Styl dark academia nadal ma wiele tajemnic przed estetami i pasjonatami wystroju wnętrz. Wielu kojarzy go głównie z Wednesday i akademią Nevermore – serialowym hitem ostatnich miesięcy. Inni mogą doszukiwać się w nim powiązań z Hogwartem i książkami o Harrym Potterze. Jeszcze inni rozpoznają w nim bohatera książki Donny Tartt, Richarda Papena – i wszyscy mają rację, chociaż każdy na swój odmienny sposób. Dark academia – co to takiego, skąd pochodzi i czy to faktycznie nowy trend w dekoracji wnętrz?
Dark academia – co to za styl?
Jeśli mielibyśmy się w naszych rozważaniach cofnąć do podstaw stylu dark academia, to trafimy do czasów wiktoriańskich. Jak wskazuje nazwa, jest to okres, w którym Wielką Brytanią władała królowa Wiktoria. Dość szybko owdowiała i już do końca życia nosiła żałobę po mężu. Wśród poddanych zrodziła się wtedy swoista moda na smutek, a jego celebracja wkroczyła również do wystroju wnętrz. Wybierano drewniane, rzeźbione meble, wzorzyste dywany czy ciężkie zasłony.
To jednak podstawa, a znany obecnie, „nowoczesny” styl dark academia narodził się około roku 2015, kiedy to na półkach pojawiła się powieść Donny Tartt pt. „The Secret History”, w Polsce znana jako „Tajemna historia”. Jej bohaterem jest Richard Papen. Młodzieniec dołącza do grupy ekscentrycznych studentów filologii klasycznej w starym, amerykańskim college’u. Mrok powieści opuścił kartki i przeniósł się do realnego świata, szybko osnuwając modę czy wystrój wnętrz.
I wreszcie najnowszy fenomen, który styl dark academia zdefiniował na nowo i z całą pewnością spowodował, że zostanie on z nami na dłużej: Wednesday Addams. Najnowszy serial z Jenną Ortegą to dzieło osadzone w uniwersum kultowych komiksów, serialu i filmowej serii o rodzinie Addamsów. Córka Morticii i Gomeza trafia do Nevermore – szkoły z internatem, w której uczą się niezwykli uczniowie. Młoda studentka musi w międzyczasie rozwiązać starą tajemnicę, w którą uwikłani są nawet jej rodzice. Po drodze razem z nią zagłębiamy się w mroczny wystrój budynku pełnego ksiąg, rzeźbionych mebli, zakamarków i sekretów…
Dark academia we wnętrzu Twojego domu – jak go wprowadzić?
Tajemniczy styl pełen grozy łatwo wprowadzić do swojego wnętrza. Na fali popkulturowych wydarzeń bardzo wzrosła popularność dark academia. Wystrój w tym klimacie łatwo zbudować dodatkami. Meble z targu staroci, antyki po babci, półki pełne ksiąg i mnóstwo niezwykłych, starych bibelotów – to podstawa dark academia. We wnętrzu ma się dużo dziać, nie ma tu miejsca na minimalizm. Im więcej niezwykłych rozwiązań i niepokojących gadżetów, tym lepiej – na pewno pomoże przeszukanie strychu i upcycling znalezionych tam przedmiotów i pamiątek.
Kolorystyka dark academia we wnętrzu powinna być – zgodnie z nazwą – ciemna. Czerń, antracyt, głębokie odcienie burgundu, brązu, zieleni, to to, co będzie nieodzowną podstawą. Dark academia potrzebuje jednak również jaśniejszych barw jak beże czy stonowane, spokojne pastele. Będą one stosownym tłem dla reszty dekoracji.
ystrój pełen magii, który łatwo odczarować
Jeśli budujesz lub remontujesz dom i marzysz o wnętrzu w stylu retro, wyglądającym jak historyczna willa rodziny Addamsów – nie będzie to trudne. Wszystkie elementy mogą być modne, nowoczesne i pozwolą Ci w dowolnym momencie zmienić wizję wystroju Twoich czterech ścian.
Jeśli szukasz idealnej podłogi, warto zwrócić się ku naturalnemu, ciemnemu drewnu. Odpowiednio zadbane długo posłuży, poza tym będzie pasować do różnych stylów, nie tylko dark academia. We wnętrzach z ciemnymi, drewnianymi podłogami sprawdzi się chociażby styl industrialny.
Na ścianach w domu czy mieszkaniu dark academia sprawdzi się nowoczesny beton architektoniczny. Warto jednak jest… całkowicie zasłonić ściany! Udekoruj je obrazami, zdjęciami najbliższych i bibelotami, powieś grube, aksamitne zasłony w kolorze wina i niepowtarzalny klimat gotowy. Wystarczy zdjąć dekoracje, by wnętrze stało się nowoczesne i minimalistyczne. To niezwykłe, jak bogaty, niemal wiktoriański styl może przeobrazić się w surowy brutalizm.
W każdym domu i mieszkaniu ważne są okna. Od kilku sezonów trendy są jednak zgodne: białe okna PVC nie są już tak często wybierane, jak te w odcieniach czerni czy ultramodnego antracytu. Tym lepiej dla Twojego wnętrza w stylu dark academia – co to za mrok, z białymi profilami okiennymi? Warto wybrać te w innych kolorach, chociażby dlatego, że podnoszą one wartość nieruchomości i wyglądają naprawdę stylowo. W ofercie OknoPlus są m.in. okna Reveal Unique, które nie tylko cieszą oko, ale też zapewniają doskonałą wodoszczelność, odporność na wiatr oraz zabezpieczenie przed włamaniami. Dobrym wyborem będą też okna Morlite – np. w wariancie bicolor. Okno może dzięki niej zupełnie inaczej wyglądać od zewnątrz i od wewnątrz, a to jeszcze bardziej ułatwi jego dopasowanie do potrzeb inwestorów.
Czy styl dark academia przetrwa próbę czasu?
Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, jak długo potrwa popularność stylu dark academia. Wystrój ten może wydawać się ciężki i przytłaczający. Okazuje się jednak, że w zmiennych formach taka estetyka jest zawsze obecna wśród modnych tendencji architektonicznych, dlatego nie przesadzimy, jeśli uznamy, że styl dark academia może przetrwać wiele sezonów. Jest też ciepły i przytulny, zwłaszcza zimą, kiedy aksamitnym zasłonom, mięsistym pledom i otulającym, sennym barwom towarzyszy migotliwy blask świątecznych dekoracji i unoszący się wokół gorący zapach pomarańczy. Z pewnością jeszcze długo będzie zajmował istotne miejsce wśród najmodniejszych trendów wnętrzarskich.