W starych domach przez zniszczone okna i drzwi może uciekać 20-30% ciepła, co oznacza, że nawet 1/3 pieniędzy przeznaczonych na ogrzewanie domu dosłownie rozpływa się w powietrzu. W przypadku dużego budynku rocznie te straty mogą sięgać kilku tysięcy złotych, a w skali wielu lat… lepiej nie liczyć. Czeka Cię wymiana okien i chcesz się do tego dobrze przygotować? Sprawdź koszt wymiany okien w starym domu i dowiedz się, ile mogą trwać prace.
Wymiana okien w starym domu – inwestycja w oszczędności
Stare domy mają w sobie pewną magię i nie można odmówić im uroku, ale często są jak skarbonki – trzeba do nich cały czas dokładać, a te inwestycje rzadko kiedy równoważą komfort codziennego życia w leciwej nieruchomości. Konieczność wymiany okien w starych domach nie ulega więc żadnej wątpliwości, ale barierą mogą być nie tylko finanse – również brak świadomości strat powodowanych przez nieszczelną stolarkę otworową. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rosnące ceny mediów oraz galopującą inflację, to każdy rok zwłoki z wymianą okien działa na naszą niekorzyść.
Największym problemem jest jednak koszt wymiany okien w starym domu. To poważna inwestycja, do której trzeba się dobrze przygotować nie tylko pod względem finansowym, ale też czasowym. W konsekwencji decyzja o termomodernizacji jest odwlekana w nieskończoność, a okna z każdym miesiącem niszczeją coraz bardziej. Jeśli myśl o zbliżającym się sezonie grzewczym i kosztach powoduje u Ciebie same negatywne emocje, to może czas na poważny remont? Nowoczesne okna plastikowe lub aluminiowe zatrzymują zdecydowanie więcej ciepła niż kilku- czy kilkunastoletnie okna wykonane w starszej technologii.
Co więcej, decyzja o zainwestowaniu w nowoczesne, wysokiej jakości, ekologiczne okna przyniesie ulgę dla portfela już od pierwszych jesienno-zimowych miesięcy.
Jak przygotować się do wymiany okien w wiekowym budynku?
Stolarka otworowa nadgryziona zębem czasu nie przejawia już niemal żadnych właściwości izolacyjnych, a w niektórych przypadkach wiatr dosłownie hula tu na wszystkie strony, co można wręcz wyczuć nawet z odległości metra. Do jej wymiany trzeba się jednak dobrze przygotować i nie chodzi tylko o zgromadzenie niezbędnych funduszy, ale też o wybór właściwego terminu prac i umówienie sprawdzonych wykonawców. Na szczęście większość firm zajmujących się montażem świadczy też usługi demontażu i obróbki, więc wszystkie zadania może wykonać jedna ekipa.
Ważną kwestią jest też świadomość, że wymiana okien w starym domu może generować dodatkowe koszty niezwiązane z samymi przeszkleniami. Mury wiekowych budynków czasami się kruszą i może zaistnieć konieczność dodatkowych napraw czy opracowania otworów, a to zwiększy nakłady czasu i pieniędzy. Na wypadek, gdyby prace miały się przeciągnąć, najlepiej zaplanować je na czas ze względnie korzystną pogodą. Chociaż ta jest zawsze trudna do przewidzenia, to w czerwcu, lipcu czy sierpniu szansa na sprawne prace budowlane jest zawsze większa niż w zimnych i deszczowych miesiącach. Trzeba przy tym pamiętać, że latem trudniej o wolne terminy, więc często należy je rezerwować dużo wcześniej.
Najbardziej problematyczna będzie wymiana okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków, bo wszelkie prace muszą zostać konsultowane z konserwatorem zabytków. Kwestii formalnych należy dopełnić też w przypadku zmiany wymiarów nowych okien (zastosowania większych, mniejszych lub o innym kształcie) – takie działania wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli wielkość i kształt otworów okiennych pozostają niezmienione, zgłoszenie ani pozwolenie nie są wymagane.
