Okna tarasowe – tam, gdzie salon spotyka ogród

Co łączy styl scandi, biophilic design i japandi? Uwielbienie natury i mnóstwo światła we wnętrzach. Dlatego w nowoczesnych aranżacjach w rytmie eko, choć nie tylko, tak ważne są odpowiednie okna tarasowe – najlepiej w imponującym formacie, ciągnące się wzdłuż ściany, sięgające od podłogi aż po sufit. Jakie okna tarasowe przesuwne wybrać, by stały się nie tylko ozdobą pomieszczenia, zachwycającą ramą dla ogrodu lub otaczających krajobrazów, ale również swoistym strażnikiem ciepła, ciszy i bezpieczeństwa?


Okna tarasowe przesuwne – efektywne i efektowne

Nowoczesna architektura przeszkleniami stoi – widać to zarówno w nowo powstających budynkach, jak i tych poddanych renowacji lub gruntownemu remontowi. I nie ma się czemu dziwić. Okna tarasowe to element, który doskonale łączy to, co efektywne z tym, co niezwykle efektowne. Z jednej strony dbają o piękne doświetlenie aranżacji, wydobywając z niej zupełnie nowe możliwości, a zapraszane przez nie promienie słoneczne wpływają pozytywnie na samopoczucie i energię domowników. Z drugiej zaś, pełnią ważne funkcje konstrukcyjne. Wysokiej jakości okna na taras, o najwyższych parametrach technicznych staną na straży komfortu termicznego i akustycznego, a także ochronią domowników przed nieproszonymi gośćmi.

Rozwiązania ALU czy okna PCV? Tarasowe wybory wielkiej wagi

Jeszcze do niedawna różniło je naprawdę wiele – dziś zarówno okna tarasowe ALU, jak i PVC mogą pochwalić się doskonała trwałością, najwyższymi parametrami technicznymi i wieloletnią trwałością. Oba warianty pozwalają na tworzenie imponujących, wielkogabarytowych konstrukcji w szerokim wachlarzu kolorów i wykończeń, które z powodzeniem dopełnią wnętrza i fasady budynków w każdym stylu aranżacyjnym.

HST i PSK – okna tarasowe o różnych możliwościach

Wariant ALU czy okna PCV? Tarasowe rozwiązania warto rozważyć nie tylko pod kątem materiału, z którego zostały wykonane, ale i funkcjonalności. Czym różnią się od siebie okna na taras HST i PSK?

  • HST to skrót od niemieckiego słowa Hebeschiebe-Tür. Najprościej rzecz ujmując to okna tarasowe podnoszono-przesuwne. Jak działają? Przekręcenie klamki unosi skrzydło i pozwala przesunąć je na część stałą.
  • Nieco inaczej działa okno na taras PSK, czyli odstawno-przesuwne. Tu skrzydła znajdują się w jednej linii, a do otwarcia dochodzi za pomocą wysunięcia skrzydła do wewnątrz  tak, aby wskoczyło na tor umożliwiający jego swobodne przesunięcie w bok. 

Które okna tarasowe przesuwne sprawdzą się w Twoim projekcie? Oba rozwiązania mają swoje niewątpliwe zalety, a o decyzji będą decydować detale, które warto omówić z doświadczonym doradcą.