Ciepły montaż okien - OknoPlus

| 24 czerwca 2021 |

Z montażem okien jest jak z montażem filmowym – jeśli jest kiepski, to nawet najwyższej jakości elementy dodatkowe nie będą w stanie uratować finalnego efektu. Zły montaż – stosując filmową analogię – może skończyć się dla nas prawdziwym horrorem, a przecież nie po to decydujemy się na wymianę lub instalację nowej stolarki otworowej. Jak doprowadzić scenariusz do happy endu i dlaczego ciepły montaż okien powinien stać się prawdziwą gwiazdą każdej budowy czy remontu?
 

Co to jest ciepły montaż okien?

Szukając informacji w sieci, można natknąć się na naprawdę sporą ilość metod montażu okien. Standardowy, surowy, warstwowy, na piankę, półmontaż – określenia można mnożyć, ale pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy fachowcami zajmującymi się stolarką otworową na co dzień, te terminy nie powiedzą nam zbyt wiele. Ale czy tak naprawdę muszą? Jako klienci powinniśmy wymagać, żeby prace były wykonane prawidłowo, z użyciem nowoczesnych technik oraz zgodnie ze sztuka budowlaną. Po prostu.

Wybierając nowe, wysokiej jakości okna ALU lub wykonane z PVC, szczególną uwagę zwracamy na ich energooszczędność – wszak to ona w dużej mierze odpowiada za komfort termiczny, zatrzymanie ciepła w pomieszczeniu i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Jednak bez odpowiedniego montażu nie będziemy w stanie czerpać korzyści z wyśrubowanych parametrów termicznych. Aby produkt utrzymał deklarowane właściwości, kluczowe jest odpowiednie zainstalowanie okna. Ciepły montaż sprawdzi się tu doskonale – jest bowiem rozwiązaniem, które zapewnia najlepsze osadzenie ramy oraz gwarantuje zabezpieczenie przed powstawaniem mostków, zawilgotnieniem, a nawet rozwojem grzybów. Na szczęście coraz większa ilość klientów indywidualnych świadomie rezygnuje ze standardowego (tańszego i szybszego) rozwiązania i wybiera ciepły montaż okien, czyli polegający na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających – środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej.

Jak wygląda ciepły montaż okien?

Wbrew określeniu w nazwie nie jest to montaż okien na ciepło. Jego celem jest natomiast zapewnienie ciepła w pomieszczeniach za pomocą ograniczenia mostków termicznych. Dodatkowo zapobiega także powstawaniu pleśni i grzybów wokół okien, co przekłada się na poprawę mikroklimatu we wnętrzach. Efekt ten uzyskujemy właśnie dzięki trzem warstwom.

Warstwę środkową stanowi izolacja termiczna, najczęściej wykonywana z pianki poliuretanowej. Jej zadaniem jest szczelne wypełnienie przestrzeni pomiędzy ścianą a ramą okna.

Warstwa wewnętrza, tzw. paroszczelna zabezpiecza piankę montażową przed wnikaniem pary wodnej z pomieszczenia. Wykonuje się ją za pomocą paroszczelnej taśmy okiennej, która uniemożliwia dostawanie się wilgoci do szczeliny między murem, a oknem.

W przypadku ciepłego montażu okien zewnętrzna warstwa, tzw. paroprzepuszczalna, ma chronić izolację przed niesprzyjającymi czynnikami pochodzącymi z zewnątrz – m.in. opadami atmosferycznymi. Do jej wykonania używa się specjalnych taśm paroprzepuszczalnych.

Zastosowanie tych trzech warstw zwiększa szczelność połączenia średnio o 75%.

Ciepły montaż okien vs standardowy

Tym, co odróżnia te dwa rodzaje montażu jest sposób uszczelnienia przestrzeni między ramą okna a ścianą budynku. W przypadku klasycznego rozwiązania jest to jedynie pianka poliuretanowa. Warstwa izolacyjna oczywiście spełnia swoje zadanie, jednak do czasu.

Oczywiście montaż standardowy jest tańszy i zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Jednak decydując się na wymianę stolarki, dobrze jest wziąć pod uwagę trochę więcej czynników i odpowiedzieć sobie na pytanie…

Ciepły montaż okien – czy warto go zastosować?

W przypadku okna, ciepły montaż ma za zadanie chronić i wydłużyć żywotność połączenia ramy okiennej ze ścianą. Sama pianka poliuretanowa, wystawiona na działanie negatywnych warunków zewnętrznych oraz innych czynników atmosferycznych, straci swoje właściwości izolacyjne. W efekcie będziemy zmuszeni do większych wydatków, a tego nie lubi nikt. Szczególnie, jeśli stosunkowo niedawno zainwestował w energooszczędną stolarkę okienną.

Ciepły montaż okien zapewnia więc komfort termiczny, finansowy i psychiczny przez wiele długich sezonów, co w przypadku instalacji bez dodatkowych warstw ochronnych jest po prostu niemożliwe. Ale to nie jedyne rozwiązanie. Poziom wyżej stoi bowiem superciepły montaż, wykonany najwyżej klasy taśmami ISO-Chemie, które zostały opatrzone certyfikatem niemieckiego instytutu techniki okiennej Ift Rosenheim. OknoPlus posiada w ofercie oba rodzaje montażu, a ich jakość i technologia wykonania została poparta wyżej wymienionym certyfikatem.

Jakość ma znaczenie!

To banał jakich mało, ale w przypadku ciepłego montażu okien sprawdza się w stu procentach, ponieważ nie sam produkt jest tu gwarantem powodzenia. Kluczowym elementem są jakość stolarki oraz dokładność na każdym etapie procesu instalacji – od przygotowania otworu okiennego, przez prawidłowy dobór modelu okna, umiejętne rozmieszczenie połączeń mechanicznych okna ze ścianą, prace izolacyjne, aż po regulację. Jednak uzbrojeni w wiedzę i wsparcie fachowego wykonawcy nie mamy się czym przejmować. I nie będziemy mieli – przez długie lata!

Zobacz również: czym jest technika STV.