Walka ze smogiem, zmniejszanie śladu węglowego i emisji gazów cieplarnianych do środowiska, życie w zgodzie z nurtem eko, a dodatkowo obniżenie rachunków za ogrzewanie i zwiększenie komfortu termicznego – pierwszy krok na drodze walki o lepszą przyszłość zawsze zaczyna się od nas samych. A w tym przypadku również od naszych domów. Usunięcie nieefektywnych źródeł ciepła, termomodernizacja przegród, wymiana okien i drzwi to absolutne fundamenty, jednak ilość prac, a przede wszystkim ich koszty mogą przytłoczyć. Tu z pomocą przychodzi program Czyste Powietrze 2022 – dofinansowanie, jakie można zyskać sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Dlaczego warto skorzystać z programu Czyste Powietrze?

Decydując się na generalną termomodernizację budynku nie mówimy tylko o korzystnych zmianach dla środowiska, choć te są bez wątpienia fundamentalne. Dom efektywny energetycznie to dom cieplejszy, a przy tym niskokosztowy, co odczujemy zwłaszcza w czasie sezonu grzewczego. Mniej ciepła uciekającego z budynku to mniejsze zapotrzebowanie na zużycie energii, a w efekcie znacznie niższe rachunki. Docieplenie domu, wspierane wymianą drzwi zewnętrznych i okien, może zredukować wydatki nawet o 40%. Jeśli dodamy do tego nowoczesne urządzenie grzewcze oraz fotowoltaikę, których dofinansowanie również zostało ujęte w programie Czyste Powietrze, koszty eksploatacyjne będą nieporównywalnie niższe niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Kto może skorzystać z dofinansowania do wymiany okien?

Beneficjentami programu mogą zostać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych lub inwestorzy, którzy właśnie rozpoczęli budowę. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od zakresu prowadzonych prac oraz dochodów gospodarstwa domowego.

Czyste Powietrze – dotacje na uszczelnienie i ocieplenie budynku

Choć zakres kompleksowej termomodernizacji budynku może być naprawdę szeroki, w ramach programu uzyskamy dopłaty m.in. do:

  • prac dociepleniowych w obrębie przegród wewnętrznych i zewnętrznych,
  • montażu i modernizacji instalacji ogrzewania, ciepłej wody użytkowej,
  • zakupu i montażu urządzeń grzewczych,
  • systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych,
  • montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • wymiany stolarki otworowej – okien, drzwi oraz bram garażowych.

A skoro o wymianie okien i drzwi mowa…

Program Czyste Powietrze – wymiana okien i drzwi z dofinansowaniem

Rządowy projekt wsparcia termomodernizacyjnego to doskonały moment, by spojrzeć na wysłużoną stolarkę otworową krytycznym okiem i bez wahania zdecydować się na wymianę okien. Dofinansowanie do energooszczędnych, nowoczesnych rozwiązań stanowi bowiem mocny argument, by nie odkładać działania na później, zwłaszcza, że w tym roku weszły w życie nowe Warunki Techniczne, które jasno określają, jakimi parametrami muszą charakteryzować się okna fasadowe montowane w przegrodach zewnętrznych. I choć regulacje te dotyczą nowo powstających budynków, podczas generalnych remontów i modernizacji starszych obiektów warto mieć je na uwadze. Im lepsze współczynniki będą miały nasze drzwi i okna (WT 2021 wskazują, że współczynnik przenikania ciepła w tym przypadku nie może być większy niż 0,9 W/m2K), tym więcej korzyści wniosą do naszego życia. Efekt? Zwiększony komfort cieplny, niższe rachunki za ogrzewanie i dołożenie swojej cegiełki do długofalowej ochrony środowiska.

Produkty OknoPlus spełniają wszystkie wymogi WT 2021, a nawet wyprzedzają je z nawiązką – zarówno w kontekście okien ALU, jak i PCV. Szczególną uwagę warto zwrócić na kolekcję okien aluminiowych Reveal, a także okna Morlite PCV, których współczynnik Uw plasuje się na poziomie 0,7 W/m2K. A to tylko z niektórych rozwiązań z naszego szerokiego portfolio produktowego.


Wymiana okien? Dofinansowanie w zasięgu… kliknięcia!

Jak zostać uczestnikiem programu Czyste Powietrze? Wniosek on-line znajdziecie na Portalu Beneficjenta, w serwisie gov.pl oraz w banku – jeśli ubiegasz się o kredyt. Pamiętaj, by wcześniej przeprowadzić audyt lub analizę energetyczną budynku, przygotować komplet niezbędnych dokumentów oraz sprawdzić szczegółowe wymagania właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chcesz skorzystać z Programu Czyste Powietrze 2022? Wniosek i jego zawiłości nie stanowią już żadnego problemu!


Zobacz: Regulamin programu Czyste Powietrze