Jeśli skrzydło drzwiowe nie przylega szczelnie do ościeżnicy, stawia opór podczas ruchu, wydaje niepokojące dźwięki lub sprawia, że do pomieszczeń przedostaje się zimne powietrze to znak, że należy poświęcić mu nieco uwagi. O ile sam montaż warto oddać w ręce specjalistów, o tyle regulacja drzwi zewnętrznych (aluminiowych i PCV/PVC) nie powinna przysporzyć nam żadnych kłopotów. Wystarczy odrobina zręczności, klucz imbusowy oraz wiedza, w jakie zawiasy została wyposażona konstrukcja. Jak wyregulować drzwi, by ich praca była cicha, lekka i bezawaryjna?
Instrukcja regulacji drzwi
Co zrobić, by drzwi zewnętrzne działały bez zarzutu?
Tutaj krótki tekst intro. O tym, że można pobrać pliki, ale w razie potrzeby warto skontaktować się z konsultantem firmy.
Regulacja drzwi zewnętrznych (aluminiowych i PVC) – realne korzyści
Nie jest tajemnicą, że bezbłędny montaż, a później okresowa regulacja drzwi zewnętrznych to najprostsza droga, by utrzymać ich funkcjonalność na najwyższym poziomie nawet przez długie lata. Skrzydło idealnie dopasowane do ościeżnicy to gwarancja zatrzymania w domu drogocennego ciepła, redukcja przeciągów, a także odczuwalne wyciszenie wnętrz. Ale to nie wszystko. Regulacja drzwi zewnętrznych oraz kontrola stanu klamek i zamków to również poprawa bezpieczeństwa oraz komfortu domowników.
Jak wyregulować drzwi aluminiowe i PCV?
Zasada jest prosta – im regularniej sprawdzamy stan skrzydła, okuć i zawiasów, tym większe prawdopodobieństwo, że regulacja drzwi zewnętrznych nie będzie potrzebna. Co zrobić, gdy jednak po latach okaże się konieczna? Zacznijmy od zdiagnozowania problemu, a potem… po prostu go rozwiążmy.
Z jakimi usterkami drzwi wejściowych mamy najczęściej do czynienia?
Skrzydło skrzypi lub zacina się przy otwieraniu/zamykaniu? Zacznij od przesmarowania zawiasów.
Do wnętrz przedostaje się zimne powietrze i hałas, a zamykanie/otwieranie nie jest tak łatwe jak kiedyś?
Prawdopodobnie skrzydło nieprawidłowo przylega do ościeżnicy. W tym przypadku niezbędne stanie się zdecydowane działanie. Jeśli wiemy, jaki rodzaj zawiasów zamontowano w konstrukcji, regulacja drzwi zewnętrznych nie powinna przysporzyć nam żadnego problemu. Najczęściej spotykane są zawiasy wkręcane (dolny i górny) oraz zawiasy puszkowe – w obu przypadkach, poprzez odpowiednie ustawienie śrub za pomocą klucza imbusowego, możemy z łatwością zmienić ustawienie skrzydła i wyeliminować powstałe usterki. Regulacja drzwi zewnętrznych (aluminiowych i PCV) odbywa się zwykle w trzech płaszczyznach – prócz korekty położenia skrzydła względem ościeżnicy (pion, poziom) możemy regulować także siłę docisku skrzydła do ościeżnicy.