Zakup drzwi zewnętrznych to dziś decyzja bardziej przemyślana, niż impulsywna lub wynikająca z przypadku – „na ich skrzydłach” spoczywa bowiem niemała odpowiedzialność! To one dbają o nasze bezpieczeństwo, ciepło i ciszę, a do tego stanowią mocny punkt kompozycji projektowanej elewacji. Choć sporo mówiliśmy już o designie i parametrach idealnej stolarki otworowej, jest jeszcze coś, o czym warto wspomnieć. Mowa o panelu nakładkowym oraz panelu wsadowym drzwi. Który będzie estetycznie współgrał z docelowym projektem? Jaki wybrać, kiedy budujemy dom energooszczędny, a jaki gdy remontujemy budynek już odrobinę nadgryziony zębem czasu? Porównujemy!
Który panel drzwiowy wybrać: wsadowy czy nakładkowy?
Aby rozstrzygnąć, który wariant będzie najlepszy, warto najpierw pochylić się nad jego definicją. Skrzydło, oprócz ramy, okuć i innych elementów konstrukcyjnych, posiada wypełnienie, które wielu z nas potocznie rozumie jako „drzwi”. To właśnie ten element nazywamy w budownictwie panelem drzwiowym. Panele drzwi aluminiowych są dostępne w dwóch wariantach: wsadowym i nakładkowym. Czym się od siebie różnią? Przyjrzyjmy się ich poszczególnym właściwościom oraz przeznaczeniu na przykładzie innowacyjnych drzwi aluminiowych Reveal.
Panel wsadowy drzwi
Panel wsadowy drzwi montowany jest wewnątrz skrzydła. Decydując się na takie rozwiązanie, będziemy widzieć ramy skrzydła zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Podobną konstrukcję posiadają szyby zespolone.
Panel wsadowy to wyjątkowo popularne i wygodne rozwiązanie, ponieważ gdy jego powierzchnia ulegnie uszkodzeniu, możemy go szybko wymienić bez konieczności zakupu całych, nowych drzwi. Panele wsadowe są też zazwyczaj tańsze, a więc jest to znakomite rozwiązanie dla remontujących dom, który ma już swoje lata. Pozostają jednak kwestie estetyczne, ponieważ wyraźnie widoczne granice skrzydła mogą nie przemawiać do osób, które stawiają na minimalizm i maksymalną oszczędność wzorniczą. W takim przypadku lepiej sprawdzą się drzwi nakładkowe.
Panel nakładkowy drzwi
Panele nakładowe drzwi zewnętrznych montowane są obustronnie, „na” skrzydle – skrzętnie je ukrywając
Panel nakładkowy drzwi sprawdzi się zatem w minimalistycznych, designerskich projektach, w których „moda na ukrywanie” święci prawdziwe triumfy popularności. Dodatkowo drzwi nakładkowe odznaczają się jeszcze lepszymi parametrami termoizolacyjnymi, co jest kluczowe dla osób budujących domy pasywne lub energooszczędne.
Wejście w wielkim stylu
Drzwi zewnętrzne oficjalnie awansowały do roli jednego z kluczowych elementów dekoracyjnych elewacji, a producenci prześcigają się w propozycjach ich wzorów, kolorów oraz faktur. Wszak nowoczesne domy wymagają odpowiedniej oprawy już od wejścia. A w przypadku propozycji OknoPlus jest z czego wybierać!
Lico paneli drzwiowych może przybrać dowolny odcień palety RAL lub imitować wybraną strukturę: antracytową stal, beton, kamień, czy drewno. Drzwi ze zdobieniem, czy bez – oto jest pytanie… na które udzielasz dowolnej odpowiedzi, ponieważ elementy dekoracyjne i warianty wykończeń dobierasz w zależności od własnych preferencji.
Box z odnośnikiem: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/jakie-drzwi-zewnetrzne-do-domu-wybrac-postaw-na-klasyczne-rozwiazania/
Diabeł tkwi w szczegółach
Pełnej personalizacji podlegają również okucia i akcesoria, które stanowią swoistą „kropkę nad i” wymarzonego projektu. Tak, jak wnętrze domu wzbogacamy tekstyliami i dekoracjami, tak samo styl drzwi zmieniamy, wybierając spośród klamek i pochwytów – ich różnorodnych kolorów, kształtów i wielkości.
Panel drzwiowy – design poparty technologią
Oprócz zachwycającego wyglądu Reveal to także szereg nowoczesnych funkcjonalności. Niezależnie od tego, czy postawisz na panel nakładkowy drzwi czy też panel wsadowy, oba warianty Reveal gwarantują doskonałą jakość oraz znakomite parametry techniczne. Wysoka wodo- i wiatroszczelność chroni przed działaniem negatywnych warunków atmosferycznych, wbudowane izolatory antybimetal redukują ryzyko odkształcenia się paneli spowodowane różnicą temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, zaś współczynnik przenikania ciepła dla drzwi (Ud) już od 0,8 W/m2K dba o komfort termiczny. Ten ostatni ma niebagatelne znaczenie przy budowie domów pasywnych i energooszczędnych. Nowe Warunki Techniczne z 2021,, określające wymogi energooszczędności w Unii Europejskiej, sugerują współczynnik przenikania ciepła dla drzwi na poziomie 1,3 W/m2K. Wraz z rozwojem ekologicznego budownictwa, te wartości mogą ulec zmianie, więc produkt odznaczający się „bezpiecznym zapasem” to najlepszy z możliwych wyborów.
Drzwi nie tylko strzegą domowników i wpuszczają do środka zaproszonych gości, teraz odzwierciedlają także styl wnętrza i wzbogacają wygląd fasady. Jeśli nadal masz wątpliwości, czy wybrać panel nakładkowy czy panel wsadowy, nasi dorady służą fachową pomocą!
Box z odnośnikiem: https://www.oknoplus.com.pl/abc-stolarki-otworowej/