Duże okna w domu - aranżacje - OknoPlus

| 27 czerwca 2022 |

Okna w formacie XXL nie są niczym nowym, a jednak wciąż robią ogromne wrażenie zarówno na obserwatorach, jak i na użytkownikach budynków. Trudno się temu dziwić. Duże powierzchnie szklane nie tylko kreują nowoczesny wizerunek, ale także podnoszą komfort przebywających w ich wnętrzach. Dzięki nim pomieszczenia stają się jaśniejsze, zapewniając przy tym fantastyczne widoki na zewnątrz. Do tego należy dodać ekonomiczność takich rozwiązań – w parze ze światłem idzie zazwyczaj ciepło. Za jedno i drugie (to wytworzone sztucznie) trzeba płacić, i to coraz bardziej słono. Warto więc pozwolić naturze zadbać o dobrostan nasz i naszych portfeli, już na etapie projektu wyposażając budynek w duże okna. Cena ich zakupu i montażu będzie się nam systematycznie zwracała przez redukcję kosztów codziennej eksploatacji.


 
Spis treści:


 

Duże okna – cena, którą warto zapłacić

Kupując samochód chcielibyśmy by był dobry, ładny i tani. To jednak marzenie ściętej głowy, bowiem dobry i ładny nie będzie tani, dobry i tani nie będzie ładny, zaś ładny i tani nie będzie dobry. Sytuacja ma się nieco inaczej jeśli chodzi o duże okna. Cena zależy w ich przypadku od bardzo wielu czynników. Jednym z kluczowych jest rozmiar, bowiem pojęcie „duże” jest na tyle szerokie, że równie obszerny może być zakres cen mieszczących się w nim przeszkleń. Dalej, podobnie jak w przypadku auta, mamy możliwość wyboru rozmaitych rozwiązań technologicznych, materiałowych, kolorystycznych oraz elementów dodatkowych. Gdy decydujemy się na zwykłe, jedno- lub dwuskrzydłowe, ale jednak duże okna, cena całości będzie mimo wszystko z pewnością niższa niż koszt najwyższej klasy i największych rozmiarów konstrukcji podnoszono-przesuwnych. Ale i w tej topowej kategorii możemy znaleźć atrakcyjne, zróżnicowane pod względem kosztów propozycje.

Okna panoramiczne ULTRAGLIDE Monorail będą znakomicie funkcjonowały w zgodnym z trendami proekologicznymi budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Bardzo wysokie parametry izolacyjności termicznej przyniosą korzyści w postaci cieplejszych wnętrz, komfortu termicznego mieszkańców i mniejszych rachunków za ogrzewanie.

Pozostając przy asocjacjach motoryzacyjnych – prawdziwym „supersamochodem” za całkiem rozsądną cenę jest duże okno tarasowe Reveal Slide. Możliwość wykonania konstrukcji na ramach dwu- lub trzytorowych gwarantuje bardzo dużą elastyczność w projektowaniu elewacji budynku, zaś maksymalny ciężar skrzydła wynoszący 200 kilogramów pozwala na tworzenie przeszkleń o naprawdę imponujących wymiarach.


 

Prywatność? Postaw na rolety na duże okna tarasowe

Są kraje (na przykład Belgia), gdzie bez względu na rozmiar okien nie stosuje się żadnych zabiegów uniemożliwiających zerknięcie do wnętrza domu. Polska jeszcze raczej długo do nich nie dołączy, zatem warto pomyśleć, jak przy korzystaniu z wszelkich dobrodziejstw wielkoformatowych przeszkleń zadbać o swoją prywatność. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są zasłony czy kotary, żaluzje i rolety. Na duże okna tarasowe te pierwsze raczej nie są polecane – mogą bowiem popsuć tak pożądany przecież efekt wizualny, na dodatek wymagają montowania karniszy, a w pozycji zwiniętej zajmują sporo miejsca. Na dodatek na ich powierzchni zbiera się kurz i pyłki, co zwiększa i tak sporą uciążliwość utrzym,ania ich w czystości – szczególnie jeśli mamy w domu alergików.

Do niedawna w zabezpieczaniu pomieszczeń przed wścibskimi spojrzeniami niepodzielnie królowały żaluzje. Owszem, mają swoje zalety, jak choćby możliwość stosunkowo płynnej regulacji ilości wpuszczanego do środka światła, lub różnorodność stylistyczna i materiałowa, lecz architekci i inwestorzy zdecydowanie od nich odchodzą, wybierając rolety.

