Dom pasywny czy energooszczędny - OknoPlus

| 27 maja 2021 |

Eko-budownictwo to naprawdę gorący temat! Choć sceptycy twierdzili, że ten trend przeminie tak szybko, jak się pojawił, stało się zupełnie inaczej. Na szczęście! Okazało się bowiem, że ekologiczne domy to nie tylko kolejna cegiełka, którą możemy z dumą dołożyć do ochrony środowiska, ale również dobry uczynek dla domowego budżetu. Inwestycja w budownictwo efektywne energetycznie to bowiem prosta droga do obniżenia rachunków za ogrzewanie, zatrzymania drogocennego ciepła w domu i bezdyskusyjny komfort termiczny – słowem, same korzyści! Z tego względu wiele coraz więcej osób decyduje się na dom energooszczędny… a może pasywny? Wbrew pozorom to wcale nie to samo! Poniżej znajdziesz podstawowe informacje, dzięki którym łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, który wariant wybrać: dom pasywny czy energooszczędny.

Dom energooszczędny a pasywny – to samo czy jednak coś innego?

Skoro oba typy budynków dążą do zmniejszenia zużycia energii poprzez wykorzystywanie odpowiednich technologii oraz materiałów budowlanych, nie ma różnicy czy postawimy na dom pasywny czy energooszczędny? Nie do końca – najprościej mówiąc, każdy dom pasywny jest energooszczędny, lecz nie każdy dom energooszczędny jest jednocześnie pasywny.

Zapotrzebowanie energetyczne – o co w tym chodzi?

W domu energooszczędnym zapotrzebowanie na energię użytkową powinno wynosić maksymalnie 70 kWh/m² w skali roku; w projekcie pasywnym natomiast nie może przekraczać 15 kWh/m²/rok. Wiąże się to bezpośrednio ze źródłem ogrzewania: o ile w pierwszym przypadku może to być tradycyjna instalacja grzewcza (np. kocioł kondensacyjny lub pompa), to jednak domy pasywne wykorzystują wyłącznie energię otoczenia oraz tę wytwarzaną podczas eksploatacji budynku. Jeśli zatem chcesz taniej dogrzewać swoje cztery ściany, postaw dom energooszczędny, a pasywny wybuduj, jeżeli zależy Ci na zupełnej samowystarczalności pod względem ogrzewania.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz dom pasywny, czy energooszczędny, jedno jest pewne: eko rozwiązania to korzyści nie tylko dla Ciebie, ale także środowiska naturalnego oraz przyszłych pokoleń! Przyjrzyjmy się bliżej tym zaletom.

Co możesz zyskać, decydując się na dom pasywny lub energooszczędny?

Domy o obniżonym zapotrzebowaniu na energię cieplną to przede wszystkim duża oszczędność: nie wydajesz w zasadzie w ogóle pieniędzy na ogrzewanie, mając dom pasywny, a energooszczędny jest niemal trzy razy tańszy w utrzymaniu od tradycyjnego. Zwróć uwagę, że w ten sposób nie tylko dajesz odetchnąć budżetowi, ale również dbasz o środowisko naturalne, bowiem znacząco ograniczasz emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Brzmi zachęcająco? To dopiero początek. W ekologicznym budownictwie kluczową rolę gra niezawodny system wentylacji – nieustanna wymiana powietrza sprawia, że wewnątrz domów energooszczędnych powstaje korzystny dla zdrowia mikroklimat. W tego rodzaju konstrukcjach stosuje się także ciepły montaż stolarki okiennej, dzięki czemu wnętrza są dodatkowo chronione przed utratą ciepła. A skoro już o tym mowa – jakie okna do domu energooszczędnego i pasywnego wybrać?

Okna i drzwi mają ogromne znaczenie!

Czy okna do domu pasywnego różnią się czymś od okien do domu energooszczędnego? W obu rozwiązaniach chodzi o zapewnienie optymalnej izolacji; rozbieżność pojawia się na poziomie parametrów oraz zastosowanych technologii. Jeśli chodzi o okna energooszczędne, są już one w zasadzie standardem w nowoczesnym budownictwie: charakteryzują się niską przenikalnością cieplną (współczynnik Uw nie może przekraczać 0,9 W/m2K). W oknach pasywnych ten parametr jest jeszcze niższy: nie może wynosić więcej niż 0,8 W/m2K. W praktyce oznacza to, że pasywna stolarka okienna nie tylko skutecznie zatrzymuje ciepło, ale również efektywnie je pozyskuje – zgodnie z ideą budownictwa pasywnego.

Jakie okna do domu pasywnego wybrać? Zdecydowanie strzałem w dziesiątkę będzie okno pasywne PCV SwissForm Art. Innowacyjna budowa profilu zapewnia doskonałą izolację termiczną, a specjalne pakiety szybowe pozwalają na pozyskiwanie większej ilości energii słonecznej. W przypadku domów energooszczędnych zainteresować Cię może zwłaszcza okno energooszczędne Reveal – to nowoczesna propozycja o doskonałych parametrach i stylowym, aluminiowym wykończeniu.

Kto za to wszystko zapłaci…?

Nie ma co ukrywać: budowa domu energooszczędnego nadal jest droższa od budowy domu tradycyjnego – zarówno ta różnica, jak i czas zwrotu dopłaty do ekologicznej inwestycji stopniowo maleją. Warto potraktować dom pasywny lub energooszczędny jak długoterminową inwestycję, która dodatkowo może zostać wsparta dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jego beneficjentami mogą być nie tylko osoby zainteresowane termomodernizacją, ale również inwestorzy rozpoczynający budowę domu. A jest o co powalczyć! Dopłata na poziomie podstawowym może wynieść nawet 30 000 zł. Jak uzyskać refundację? Wniosek możesz złożyć samodzielnie lub pozostawić to specjalistom OknoPlus. Na stronie https://www.oknoplus.com.pl/czyste-powietrze/ znajdziesz krótki formularz zgłoszeniowy.

Zarówno dom energooszczędny, jak i pasywny charakteryzuje obniżone zapotrzebowanie na energię – do Ciebie należy decyzja, na który z tych wariantów się zdecydujesz. W obu przypadkach wygrywasz Ty, środowisko oraz przyszłe pokolenia!