Zgodnie z WT 2021 drzwi zewnętrzne montowane w powstających właśnie domach mają sprawić, by budynki były jeszcze cieplejsze, bardziej szczelne, a tym samym troszczyły się zarówno o środowisko, jak i portfel domowników. Zasada jest prosta – im lepsze parametry będą miały wybrane skrzydła, tym mniej ciepła wydostanie się na zewnątrz, a im więcej zostanie go w domu, tym mniejsza potrzeba dodatkowego dogrzewania pomieszczeń. To właśnie potrafią nowoczesne drzwi zewnętrzne! Jakie wybrać, by wyprzedzały wymagania ustawodawcy i dały gwarancję, że wybór stanie się inwestycją, która zwróci się z nawiązką?
Drzwi zewnętrzne – WT 2021 a tajemniczy współczynnik U
Wraz z nadejściem stycznia 2021 decyzja o tym, jakie drzwi wybierzemy do nowego domu to już nie tylko kwestia estetyki czy funkcjonalności. Przegrody zewnętrzne powinny dziś bowiem spełniać cały szereg restrykcyjnych norm i do takich właśnie elementów należą również drzwi zewnętrze. WT 2021 mówią jasno: skrzydła, które oddzielają pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych muszą wykazywać parametr U na poziomie nie większym niż 1,3 W/m2K, co w zestawieniu z dotychczasowymi 1,5 W/m2K jest naprawdę zauważalną zmianą. Czym jednak jest ów „parametr U”? To wartość określająca ile energii przeniknie przez 1 m2 przegrody, gdy różnica z obu jej stron wynosi 1 K. Brzmi tajemniczo? Najprościej rzecz ujmując, współczynnik przenikania ciepła może nam podpowiedzieć, na jakie straty ciepła musimy się przygotować i czy rozwiązanie pozwoli zatrzymać dostateczną ilość ciepła w domu. Im współczynnik U niższy, tym lepszym izolatorem jest przegroda i zagwarantuje znacznie mniejsze rachunki za ogrzewanie.
Tym regulacjom podlegają również okna: https://www.OknoPlus.com.pl/warto-przeczytac/u-progu-wt-2021-jakie-okno-do-nowego-domu/.
Wymagania WT 2021 – drzwi, które wyprzedzają normy
Zakup wysokiej jakości drzwi zewnętrznych to spora inwestycja, dlatego lepiej myśleć przyszłościowo i wybrać rozwiązania, które z nawiązką spełniają wymagania ustawodawcy. Świadomi producenci od dawna przygotowywali się na te zmiany, więc inwestor nie jest skazany na szukanie kompromisów między tym, co estetyczne i designerskie, a tym, co funkcjonalne i odpowiednie pod względem parametrów. Jaki materiał sprawdzi się najlepiej, gdy mowa o WT 2021? Drzwi zewnętrzne – energooszczędne i ciepłe mogą być wykonane zarówno z aluminium, jak i PVC, bowiem nowoczesna technologia produkcji i najwyższej jakości komponenty wynoszą ich termikę na zupełnie nowy poziom.
Drzwi zewnętrzne – jakie propozycje ALU i PVC warto rozważyć?
Wybierając rozwiązania do wymarzonego domu nie warto chodzić na skróty – zwłaszcza, gdy mowa o parametrach, właściwościach, bezpieczeństwie oraz designie. Wszystkie te walory łączą innowacyjne drzwi aluminiowe Reveal. Współczynnik przenikania ciepła plasuje się tu na poziomie 0,81 W/m2K, a dla modeli z pakietem szybowym (o grubości 48 mm) wartość Ug szkła wynosi aż 0,6 W/m2K, co jest naprawdę rewelacyjnym wynikiem w obliczu Warunków Technicznych 2021.
Całość uzupełnia wysoki poziom wiatro- oraz wodoszczelności, a także pełna redukcja ryzyka deformacji oraz powstawania potencjalnych nieszczelności wynikających z różnicy temperatur dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii antybimetalu.
Alternatywą dla rozwiązań aluminiowych będą ponadczasowe drzwi PVC Classic łączące wysokie parametry użytkowe z ponadczasowym wzornictwem. Spełniając wymagania WT 2021, drzwi mogą poszczycić się współczynnikiem izolacyjności termicznej od 1,1 do 0,76 W/m2K, co czyni z nich równie dokonały wybór do domów energooszczędnych oraz pasywnych.
Czytaj także: panel nakładkowy czy panel wsadowy drzwi?
Inwestycja w drzwi zewnętrzne – jakie są możliwości wsparcia energooszczędnej realizacji?
Zgodnie z WT 2021 drzwi zewnętrzne muszą być naprawdę wysokiej klasy, a to rodzi pytanie o budżet, który przeznaczyliśmy na zakup odpowiedniej stolarki otworowej. Na szczęście, w trosce o środowisko i wspólne dążenie do odpowiedzialnego budowania, z pomocą przychodzi program Czyste Powietrze, dzięki któremu możemy zdobyć dofinansowanie na zakup ekologicznych rozwiązań – również gdy na liście priorytetów wysoko stoją energooszczędne drzwi zewnętrzne. WT 2021, owszem, sprawiają, że na nowoczesne skrzydła wydamy może nieco więcej, ale inwestycja ta zwróci nam się z nawiązką – zarówno w kontekście niższych rachunków za ogrzewanie, jak i świadomości, ze robimy coś naprawdę dobrego dla naszej planety.
Czy trudno spełnić wymagania WT 2021? Drzwi i okna na miarę XXI wieku nie mają z tym najmniejszego problemu, a często z nawiązką wyprzedzają normy podane przez Ustawodawcę. Nasi specjaliści chętnie dobiorą odpowiednie rozwiązanie dla Twojego projektu i podpowiedzą, jak zdobyć dopłatę oferowaną przez program Czyste Powietrze.