Okna szare – ponadczasowy design w delikatnej odsłonie

Szarość ma w sobie coś takiego, co sprawia, że z jej pomocą można z łatwością stworzyć spokojną, stonowaną aranżację, a także energetyczną, nieszablonową kompozycję. Wszystko zależy od tego, z jaką barwą szary spotka się w pomieszczeniu. Nie dziwi więc fakt, że okna szare tak chętnie goszczą w aranżacjach wnętrz – zarówno tych utrzymanych w jasnych barwach scandi, jak i nieco surowszych klimatach loftowych. Z czym zestawiać szare okna, by stworzyły oryginalny duet? Na jakie parametry zwrócić uwagę, by okna szare zachwycały nie tylko wyglądem, ale i jakością?


Wszechstronna barwa okna? Szare impresje w różnych tonach!

Szarość to równowaga, spokój i harmonia. Z jednej strony wspaniale zagra solo, z drugiej doskonale komponuje się niemal z każdą barwą, otwierając przed Tobą zupełnie nieznane możliwości aranżacyjne. Szare okna to doskonały element uzupełniający wnętrza monochromatyczne, gdzie kompanem dla czerni i bieli stają warianty popielate, aluminiowe, grafitowe oraz stalowe. Równie niebanalnie wypadają w zestawieniach kontrastowych – okna szare połączone ze słoneczną żółcią, ognistą czerwienią, soczystą zielenią, pudrowym różem lub morskim błękitem zachwycą nie tylko domowników, ale i odwiedzjących gości.

Szare okna – nie daj się zrobić na… szaro

Design okna, choć niewątpliwie niezwykle ważny, to nie wszystko. Aby cieszyło nie tylko oko, ale również zapewniało ciepło, ciszę i bezpieczeństwo, należy zwrócić uwagę na jego parametry.

Jakie wartości mają znaczenie, gdy wybieramy idealne szare okna?

1. Współczynnik Uw – mówi, jak ciepła będzie cała konstrukcja. Zgodnie z przepisami budowlanymi, zawartymi w Warunkach Technicznych 2021, współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może przekroczyć wartości 0,9 W/m2K. Nasze okna mogą pochwalić się parametrem na poziomie 0,9 W/m2K.
2. Równie istotne z punktu widzenia użytkownika będą współczynniki przenikania światła (Lt) oraz przepuszczalności energii słonecznej (g). Pierwszy mówi, jak jasne będzie wnętrze i ile promieni dostanie się do pomieszczenia, drugi zaś wskazuje, ile ciepła słonecznego przenika przez okno.
3. Wybierając okna, nie zapomnijmy o klasie bezpieczeństwa, współczynniku tłumienia hałasu, a także wodo- i wiatroszczelności.

Okna szare – PVC czy ALU?

Wybór należy do Ciebie, bowiem szare okna wykonane z obu materiałów charakteryzują się wysoką jakością, doskonałymi parametrami i ponadczasową trwałością. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą Ci znaleźć rozwiązanie w pełni dopasowane do wymagań Twojego projektu.