite), i żaluzje…
Również opcje ustawienia lameli (poziome lub pionowe) a także ich zróżnicowana szerokość pozwalają na znalezienie złotego środka między skuteczną osłoną a stylową odsłoną…
Okno w łazience – prywatność wsparta technologią
Prywatność domu, a w tym także przestrzeni intymnej może być chroniona od strony fasady, co zapewnia system rolet zewnętrznych. OknoPlus oferuje rolety elewacyjne w opcji podtynkowej (dla nowo powstających budynków) i naokienne (dla obiektów modernizowanych). System rolet zewnętrznych może być sterowany elektrycznie albo… zgodnie z duchem czasów, za pomocą urządzeń mobilnych, z opcją programowania np. czasu podnoszenia/opuszczania rolet lub ich współdziałania z innymi inteligentnymi systemami zarządzania domem. To opcja dla miłośników nowinek technologicznych, podobnie jak szkło o zmiennej przezierności PRIVA-LITE firmy Saint-Gobain, w którym wygląd tafli (przejrzysty lub matowy) zmienia się pod wpływem prądu elektrycznego, a osiągany przy użyciu jednego przycisku efekt „zamglenia” szyby pozwala przywołać prywatność bez konieczności instalowania systemów osłon.
Okno w łazience i komfort prywatności to hasła, które nie muszą się wykluczać. Możemy wybierać pośród rozwiązań, które pozwalają na łączenie tych opcji. A estetyka wnętrza tylko na tym zyskuje…