Recycling, upcycling i filozofia zero waste to pojęcia, które zadomowiły się w naszym słowniku na dobre. I nie chodzi tutaj o chwilową modę, a raczej o fakt, że jesteśmy coraz bardziej świadomi roli, jaką ekologia odgrywa w dzisiejszym świecie. Ale czy życie w zgodzie z naturą, szeroko pojęte DIY i rezygnowanie z plastiku to jedyne, co możemy zrobić by prowadzić ekologiczny styl życia? Absolutnie nie. Dziś eko to przede wszystkim oszczędność.
Plastic is NOT fantastic, czyli co to jest upcycling – przykłady
Dobrze wiemy, że plastik to jeden z czołowych problemów, z którym mierzy się ludzkość, dlatego też każdy zna już wartość recyclingu. Ale czym tak naprawdę jest upcycling? Otóż jest to sposób przetwarzania odpadów, w którym wartość nowopowstałych przedmiotów przewyższa wartość materiałów wykorzystanych do ich powstania. Jednym słowem, to proces tworzenia czegoś z niczego. Downcycling zakłada natomiast, że wartość nowopowstałego przedmiotu jest niższa od jego pierwotnych materiałów, tak jak w przypadku przetwarzania szkodliwego dla planety plastiku.
Przykłady upcyclingu znajdziemy dzisiaj wszędzie, również w naszych domach. Prekursorami tych ekologicznych działań byli już nasi dziadkowie umiejący znaleźć całkiem nowe zastosowania dla pozornie nieprzydatnych już przedmiotów. Ich pomysły, niekoniecznie wynikające z dbałości o ekologię, miały na celu przede wszystkim oszczędność. Dziś upcykling to ekologiczny trend, którego największa siła – oszczędność – wcale się nie zmieniła.
Meble z odzysku – hit czy kit?
Niekwestionowanymi ulubieńcami wśród pomysłów na upcycling są oczywiście meble z odzysku. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na oszczędne udekorowanie wnętrza lub stworzenie nowoczesnych i ekologicznych mebli ogrodowych. Nie ma chyba wśród nas nikogo kto nie widział lub nie słyszał o meblach z palet. Możemy z nich wyczarować kanapy, stoliki, kwietniki, skrzyneczki do przechowywania, a nawet ramy łóżek. Ich forma czy sposób wykorzystania są całkowicie dowolne, ogranicza nas tylko wyobraźnia! Co więcej, meble z odzysku mogą z powodzeniem dorównywać designem nowoczesnym elementom wyposażenia. Nic więc dziwnego, że to zdecydowany must have dla ekologicznych i oszczędnych osób, które lubią cieszyć się ręcznie wykonanymi eko-przedmiotami.
Sposób na upcycling? Pomysły, które wykorzystasz w swoim wnętrzu
Taki reusing to nie tylko meble z palet. Upcykling bowiem zaczyna się tam, gdzie zaczyna się także nasza wyobraźnia. Chcąc stworzyć industrialny klimat w naszych wnętrzach możemy sięgnąć po dekoracje wykonane z puszek po żywności czy farbach, świetnie nadające się do przechowywania przyborów lub służące jako doniczki na zioła. Szklane butelki zmienić można w przepiękne żyrandole lub inne kompozycje, a zardzewiałą blachę użyć do dekoracji donic zewnętrznych lub stworzenia ciekawych dekorów ściennych – to także upcycling. Pomysły jakie oferuje ten nurt są dziś nieskończone.
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej… się oszczędza
Choć w naszej przestrzeni znajdziemy wiele pomysłów na oszczędzanie przez upcycling, to zazwyczaj i tak przeznaczamy na dom największą część domowego budżetu. Dzisiaj, pomimo dostępności wielu ekologicznych rozwiązań, takich jak panele słoneczne, zbiorniki na deszczówkę czy przydomowe kompostowniki, warto także zwrócić uwagę na elementy, z których składa się nasz dom. Wiele z nich, może być w przyszłości poddanych recyklingowi. O ile warto wziąć na warsztat meble z odzysku, zmieniając ich obicie, kolor czy nawet funkcję, tak nie zawsze jest to dobry pomysł w przypadku okien czy drzwi.
Przedłużanie żywotności starych, wypaczonych okien i drzwi to niekoniecznie ekologiczne rozwiązanie. W tym przypadku warto pamiętać, że okna mają dbać o ilość wpadającego światła oraz o utrzymanie odpowiedniej temperatury. Stare okna przyczyniać się do ucieczki nawet 30% ciepła z pomieszczenia, a to oznacza większe koszty ogrzewania. Zdecydowanie warto wymienić je na nowe okna aluminiowe i nie przyczyniać się do emisji coraz większych ilości gazów cieplarnianych.
Upcykling = Zielony dom = Ekologiczne okna
Przy budowie czy urządzaniu wnętrza należy zwracać uwagę na materiały, z których wykonane są poszczególne elementy. Dobrym przykładem jest okno Reveal, które gwarantuje nie tylko trwałość, ale także oszczędność ciepła. Gdy przyjdzie czas na zmianę, aluminium będzie mogło zostać ponownie wykorzystane, jest to więc idealna okazja do jego przetworzenia – poprzez recycling lub upcycling – i to przy minimalnej ilości energii. Świadomy wybór produktów, które będą nadawać się do ponownego użycia to nasz obowiązek. Inwestycja w dobre okna to oszczędność ciepła zimą, a także możliwość zachowania niższej temperatury latem. Nowoczesne szyby przeciwsłoneczne pokryte warstwami srebra zapobiegają nagrzewaniu i pomagają nam oszczędzić na klimatyzacji, zwłaszcza kiedy globalne ocieplenie daje się we znaki. Okna to jeden z elementów w naszym domu, który dba o ekologię przez wszystkie pory roku.
Dlatego też warto szukać różnych rozwiązań i możliwości oszczędzania poprzez upcycling, zwłaszcza w materiałach i wykonanych z nich rzeczach, które mają nam służyć przez lata. Efektywnie i efektownie zarazem!