Na duże okna tarasowe to rozwiązanie zdaje się być optymalne. Rolety zewnętrzne zapewniają komfortowy sen, redukują hałas, chronią pomieszczenie przed przegrzaniem i zabezpieczają przed włamaniem. Szkopuł w tym, że producenci nieustannie prześcigają się w szerokości rynkowej oferty, przez co kwestia – jakie rolety zewnętrzne wybrać skalą trudności dorównuje doborowi samych systemów okiennych. Zapobiegając nadmiernemu przegrzewaniu się wnętrza, rolety na duże okna tarasowe powinny także stanowić skuteczną barierę przed wiatrem, deszczem i insektami. Elegancką formą osłony przed słońcem (i spojrzeniami sąsiadów) będą rolety typu screen. Wysokiej klasy tkanina użyta do ich wykonania cechuje się wysoką odpornością na zabrudzenia i czynniki atmosferyczne, a do tego pozwala uniknąć efektu całkowitego zaciemnienia. Różne sposoby montażu, umożliwiają dopasowanie do każdego stylu budynku, a mnogość kolorów i elementów konstrukcyjnych oraz innowacyjne systemy sterowania czynią z nich idealne rolety na duże okna tarasowe.


 

Okna XXL – cena bezpieczeństwa

Czy wielkie formaty są bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie mogłaby w zasadzie być bardzo lapidarna: tak – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników, jak i ochronę przed włamywaczami.

Duże szklane powierzchnie sprawiają wrażenie łatwych do potłuczenia, a rozpryskująca się szyba sporych rozmiarów mogłaby stanowić zagrożenie dla domowników. Dlatego w wielkoformatowych oknach stosuje się szyby wzmocnione umieszczoną między warstwami szkła folią zabezpieczającą. Dzięki niej nawet w przypadku stłuczenia szyba pozostaje na swoim miejscu.

Co się zaś tyczy powstrzymywania niechcianych gości – duże okna wyposażane są w rozliczne elementy zapobiegające włamaniu, jak okucia chroniące przed wypchnięciem skrzydła, nietypowe, trudne do sforsowania mocowania i systemy ryglujące uniemożliwiające dostanie się do nich od zewnątrz. Dodatkową ochronę mogą stanowić wspomniane wcześniej rolety, które znacznie podwyższają poziom zabezpieczenia domu.


 

Jak myć duże okna?

„Częste mycie skraca życie” – przeważnie tym, którzy tę czynność wykonują bez należytego przygotowania. Szczególnie gdy efekty mają być perfekcyjne. Zatem – jak myć duże okna? Jak robić żeby zrobić dobrze i przy tym się nie narobić?

Po pierwsze – sprzęt. Jeśli przy przeszkleniach sięgających od podłogi do sufitu nie chcemy być zmuszeni do wspomagania się wdrapywaniem na stołek czy drabinę, warto pomyśleć o teleskopowej myjce lub zbieraczce wody na kiju.

Po drugie – odpowiedni środek czyszczący, bowiem niewłaściwe mogą spowodować uszkodzenia, przebarwienia i zarysowania. Do okien PVC nie nadają się preparaty zawierające silne związki chemiczne, rozpuszczalniki oraz substancje o właściwościach ściernych. Konstrukcje aluminiowe nie lubią rozpuszczalników i kwasów. Najbezpieczniejszym wyjściem jest mieszanka wody i łagodnego płynu do naczyń.

Jeśli zaś mycie okien kompletnie nas nie pociąga, możemy scedować całą rzecz na maszynę, czyli zamiast głowić się, jak myć duże okna – zagonić do roboty… robota.


 

Jak udekorować duże okna w salonie?

Wielkoformatowe przeszklenia same w sobie stanowią efektowny wizualnie element pomieszczenia, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by pozostawić je bez dodatkowych ozdób. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani by coś do nich dodać – jak udekorować duże okna w salonie podpowiedzą nam trendy wnętrzarskie 2022. Szczegóły zależą, rzecz jasna, od stylu, na który się zdecydujemy. Warto jednak pamiętać o tym, by dekorowanie okien nie przerodziło się w sztukę dla sztuki, pozbawiającą nas w końcowym rozrachunku wielu dobrodziejstw wynikających z posiadania przeszkleń w formacie XXL.

Bez względu na ostatecznie przyjęty koncept pomieszczenia, zawsze sprawdzą się w nim kwiaty – czy to większe, stojące na podłodze, czy mniejsze, na parapecie. Rośliny doniczkowe na parapet mogą być ciekawym akcentem wizualnym, ale także stanowić centralny punkt aranżacji. Pamiętajmy jednak, by nie stały zbyt blisko przeszklenia. Optymalna odległość to około 30 cm.

Dodatkowo kwiaty na oknie odgrywają także rolę naturalnego filtra powietrza. Co więcej, działają kojąco na naszą psychikę – poprawiają samopoczucie, sprzyjają odprężeniu, a także wspomagają kreatywność oraz koncentrację. Oczywiście ten typ dekoracji nie wchodzi w grę jeśli któryś z domowników jest alergikiem.

Więcej pomysłów jak udekorować duże okna w salonie znajdziesz pod adresem: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/saute-czy-z-dodatkami-jak-aranzowac-wielkoformatowe-okna/