Kulturę Dalekiego Wschodu cechuje wrażliwość na otaczający nas świat przyrody i dostosowanie rytmu codzienności do życia w zgodzie z naturą. Zwolnienie tempa, otwartość na to, co przynosi los, pogodzenie z przemijaniem, odnajdywanie uroku w zwykłych zdarzeniach, akceptacja niedoskonałości i kolekcjonowanie pięknych chwil to kwintesencja japońskiej sztuki życia. Na tak mocnym fundamencie powstała wyjątkowa estetyka – styl wabi-sabi. Wnętrza sprzyjające refleksji, wyciszeniu, skupieniu myśli pozwalają odnaleźć w sobie moc pozytywnej energii oraz siły witalne i jasność umysłu.
Wnętrza wabi-sabi – proste, skromne, refleksyjne
Nie tylko w codzienności, ale także w aranżacji domowej przestrzeni poszukujemy jasnych punktów. Najbardziej trafione pomysły na szczęśliwe życie szybko zyskują popularność, podbijając ludzkie serca i goszcząc na salonach. Hygge – duńska propozycja życia opartego na spokoju, harmonii i bezpieczeństwie pociąga obietnicą wielopłaszczyznowego komfortu i dociera pod dachy wielu domów, również w Polsce. Podobny przekaz niesie ze sobą estetyka japandi. Oszczędna dekoracja, uporządkowana przestrzeń i bliski kontakt z naturą to elementy udanej aranżacji oraz pomoc w uzyskaniu odpowiedniej, życiowej perspektywy. W takim głębszym spojrzeniu na świat dużą rolę odgrywa również wabi-sabi. Styl koncentruje się na osiągnięciu satysfakcji z nieskomplikowanego, skromnego życia tu i teraz.
Wabi-sabi – co to znaczy?
Wnętrza wabi-sabi nawiązują do buddyjskiej filozofii zen. Słowo „wabi” oznacza samotność w otoczeniu przyrody, wyraża prostotę i spokój tak istotne w ludzkim życiu. „Sabi” natomiast pomaga dostrzec i docenić czar ukryty w przemijaniu. Człowiek może osiągnąć doskonałą równowagę i poczucie szczęścia, otwierając się na styl wabi-sabi. Wnętrza utrzymane w takim wyzwalającym klimacie przynoszą domownikom ukojenie, łagodzą napięcia i podobnie jak w scandi znakomicie korespondują ze światem przyrody. Człowiek uczy się wdzięczności, pokory i radości z codziennych drobiazgów oraz samego faktu istnienia.
Wabi-sabi – wnętrza pełne stonowanych barwi i sugestywnych niuansów
Ściany wabi-sabi unikają krzykliwych, agresywnych kolorów będących tak doskonałym dopełnieniem stylu awangardowego. Rezygnują z mocnych odcieni na rzecz stonowanych barw, które miękko otulają pomieszczenia, optycznie powiększają przestrzeń i stanowią odpowiednie tło dla mebli oraz roślin. We wnętrzu dominują odprężające kolory ziemi. Ciepły beż, złamana biel, łagodna szarość, rozjaśniony brąz, wyważony pomarańcz, zgaszona zieleń. Jeśli pokusimy się o bardziej dynamiczną tonację – intensywny oranż czy seledynowy akcent, niech będzie to jedna ściana, żeby nie przytłoczyć pomieszczenia. Szare okna, jasnobrązowe ramy lub białe profile dodadzą wdzięku i lekkości wystrojowi. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę dekorując ściany wabi-sabi? Na widoczne niedoskonałości, które podkreślają dynamikę i autentyczność przestrzeni. Mile widziane są wszelkiego rodzaju niedociągnięcia – zacieki farby, pęknięcia tynku, zadrapania świadczące o charakterze wnętrza.
Wabi-sabi – styl intrygujący niedoskonałościami i światłem
To, co niedoskonałe odgrywa kluczową rolę w wabi-sabi. Styl rezygnujący z dekoracji, chętnie sięga po chłodny kamień i ciepłe drewno oraz naturalne tkaniny – bawełnę, len, jutę. Proste meble z palet, kamienna posadzka, drewniane okiennice, a do tego przedmioty nadgryzione zębem czasu. Popękane, najlepiej własnoręcznie wykonane naczynia z ceramiki, poprzecierane blaty, zaciągnięcia na poduszkach czy tkanej kapie pozwalają zrozumieć fakt, że w życiu nic nie jest idealne. Człowiek czerpie moc z akceptacji przemijania i ułomności, a przede wszystkim z prawdziwego źródła radości i pocieszenia – z natury. Drewnopodobne okno Genesis znakomicie wkomponuje się w najbardziej wymagającą aranżację, a dla kontrastu z niedoskonałym wystrojem, prezentuje doskonałe parametry techniczne i świetny wygląd. Bo w tym przypadku żadne półśrodki nie wchodzą w grę. Liczy się komfort, bezpieczeństwo, energooszczędność i… światło! Idąc dalej w jego stronę możemy pokusić się o monumentalne przeszklenie – funkcjonalna i elegancka suwanka Reveal Slide pozwala na swobodne przenikanie świata wewnętrznego z zewnętrznym, a przebywanie w zalanych słońcem pomieszczeniach poprawia samopoczucie. Znakomitym zwieńczeniem wystroju będą drzwi wejściowe o oryginalnym wyglądzie i fakturze betonu, kamienia czy drewna.
Czym nas wabi styl wabi-sabi?
Wydaje się, że Japończycy do perfekcji opanowali sztukę szczęśliwego życia – wabi-sabi. Co to znaczy? Akceptacja tego, co nieuchronne, pogodzenie z przemijaniem, radość z codzienności i bezpieczne zbliżanie się do kojącej natury to sedno wabi-sabi. Wnętrza naznaczone zębem czasu jednocześnie tchną pozytywną energią i nadzieją, bo w kontakcie z przyrodą tworzą prawdziwą enklawę. Spokój i równowaga przywracają ład oraz dobry nastrój, a to przecież kluczowe aspekty naszego istnienia.