Przegląd okien na jesień i ich konserwacja to punkt, którego nie powinno zabraknąć na liście domowych prac. Nigdy nie wiadomo, czy okna – po ostatniej kontroli – są nadal gotowe na starcie z niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Nim więc opadną z drzew wszystkie liście, warto poświęcić tej czynności nieco czasu. Choćby po to, by przy pierwszym „popisie” jesiennej aury, z porywistym wiatrem i niekończącymi się deszczami, nie opadły nam ręce, bo… okno przecieka.
Im częściej wnikliwie przyglądamy się kondycji okien, tym mniejsze ryzyko, że konieczność ewentualnych napraw zaskoczy nas w okresie, gdy temperatury nie będą sprzyjać takim zabiegom. Nieszczelność okien, ich utrudnione otwieranie i zamykanie – wszystkie usterki lepiej wyeliminować zawczasu. Jak przygotować okna na jesień? Sprawdzenie ich stanu pozwoli oszacować, czy wymagają jedynie zabezpieczenia przed trudami nadchodzących pór roku, czy też niezbędne jest konkretne działanie, w tym pomoc fachowca.
Mycie okien to… nie taka znowu pestka
Ten wstępny etap konserwacji okien na jesień wydaje się najłatwiejszy. Teoretycznie nie ma się nad czym rozwodzić, gdy czynność wymaga użycia trzech rzeczy: wody, płynu do mycia szyb i ścierki. I pewnie ten tok myślenia nie byłby mylący, gdybyśmy podstawowej metody mycia okien nie próbowali „wzbogacać” sposobami na lepszy efekt, krążącymi w wirtualnej przestrzeni, lub złotymi rady sprzed lat. Cóż, część z nich może niestety zaszkodzić: szybom i profilom. Poza tym, zarówno temperatura wody jak i detergenty powinny być odpowiednie, ba – nawet szmatka nie może być przypadkowa. No to jak myć okna bez uszczerbku dla ich „gładkiego szklanego lica”?
Konserwacja okien – jak myć, by nie zaszkodzić
Zamiast wyławiać z sieci cud-receptury, lepiej przeczytać zalecenia producenta okien – to podstawowe źródło wiedzy na temat tego, co oknom służy, a co… wręcz przeciwnie. Tą zasadą warto się kierować na każdym etapie przeglądu okien na jesień: od mycia po konserwację.
Szyby okien najlepiej czyścić, używając ciepłej (nie gorącej) wody, neutralnych środków myjących (np. dostępnych w sprzedaży płynów do tego celu) i miękkiej, chłonnej szmatki.
Okna PVC, w tym ich profile, nie są stworzone do tego, by je szorować środkami zawierającymi ścierające powierzchnię drobinki. Nie sprawdzą się tu także preparaty, w których składzie znajdują się rozpuszczalniki lub inne chemiczne środki mogące uszkodzić powłoki. W tej kwestii najrozsądniej wrócić do instrukcji obsługi i sprawdzić, jak bezpiecznie przywróć profilom nieskazitelny wygląd. Podobnie wygląda sprawa dbałości o profile aluminiowe – one również wymagają łagodnych zabiegów i środków.
Jeśli mowa o receptach przekazywanych z pokolenia na pokolenia, jedna jest cenna i ponadczasowa. Co to za rada? Okna należy myć częściej niż dwa razy w roku, bo kurz i zabrudzenia to nie tylko kwestia estetyki, ale również ograniczeń w prawidłowym działaniu elementów stolarki okiennej oraz dostępu domowników do światła…
Uszczelka: mały element wart większego przeglądu na jesień
Nieodłączny etap większości prac konserwatorskich, niezbędny również przy przeglądzie okien na jesień, to sprawdzanie uszczelek. Uszczelka, niepozorny komponent, ale o dużym znaczeniu dla funkcjonalności okna, powinna być wymieniona, kiedy tylko straci formę albo popęka. Jeśli nie wymaga „zastępstwa” (jest elastyczna, bez ubytków), wystarczy ją zabezpieczyć wazeliną techniczną bądź innym preparatem do smarowania uszczelek, np. smarem silikonowym.
Jaki jest dalszy krok konserwacji okien PCV lub ALU? Sprawdzenie stanu uszczelek to jedno, drugie – to test, jak (i czy) okno się zamyka. Jeżeli zauważymy opór lub nieszczelności, mamy przesłankę do szybkiego działania. Ratunek niesie regulacja okien.
Konserwacja i przegląd okien na jesień: zadbaj o stan techniczny
Dokładnie umyte okna to nie tylko więcej światła w domu, ale też… cała prawda o ich stanie technicznym. Na tym etapie warto przyjrzeć się nie tylko szybom, lecz również ruchomym elementom konstrukcyjnym stolarki.
Jeśli są w dobrym stanie, należy je zabezpieczyć przed działaniem jesienno-zimowej wilgoci, nanosząc np. wazelinę techniczną. Uszkodzone mechanizmy czy też elementy obluzowane wymagają naprawy lub wymiany. Zarówno zabiegi naprawcze, jak i regulację okien można powierzyć fachowcom. I jeszcze jedno: pamiętajmy o okuciach – ponieważ ten element wyposażenia okna ma wpływ zarówno na szczelność przegrody, jak i na stopień zabezpieczenia stolarki przed próbą jej sforsowania, dobrze zatroszczyć się o jego nienaganny stan.
Jak przygotować okna na jesień? Skrupulatność popłaca
Dokładny przegląd okien na jesień to spokojna głowa, aż do lata. Szczelne okna, komfort termiczny i brak stresu, że zaskoczą nas wydatki z powodu nieplanowanej naprawy stolarki, przekonują, by znaleźć czas na kontrolę stanu przeszkleń. Wczesna jesień to ostatni dzwonek na takie decyzje. A gdy zadanie zniknie z listy priorytetów, można odetchnąć i zająć się… aranżacją jesiennej odsłony okien.