Balkon to bardzo dobra rzecz – o czym wiedzą szczególnie dobrze wszyscy ci, którzy go nie mają. Można na nim wypić kawę, wysuszyć pranie, złapać kilka promieni słońca, podziwiać domową aranżację kwiatową, poplotkować z sąsiadem i… w jednym przypadku nieźle się zirytować. Szczęśliwi posiadacze balkonu czy tarasu muszą się mierzyć z pewną poważnie utrudniającą korzystanie z niego dokuczliwością: otóż z założenia drzwi balkonowe otwiera się do wewnątrz i tylko OD wewnątrz. Generowane przez taki układ problemy doskonale zna każdy, kto po wyjściu na balkon lub taras z uporem godnym lepszej sprawy usiłował maksymalnie przyciągnąć drzwi do ościeżnicy… Na szczęście jest coś, co sprawi, że szybko zapomnicie o tym niewygodnym niuansie. Tu z pomocą przychodzi… zatrzask balkonowy.
Mała szczelina, spory kłopot
Zimą przez szparę uchylonych drzwi balkonowych wpada do środka lodowate powietrze. Latem – powietrze gorące, a często także owady. Jest też kwestia dymu papierosowego, bowiem balkon właśnie bywa miejscem służącym do oddawania się zgubnemu nałogowi tytoniowemu. Dodajmy jeszcze możliwość powstawania przeciągów i wynikającego z nich trzaskania drzwi grożącego ich uszkodzeniem lub przycięciem firan czy zasłon.
I gdy wydawało się, że trzeba nauczyć się z tym wszystkim żyć, pojawiło się remedium na te kłopoty. I mowa tu nie o sznurówce czy wstążce przywiązanej do klamki, którą trzeba kurczowo trzymać w dłoni, gdy chcemy skorzystać z balkonu lub tarasu. Poznajcie… zatrzask balkonowy. Co to jest i dlaczego w ogóle warto rozważyć jego montaż?
Co to jest zatrzask balkonowy?
Zatrzask balkonowy bywa nazywany zamykaczem lub domykaczem balkonowym, ponieważ domyka drzwi balkonowe by nie uderzały o ramę. Najprostsze określenie tego urządzenia to zewnętrzna klamka balkonowa. De facto zatrzask balkonowy jest iście genialnym w swojej prostocie elementem zwiększającym komfort użytkowania drzwi balkonowych. Drzwi weń wyposażone można po wyjściu na zewnątrz zwyczajnie przymknąć pociągając za niewielki uchwyt. Zatrzask utrzymuje skrzydło w ościeżnicy zapobiegając samodzielnemu otwieraniu, tworzeniu się przeciągów czy wreszcie uderzaniu drzwi o framugę. W drodze powrotnej do otwarcia wystarczy lekkie popchnięcie.
Zatrzask to wygoda połączona z bezpieczeństwem
Dobroczynne skutki wyposażenia drzwi w zatrzask są szczególnie widoczne gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Jedne i drugie ogromnie ciekawskie, wciąż starające się przesuwać swoje granice terytorialne i poznawcze – są w stanie wykorzystać każdą szparę by znaleźć się w miejscu, w którym przebywać nie powinny. Zatrzask daje pełną kontrolę i nadzór nad każdą nadmiernie śmiałą próbą wydostania się poza przestrzeń czterech ścian w wykonaniu zwierzaka lub niewielkiego człowieczka.
Jak zamontować zatrzask balkonowy?
To kolejna zaleta tego elementu – do jego montażu nie są niezbędne nadzwyczajne umiejętności, dlatego w większości przypadków jesteśmy w stanie zrobić to samemu, a załączona instrukcja podpowie nam, jak. Zamontować zatrzask balkonowy można, jeśli kupi się kompletny zestaw, w skład którego wchodzą – część ramowa montowana na ościeżnicy drzwi balkonowych, rolka zatrzasku przykręcana do okucia na skrzydle, uchwyt montowany po zewnętrznej stronie drzwi, oraz odpowiednie wkręty mocujące. Co ważne, zatrzask nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie okuć, a także na stan techniczny profili.
Element ten sprawdzi się doskonale, gdy na balkon lub taras prowadzą np. rozwiązania z kolekcji Morlite.
Ze względu na mnogość dostępnych na rynku profili – o różnych kształtach, wymiarach, grubości ścianek wewnętrznych i zewnętrznych oraz liczbie komór – należy sprawdzić profil, do którego montujemy zatrzask balkonowy, może bowiem wystąpić konieczność dobrania właściwej kształtki profilowej.
Zatrzask balkonowy w żaden sposób nie pogarsza podstawowych funkcji drzwi balkonowych. Po zaryglowaniu od wewnątrz będą stanowiły równie skuteczną barierę chroniącą mienie i domowników, jak przed montażem zatrzasku.
Ot, mały element, a korzyści duże.