W dzisiejszych czasach szukamy konkretnych sposobów, żeby umiejętnie zadbać o poczucie bezpieczeństwa oraz domowy komfort, a przy tym nie eksploatować nadmiernie zasobów naturalnych, których kondycja jest już mocno nadwyrężona. Można powiedzieć, że codziennie walczymy o głębszy oddech, zarówno dla siebie i swoich najbliższych, jak i dla planety. W tych działaniach od sześciu lat wspomaga nas rządowa inicjatywa optymalizująca zużycie energii, czyli zaktualizowany Program Czyste Powietrze 2024. Warunki jakie czekają na beneficjentów w najnowszej odsłonie pozwolą usprawnić realizację działań.
Jaki jest główny cel inicjatywy?
Z każdym rokiem coraz większa liczba chętnych przystępuje do programu Czyste Powietrze. 2024 nie jest tu wyjątkiem. Kolejna edycja potwierdza, jak wielu inwestorów korzysta ze wsparcia finansowego, chcąc uczynić swoje cztery ściany efektywnymi energetycznie, a tym samym sprawić, by lepiej dbały o komfort domowników oraz ich budżet.
Dzięki środkom uzyskanym w ramach dotacji łatwiej przeprowadzić efektywną termomodernizację domów oraz zastąpić niewydolne systemy grzewcze nowoczesnymi, sprawdzonymi odpowiednikami. A to dopiero początek. Równie ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury we wnętrzu odgrywa innowacyjna stolarka okienna, a wymiana okien w starym domu także możne zostać sfinansowana przez program Czyste Powietrze 2024. Zakres wsparcia jest naprawdę szeroki, a cel jeden – wprowadzenie do codziennego życia ekologicznych oraz energooszczędnych rozwiązań.
Program Czyste Powietrze – do kiedy można się starać o dofinansowanie?
Wiele osób niepotrzebnie stresuje się, że termin składania wniosków minął i przegapili swoją szansę na otrzymanie dodatkowych środków do inwestycji w ramach programu Czyste Powietrze 2024. Do kiedy w takim razie jest możliwość złożenia wniosku? Rządowe wsparcie przewidziane jest na dziesięć lat, a dotacje powinny zostać wypłacone do końca 2029 roku. Beneficjenci mają więc czas, żeby zgromadzić niezbędną dokumentację i dopełnić wszelkich formalności. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w tym okresie możliwe są różne aktualizacje programu Czyste Powietrze 2024. Warunki mogą się zmienić, więc należy aktywnie śledzić rozwój sytuacji.
W kwietniu bieżącego roku zostały zaktualizowane zasady otrzymania dotacji, a w czerwcu zakończył się proces przejściowy dla producentów. Przy tej okazji warto też sprawdzić, jak wygląda nowelizacja warunków technicznych 2021
Jakie zmiany Czyste Powietrze obowiązują w nowej odsłonie?
Beneficjenci, chcąc pozbyć się starego, nieefektywnego systemu grzewczego i zainwestować w ekologiczne, nowoczesne źródło ciepła, decydują się na udział w programie Czyste Powietrze. 2024 rok precyzuje zasady uzyskania dotacji i wprowadza pewne innowacje, które mają jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo i komfort właścicieli oraz współwłaścicieli gospodarstw jednorodzinnych. Nie są to jednak drastyczne zmiany. Czyste Powietrze 2024 mocniej promuje ekologiczne rozwiązania i między innymi wprowadza listę ZUM, czyli wykaz certyfikowanych zielonych urządzeń i materiałów. Zanim więc inwestorzy zdecydują się na zakup kotła, pompy ciepła, fotowoltaiki czy stolarki otworowej, muszą sprawdzić, czy wybrany produkt spełnia określone wymagania. Żeby ułatwić i przyspieszyć proces weryfikacji powstała darmowa wyszukiwarka internetowa, z której dowiemy się jakie urządzenia grzewcze oraz jakie wybrać okna do programu Czyste Powietrze.
Program Czyste Powietrze 2024 – jak wygląda kwestia stolarki otworowej?
Wymiana starych systemów grzewczych oraz inwestycja w nowoczesne źródła ciepła ma sens wtedy, gdy w domu mamy szczelne okna i drzwi. Na rządowej liście zielonych urządzeń i materiałów znajduje się np. ekologiczny model Genesis OknoPlus. Współczynnik przenikania ciepła osiąga tu poziom Uw 0,7 W/m2K, czyli z wyprzedzeniem realizuje WT2021, które określają, że dla stolarki okiennej powinna to być wartość Uw 0,9 W/m2K.
Dla drzwi wejściowych Ud równa się 1,3 W/m2K. Im niższa wartość, tym lepsza izolacja, a co za tym idzie odpowiednio docieplone wnętrze oraz zminimalizowane straty energii i niższe rachunki za ogrzewanie.
W kontekście stolarki otworowej nic się zatem nie zmienia, ale jeśli mamy jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, to możemy liczyć na wsparcie ekspertów OknoPlus w przystąpieniu do programu. Program Czyste Powietrze 2024 oferuje wiele możliwości dla wnioskodawców – od modernizacji systemów grzewczych aż po uszczelnianie przegród. Wysokiej jakości parametry techniczne nowoczesnych okien i drzwi pozwalają na stworzenie cichego i ciepłego domu oraz pomagają zatroszczyć się o kondycję środowiska naturalnego. Innowacyjna stolarka otworowa dba więc o nasz… dobry klimat!
BOX: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/drzwi-zewnetrzne-do-programu-czyste-powietrze/