Awangardowy styl nie daje się łatwo zaszufladkować, wymyka się wąskim definicjom i proponuje mocno zindywidualizowane podejście do dekoracji domowej przestrzeni. Unikalny charakter stanowi kwintesencję tego, czym określamy styl awangardowy. Wnętrza utrzymane w takiej stylistyce balansują na krawędzi innowacyjności i kiczu, więc należy umiejętnie operować barwami, kształtami oraz fakturami i wzorami. Awangardowe wnętrza kochają różnorodność, dlatego z jednej strony wychodzą poza wszelkie schematy, a z drugiej nie przekraczają granic dobrego smaku. Można uznać, że awangarda zaprasza do niepowtarzalnej aranżacyjnej przygody, w którą z pewnością wyruszą miłośnicy nietuzinkowych rozwiązań.
Skąd wywodzi się awangardowy styl?
Awangarda to nurt w sztuce powstały w 1910 roku, ale zyskujący na popularności tuż po pierwszej wojnie światowej. Awangardowy styl zrywa z tradycją i podąża w stronę nowoczesności oraz wszelkich innowacji, zwracając szczególną uwagę na prostotę oraz funkcjonalność. Styl awangardowy we wnętrzach kładzie nacisk na praktyczne rozwiązania oparte na nietypowych zestawieniach. Awangardowe wnętrze wydobywa to, co najlepsze z intrygujących kierunków – w czterech ścianach pojawiają się więc elementy futuryzmu, surrealizmu, ekspresjonizmu, fowizmu, dadaizmu, kubizmu oraz konstruktywizmu, czyli fantazyjny, ale uporządkowany misz-masz, gdzie w pozornym chaosie, wszystko ma swoje miejsce podobnie jak w barwnym maksymalizmie.
Awangarda – czy istnieje prosta definicja niełatwego stylu?
Nieszablonowe nawiązania sprawiają, że awangardowy styl jest dość wymagający i przeznaczony dla tych, którzy mają świetną intuicję oraz wyrafinowane poczucie estetyki. Jak zatem w skrócie opisać niedający się w pełni zdefiniować styl awangardowy? Wnętrza pełne subtelności oraz szaleństwa, minimalizm i oryginalne formy wyrazu, stonowane barwy przeplatane krzykliwymi kolorami, czyli awangardowe wnętrze to niezwykłe kontrasty i niebanalny charakter.
Jak zaaranżować styl awangardowy wnętrza?
Tak samo jak w delikatnej estetyce scandi ważną rolę w aranżacji może odgrywać biel, która doskonale dopełnia styl awangardowy. Wnętrza nie są jednak zdominowane przez tę uniwersalną barwę, ponieważ przede wszystkim stanowi ona odpowiednie tło dla mebli o nietypowych kształtach i ostrych kolorach, a także pozwala dobrze wyeksponować niebanalne, rzucające się w oczy akcesoria podkreślające finezyjny wymiar przestrzeni. Jeśli jednak biel nie do końca nas nie przekonuje, możemy wprowadzić do aranżacji jasny odcień szarości albo zdecydować się na kontrasty i białe ściany zestawić z biało-czarną lub szarą, betonową podłogą. Styl awangardowy we wnętrzach powinien koniecznie sięgnąć po solidną dawkę mocnych kolorów – różowa kanapa, butelkowa zieleń fotela, żółte poduszki, turkusowe zasłony, a nawet czerwone drzwi wejściowe.
Awangardowe wnętrze – czy bardziej liczy się ilość czy jakość?
Powoli regułą aranżacyjną staje się myśl, że mniej znaczy więcej. Dlatego kierując się zasadą złotego środka w dekorowaniu pomieszczeń, rezygnujemy z nadmiaru zdobień i koncentrujemy się na tym, by wypełniły je wysmakowane, ale designerskie dodatki. Awangardowy styl odrzuca bogate zdobienia, wybiera proste formy i szlachetne materiały – metal, marmur, lastryko z dużą swobodą i fantazją odnajdują się w pomieszczeniach. Lekkości domowej przestrzeni dodają figury geometryczne na dywanie lub na zasłonach – być może kontrastujących z kolorowymi profilami okien Genesis. Efekt nieco żartobliwej drapieżności możemy uzyskać dzięki zwierzęcym printom – poduszki w cętki czy narzuta w paski zebry uzupełnią niebanalny look. Warto sięgnąć również po plakaty pop-art, szklany stolik, chromowane lampy, kolorowe wazony, a nawet pokusić się o wzorzystą tapetę na jednej ze ścian lub zastosować elegancką sztukaterię. Awangarda jest sztuką wyrafinowanego, precyzyjnego wyboru – to także kwestia subtelnego gustu, a nawet poczucia humoru, bo fotel w kształcie otwartej dłoni czy grafika Salvadora Dalego z fikuśnym wąsem w przedpokoju czy jadalni z pewnością wywołają rozbawienie lub uśmiech u domowników i gości.
Czy awangarda lubi światło?
Współcześnie trudno sobie wyobrazić styl aranżacyjny, który nie szedłby w stronę… światła. A dokładniej rzecz ujmując, w stronę słońca i zieleni, bo te dwa zjawiska są najbardziej pożądanymi elementami kompozycyjnymi w czterech ścianach. Umiłowanie światła i przestrzeni to aspekty, które olśniewająco wpływają na styl awangardowy. Wnętrza skąpane w słonecznym blasku pozwalają wydobyć prawdziwą moc aranżacji. Żeby w pełni skorzystać z tego drogocennego daru natury, warto zainwestować w wielkogabarytowe przeszklenie, bo i w tym przypadku sprawdza się złota zasada, że mniej znaczy więcej. Mniej profilu oznacza więcej szklanej tafli, a przez to więcej naturalnego światła i lepsze widoki! Funkcjonalna suwanka Reveal Slide w kolorze modnego antracytu idealnie podkreśli niekonwencjonalny styl awangardowy. Wnętrza zyskają więcej lekkości i miękkości, a to przecież najbardziej oczekiwany efekt wystroju.
Styl awangardowy we wnętrzach to wyjątkowy design i znakomita funkcjonalność, a przy tym także… mnóstwo dobrej zabawy!