Organizowanie przestrzeni przestaje być jedynie zabiegiem czysto estetycznym czy funkcjonalnym. Dekorowanie domu w znacznej mierze zaczyna przeplatać się z życiową filozofią. Dziś domownicy wyraźniej dostrzegają zależność między wystrojem wnętrza a swoim samopoczuciem. Dobrze urządzone pomieszczenia pozwalają odzyskać balans w codziennym życiu, umożliwiają odpowiednią regenerację i dodają energii do działania. Feng shui w domu pomaga pozbyć się bałaganu i wprowadzić kojący ład w swoje cztery ściany.
Co to jest feng shui?
To sztuka zrównoważonej aranżacji i bycia w zgodzie z samym sobą. Wiatr i woda – właśnie te zjawiska kryją się w chińskim określeniu feng shui. Co to znaczy? Że wschodnia filozofia mocno zakorzeniona jest w świecie przyrody, czerpie z jej siły i wprowadza naturalny rytm w codzienności. Oparta na pięciu kluczowych elementach pozwala zrozumieć, jak istotną rolę odgrywa drzewo, ogień, metal, woda i ziemia oraz ich harmonijne przenikanie się. Dom feng shui jest zorganizowany w taki sposób, aby nie blokować przepływającej w nim energii chi. Dzięki łagodnej aranżacji spokój i szczęście zagoszczą pod naszym dachem i w naszych umysłach.
Feng shui – zasady, na których opiera się wystrój
Trzy kluczowe reguły stanowią kwintesencję feng shui w domu. Wspomniana już równowaga pomiędzy pięcioma żywiołami, balans między biernym pierwiastkiem żeńskim yin i aktywnym męskim yang oraz siatka bagua. Yin i yang zwraca uwagę na podział pomieszczeń ze względu na ich przeznaczenie. Salon, sypialnia i łazienka to miejsca, gdzie odpoczywamy i gdzie króluje spokojny yin. Natomiast w kuchni czy gabinecie dominuje silny yang. Siatka bagua określa potencjał domu i parametry poszczególnych obszarów we wnętrzu. Odpowiednio nałożona pozwoli zarządzać energią tak, żeby domownicy mogli osiągnąć szczęście i bez przeszkód realizowali swoje pragnienia. Dom feng shui opiera się na mapie marzeń i tworzy idealną przestrzeń do ich realizowania dzień po dniu.
Feng shui w domu – co to oznacza w praktyce?
Proste formy, obłe kształty, miękkie tekstylia. Ponadto feng shui w domu podobnie jak japandi stawia na oszczędne dekoracje, ogranicza liczbę mebli oraz pozbywa się nadmiaru dodatków. Uwolniona przestrzeń staje się miejscem do rozwoju osobistego, a swobodny przepływ energii pozwala na zmianę perspektywy. Zasady feng shui w domu są niezwykle praktyczne. Dobrze sprawdzą się zamknięte meble – komody, witryny, szafy, w których powinien panować porządek, bo to, czego nie widać również wpływa na atmosferę wnętrza. Systematycznie powinniśmy usuwać rzeczy nieużywane lub zepsute, chyba że potrafimy je naprawić. Wadliwe przedmioty ograniczają nasze chi, a tego przede wszystkim chce unikać feng shui. Zasady minimalistycznego podejścia do wystroju są tu kluczowe – im mniej gadżetów, tym mniej chaosu i kurzu, który negatywnie oddziałuje na klimat. Mile widziane są natomiast liczne rośliny doniczkowe, a odpowiednia pielęgnacja sprawi, że każdego dnia będziemy czuć ich zieloną moc oraz dobroczynny wpływ.
Feng shui – kolory ziemi dominują
Harmonijna przestrzeń pełna spokojnych barw – tak w dużym skrócie można zdefiniować dom feng shui. Przytulne i komfortowe wnętrze zachęca do wyciszenia oraz refleksji jak w ascetycznym stylu wabi-sabi Złamana biel, ciepły beż, delikatny szary pogłębiają strefę odpoczynku w sypialni czy salonie spod znaku feng shui. Kolory mogą też ożywić pomieszczenie i dodać mu więcej mocy. Stabilny brąz, świeża zieleń, kojący niebieski, energetyczna czerwień, elegancka czerń, czysta biel połączona ze szlachetnym złotem czy srebrem idealnie sprawdzą się w roli oryginalnych akcentów. Czerwone drzwi wejściowe będą świetnym dopełnieniem udanej kompozycji. Warto postawić na funkcjonalny i estetyczny model ALU STAR, który zadba o dobrą energię feng shui. Czerwone drzwi wejściowe są źródłem pozytywnej siły i gwarantują domownikom bogactwo. W aranżacji należy unikać ponurych barw, które zakłócają spokój.
Naturalne światło na pierwszym planie
Co to jest feng shui? To aranżacja domowej przestrzeni, w której światło stanowi niezwykle istotny aspekt. Oprócz lamp, świeczników czy latarenek najważniejsze jest słońce i jego nieskrępowany dostęp do wnętrza. Innowacyjna suwanka Reveal Slide zjawiskowo łączy salon z ogrodem, a nowoczesne okno narożne ALU. Efekt? Doskonały nastrój i mnóstwo pozytywnej energii, a to przecież główny cel feng shui. Czerwone drzwi wejściowe z dodatkowym przeszkleniem staną się obietnicą doskonałej aranżacji skąpanej w złotych promieniach już od wejścia!
BOX: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/styl-wabi-sabi-wnetrza/