Wnętrza w stylu retro i vintage są sobie bardzo bliskie. Oba łączy zamiłowanie do przedmiotów, które opowiadają własne historie, tworząc tym samym atmosferę jedyną w swoim rodzaju. Od kilku sezonów noszą miano aranżacyjnych hitów i nie imają się ich chwilowe, przejściowe trendy. Jeśli zależy Ci na urządzeniu ponadczasowego pomieszczenia, a do tego widzisz wartość w przedmiotach z duszą – zaproś do swojego domu styl vintage. Wnętrza utrzymane w tym nurcie to swoista opowieść o unikalnym designie i idealny sposób na łączenie tego, co stare i nowe.
Co to jest styl retro i czym różni się od vintage?
Vintage, mimo że dzisiaj odnosi się do akcesoriów, odzieży czy mebli, to swoją nazwę wziął od… winobrania! Takie jest bowiem dosłowne tłumaczenie francuskiego „vendange”, które w pewnym momencie wydostało się z winiarskiego uniwersum i zaczęło aktywnie funkcjonować w przestrzeni projektowej. Obecnie ma kilka znaczeń, a każde z nich w jakimś stopniu nawiązuje do sezonu albo rocznika. Pojęcie, które ciężko jednoznacznie ująć w sztywne ramy, na dobre zadomowiło się w terminologii wnętrzarskiej. Jego piękno i wielowymiarowość polegają na tym, że nie określa ani formy, ani koloru, ani żadnej konkretnej myśli. Warunek jest jeden: aby dany produkt mógł być określany terminem „vintage”, powinien być zaprojektowany i wyprodukowany minimum dwie dekady temu, ale jednocześnie na tyle młody, by nie stał się jeszcze antykiem. Może więc pochodzić zarówno z lat 50., jak i z lat 90. XX wieku, byle mocno nawiązywał do swoich czasów. Taki właśnie jest styl vintage. Wnętrza utrzymane w tym klimacie to nic innego jak ekspozycja mebli i akcesoriów z odzysku, często o dużej wartości sentymentalnej dla właściciela, bo np. przekazywanych z pokolenia na pokolenie, albo zdobytych niczym najcenniejszy skarb.
Główne założenie wnętrz w stylu retro jest bardzo podobne z jedną, małą różnicą. Przedmioty produkowane są współcześnie i tylko nawiązują do konkretnych nurtów. Jednak dla ułatwienia w terminologii projektowej przyjmuje się, że oba terminy mogą być używane zamiennie.
Jedno jest pewne, niezależnie od definicji, styl ten doskonale wpisuje się w trendy wnętrzarskie 2022.
Styl vintage – wnętrza, które kochają wzory
Wyraziste kolory, printy, geometria, motywy roślinne – to elementy wręcz stworzone dla stylu retro. Wnętrza zyskają na wyrazistości, jeżeli wzbogacisz je o wszelkie tkaniny i dodatki o zdecydowanym wzornictwie. Okna aż proszą się o dekorację w postaci zasłon lub rolet z motywem grochów, pepitki, czy kraty. Kanapy wołają o welwetowe tkaniny i poduszki ozdobne w ciepłych kolorach. Ściany marzą o wesołej tapecie z geometrycznym motywem. Mieszaj i łącz! Nowe ze starym, gładkie z wzorzystym, drewno ze szkłem… Wnętrza retro odwdzięczą Ci się spektakularnym efektem!
Wnętrza w stylu retro – minione dekady, ale z nowoczesnym twistem
Mariaż historii z teraźniejszością uda się pod warunkiem, że z obu zostanie wyciągnięte to, co najlepsze. Przeszłości zostawmy design, a współczesność niech doda od siebie nowoczesną technologię. Nie inaczej powinno być w przypadku okien, które w aranżacji wnętrz grają naprawdę istotną rolę. Na szczęście dzisiaj nie trzeba już wybierać między oknami pięknymi, a tymi o doskonałych parametrach. W przypadku rozwiązań OknoPlus można mówić o wyśrubowanych współczynnikach, którym niestraszne będą najostrzejsze mrozy, wichury, mocne słońce, ani obfite deszcze. Występują przy tym w ponadczasowych wzorach, w tym w takich, które idealnie dopełnią wnętrza retro.
Jakie okna do wnętrza w stylu retro wybrać?
Jeśli zależy Ci na wzmocnieniu klimatu z dawnych lat, zwróć uwagę na okna drewnopodobne, które doskonale imitują ten szlachetny surowiec, a przy tym wymagają znacznie mniej uwagi oraz będą po prostu trwalsze i bardziej niezawodne. Zarówno w przypadku profili okien aluminiowych, jak i tych wykonanych z PVC, do wyboru jest kilka odcieni czerpiących wprost z natury, które świetnie dopasują się do stylu retro. Wnętrze utrzymane w tym klimacie polubi się z dostojnymi ramami w kolorze głębokiego dębu bagiennego, złocistej sosny czy ciepłego orzecha, które występują jako jedna z opcji np. w przypadku okna Genesis. Jeśli natomiast inspirujesz się kolorowymi latami 60., daj się ponieść fantazji i wybierz któryś z kolorów z palety RAL. I nie przejmuj się wielkością swojego M! Wnętrze w stylu retro można urządzić w każdym metrażu i nawet najmniejsze okna mogą zrobić wielkie wrażenie, pod warunkiem, że będziesz się trzymać kilku prostych zasad.
Zobacz także: aranżacje małych okien.
Styl vintage – wnętrza ciągle na topie
Wśród trendów wnętrza w stylu retro plasują się wysoko. Nic nie wskazuje na to, aby coś miało się zmienić, bo od kilku sezonów poprzednie dziesięciolecia są nieustającym źródłem inspiracji dla projektantów architektów i inwestorów. W konkursie popularności radzi sobie tak dobrze, jak ascetyczny klimat loftowy, czy hybryda powstała z połączenia świata skandynawskiego i azjatyckiego, czyli styl japandi. Jednak niezależnie od mody, warto po prostu kierować się tym, co jest bliższe naszej estetyce. Osobom, którym design nierozerwalnie kojarzy się z historią, polecany jest wybór klimatu vintage, czy stylu retro. Wnętrza w tym tonie będą miały duże znaczenie sentymentalne i wypełnią się wieloma wyjątkowymi dla właściciela przedmiotami.