Ile kosztuje wymiana okien w domu?
Trudno jednoznacznie określić, jaki będzie koszt wymiany okien w starym domu, bo wszystko zależy od liczby i wielkości przeszkleń, ogólnej kondycji budynku, technologii montażu i wybranych rozwiązań. Na koszt wymiany okien w starym domu może wpłynąć również konieczność wykonania dodatkowych prac takich jak poszerzenie otworów okiennych lub ich zmniejszenie. Istotny pod kątem wydatków będzie rodzaj wybranych rozwiązań. Za nowoczesne elewacyjne okna aluminiowe trzeba będzie zapłacić więcej niż za PVC, a te z kolorowymi ramami będą droższe od dwustronnie białych. Koszt wymiany okien w domu modyfikuje też rodzaj szyb – różnica między zwykłym a antywłamaniowym szkłem może sięgać nawet kilkudziesięciu procent.
Ile kosztuje wymiana okien w domu jednorodzinnym? Widełki cenowe całej inwestycji są bardzo szerokie i mogą oscylować między kilkoma tysiącami złotych dla małego domu z kilkoma oknami a kilkudziesięcioma tysiącami w przypadku dużego budynku z wieloma szkleniami wyższej klasy. Wiążąca może być w zasadzie tylko indywidualna wycena wykonana przez specjalistów. Zlecenie takiej estymacji jest najszybszym sposobem na poznanie dokładnej kwoty, jaką trzeba będzie zapłacić za wymianę okien w domu jednorodzinnym.
Osoby obawiające się tak poważnej inwestycji powinny pamiętać, że koszt wymiany okien w domu nie jest przeszkodą, od kiedy takie prace może pomóc sfinansować Program Czyste Powietrze Plus. Na wymianę okien w starym domu przysługują wysokie dotacje zależne między innymi od dochodów beneficjentów.
lIe trwa wymiana okien w starym domu?
Wymiana okien w starym domu przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności należy zdjąć wymiary otworów okiennych i ocenić warunki montażu, a następnie określić parametry nowej stolarki.
Drugim etapem jest demontaż, który trwa zwykle kilka godzin. Jeżeli do wymiany jest tylko kilka przeszkleń, praktykuje się demontaż wszystkich jedno po drugim, a następnie sukcesywne wstawianie nowych. Gdy wyjęcie starych okien i wprawienie zakupionych potrwa dłużej niż jeden dzień, prace są rozkładane w czasie, tak by żaden otwór nie pozostał pusty na noc.
Czas instalacji może być wydłużony, jeśli zaistnienie konieczność poszerzenia lub opracowania otworów. Nie można jednoznacznie określić, ile trwa wymiana okien w starym domu, bo to zależy od liczby okien, składu osobowego ekipy monterów i kondycji otworów okiennych, a często też od warunków pogodowych. Co prawda drobny deszczyk może być wręcz pomocny, bo ułatwi wiązanie pianki montażowej, ale w ulewie mało kto będzie chciał pracować, nie mówiąc już o jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.
Nowe okna do starego domu – co wybrać?
Decyzję o wymianie okien w domu jednorodzinnym podejmuje się stosunkowo łatwo, ale większym problemem jest ustalenie, jakie okna wybrać. Pewne jest, że najlepiej montować jak najbardziej energooszczędne rozwiązania. Doskonale sprawdzą się tu nowoczesne okna Reveal Unique, które warto zastosować w przypadku domów z mniejszymi otworami okiennymi, bo powierzchnia szyb w tych oknach jest aż o 9% większa niż w klasycznych modelach, dzięki czemu do wnętrz dotrze więcej światła. Alternatywą mogą być też okna Reveal Hide – również o zwiększonej powierzchni szyb, a przy tym wyglądające z zewnątrz jak tzw. fixy. Jedne i drugie okna spełniają wymagania programu Czyste Powietrze Plus.
Gotowi, by postawić krok na drodze do ciepłego, energooszczędnego i ekologicznego domu?