Czy wiesz, że różnica temperatur wymaga zastosowania odmiennego stopnia przylegania skrzydła do ramy okiennej? To najłatwiejsza metoda, aby zapewnić sobie komfort termiczny, gdy za szybą szaleje mróz, a oknom zagwarantować długoletnią, bezawaryjną pracę. Jak przestawić okna na tryb zimowy i czym właściwie jest tryb zimowy okna?
Pory roku narzucają nam swoisty rytm, któremu, chcemy czy nie, musimy się podporządkować. Oprócz porządków w garderobie, zmiany opon, czy wyregulowania biologicznego zegara, powinniśmy też zająć się domem i ogrodem tak, aby przestrzenie te jak najlepiej funkcjonowały w danym sezonie. Zimową porą warto również dodać do naszej listy spraw baczne przyjrzenie się stolarce otworowej, a szczególną uwagę zwrócić na szczelność naszych okien.
Przywróć komfort na właściwe tory, a okna na tryb zimowy
Zimą powinniśmy wyregulować stolarkę otworową w taki sposób, aby mroźne powietrze nie dostało się do środka, a ciepło z domu nie uciekło na zewnątrz. Tu z pomocą przychodzi tryb zimowy w oknach, czyli takie ustawienie bolców (rolek), które zwiększy docisk uszczelki, co znacznie wpłynie na szczelność całej konstrukcji. Dzięki temu ograniczymy konieczność dogrzewania pomieszczenia, a to wpłynie korzystnie nie tylko na stan naszego portfela, ale i kondycję środowiska.
Regulacja okien jest niezbędna także w innym przypadku. Zdarza się, że okno nie może się domknąć lub ciężko je otworzyć. Podczas codziennego użytkowania jego skrzydło mogło minimalnie zmienić swoje położenie (np. lekko opadło), więc warto je przywrócić na „właściwe tory”.
Należy jednak pamiętać, że większa szczelność okna to niestety mniejszy przepływ powietrza, co może negatywnie wpłynąć nie tylko na cały budynek (wilgoć, rozwój grzybów, pleśń, dekonstrukcja ścian), ale i nasze zdrowie (złe samopoczucie, duszności, infekcje, zaburzenia w koncentracji, choroby układu oddechowego). Konieczna w tym przypadku staje się troska o odpowiednią cyrkulację powietrza. Tu z pomocą przychodzą nam okucia z możliwością mikrowentylacji, a także odpowiednia technika wietrzenia.
Tryb zimowy okna – zrób to sam
Ustawienie okna na zimę nie należy do najtrudniejszych zadań, dlatego z powodzeniem możemy zająć się tym sami. Od czego zacząć? Najlepiej od zapoznania się z instrukcjami regulacji okien PVC i ALU.
Gdy już poznamy specyfikę okna, przydadzą nam się również podstawowe narzędzia – imbusy i klucze typu Torx. Jak przestawić okna na tryb zimowy? Po otwarciu skrzydła i zdjęciu osłony dolnego zawiasu, wkładamy klucz do środka i przekręcamy w prawo, gdy chcemy podnieść element lub w lewo, gdy chcemy go opuścić. Tego samego narzędzia używamy również do ustawienia zawiasu w drugiej pozycji, przesuwając skrzydło w lewo lub w prawo. Ostatnią opcją jest regulowanie zawiasu w górnej części okna – skrzydło możemy podnieść lub opuścić od strony klamki.
Klucz Torx będzie niezbędny do kontrolowania siły docisku skrzydła do ramy okiennej. Na skrzydle otwartego okna znajdują się rolki mimośrodowe – przekręcając klucz w prawą lub lewą stronę należy uważać, aby wszystkie rolki były w tej samej pozycji. W ten sam sposób możemy wyregulować rolkę z przeciwnej strony skrzydła.
Okucia okienne są fabrycznie ustawione w pozycji neutralnej, tzn. skrzydło przylega do ramy, a znacznik na zaczepie wskazuje „godzinę szóstą”. Możemy z powodzeniem zmienić położenie zaczepu na „godzinę dziewiątą” (letnią) lub „trzecią” (zimową). Jednak jeśli w domu brakuje nam „złotej rączki” i nie ufamy swoim technicznym umiejętnościom, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty.
Ustawienie okna na zimę a wietrzenie pomieszczeń
Ustawienie okna na tryb zimowy i jego szczelność to jedna rzecz, ale równie istotną kwestią jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w naszym domu. Należy wietrzyć mieszkanie zimą w taki sposób, aby ograniczyć straty ciepła do minimum. Najważniejsze to unikanie przeciągów (które mogą wychłodzić ściany i podłogi) i wietrzenie każdego pokoju z osobna. Zasada jest prosta: wyłączamy ogrzewanie w danym pomieszczeniu, a po około 10 minutach otwieramy szeroko okna na 5 do 7 minut. Dzięki temu wymienimy szybko powietrze, nie doprowadzając do wychłodzenia domu.
Szczelność i przyjemne ciepło? Liczy się nie tylko tryb zimowy okna, ale i parametry stolarki
Aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, tryb zimowy w oknach nie wystarczy. Tu liczy się również jakość wybranych przez rozwiązań, dlatego podczas budowy lub remontu domu bez wahania postaw na okna o doskonałej termoizolacyjności. Idealnym przykładem będą okna energooszczędne Reveal – designerska propozycja ALU, której współczynnik Uw wynosi 0,7 W/m2K lub ich parametrowy odpowiednik wykonany z PVC – modne okna Morlite.
I służyły nam długo i szczęśliwie…
Tryb zimowy w oknach to sposób na tańsze i cieplejsze przetrwanie zimy. Jeśli chcesz, aby Twoje przeszklenia służyły Ci jak najdłużej i pozostały w jak najlepszej kondycji, niezbędne jest poddawanie ich cyklicznej regulacji. Dodając do tego doskonałe parametry termoizolacyjności, zyskujemy gwarancję zminimalizowania strat ciepła i zużycia energii, a także bezproblemową eksploatację przez długie lata.
Odkryj także: okna o doskonałej izolacyjności termicznej SwissForm Activ.