Okno trójkątne szczytowe

| 18 marca 2024 |

Okna skośne szczytowe PCV i ALU są wyjątkowym rozwiązaniem architektonicznym, które łączy w sobie zarówno funkcjonalność, jak i wysoki poziom estetyki. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji oferują nie tylko efektowny wygląd, ale również poprawiają jakość życia mieszkańców poprzez zapewnienie dodatkowego oświetlenia naturalnego oraz lepszej izolacji termicznej. Ich wszechstronność sprawia, że znajdują zastosowanie w nowoczesnych projektach architektonicznych, jak i w obiektach o bardziej tradycyjnym charakterze. Inwestorzy mają do wyboru np. okna trójkątne szczytowe oraz tzw. trapez. Które będzie lepsze? Jak dobrze wybrać okno skośne szczytowe? Cena to tylko jeden z parametrów, bo liczy się też jakość, właściwości termiczne i materiał wykonania.

Okno trapezowe szczytowe i trójkątne – nowoczesność przed duże N

Stolarka okienna skośna szczytowa, dzięki swojej unikalnej estetyce i konstrukcyjnej różnorodności, oferują architektom niezrównaną swobodę w tworzeniu przestrzeni pełnych światła, przestronności i oryginalności. Możliwość dostosowania rozmiaru, kształtu oraz kolorystyki do indywidualnych potrzeb i specyfikacji projektu sprawia, że każda realizacja może zyskać na swoistej, niepowtarzalnej charakterystyce.

Warianty skośne, np. okno trapez lub trójkąt stają się doskonałym dopełnieniem wymarzonego domu przeszklonego. Niezależnie od tego, czy projekt opiera się na tradycyjnych zasadach symetrii i harmonii, czy też eksploruje granice współczesnego designu i minimalizmu, rozwiązania te mogą zostać wkomponowane w każdą estetykę. Nie tylko uzupełniają wizualną koncepcję budynku, ale w wielu przypadkach stają się jej kluczowym, definiującym elementem.

Okno trójkątne szczytowe – gdzie się najlepiej sprawdzi?

Kształt okien w ścianach szczytowych bywa różny. Jedni decydują się na klasyczny – prostokątny lub kwadratowy model, inni wybierają okno w kształcie trapezu lub trójkątne. Okno warunkuje nie tylko estetykę ściany i całego budynku, ale też funkcjonalność pomieszczenia, w którym zostało użyte.

Okna trójkątne najczęściej stosuje się w domach jednorodzinnych zwieńczonych dwuspadowymi dachami. Funkcją trójkątnych okien jest przede wszystkim doświetlanie poddaszy użytkowych. Niewielkie okno trójkątne szczytowe doskonale sprawdzi się w łazience lub w garderobie, ale może być też wykorzystane w celu rozświetlenia sypialni, pokoju dziecięcego, gabinetu, klatki schodowej i małych eko domów z antresolami. Okno trójkąt jest polecane przede wszystkim do pomieszczenia, w którym nie można zmieścić klasycznego, prostokątnego modelu, szczególnie do wnętrza z dużymi skosami. Do wyboru są okna trójkątne otwierane, uchylne oraz modele fix, czyli stałe okna nieotwierane.

Okno trójkątne może kusić, ale trzeba mieć świadomość, że to, co atrakcyjne, nie zawsze jest całkowicie wygodne. Zdarza się, że efektowne okna trójkątne otwierane mogą być nieco kłopotliwe. W przypadku modeli rozwiernych istnieje ryzyko, że skrzydło będzie uderzało w krawędź ramy, co spowoduje konieczność frezowania ościeżnicy lub wyboru innego rozwiązania.

Okno trapezowe szczytowe – w jakich obiektach wygląda najlepiej?

Trapezowe modele okien są często stosowane w nowoczesnych budynkach jednorodzinnych i w bliźniakach o futurystycznych kształtach. Modne trapezy to też idealne okna do domu typu stodoła lub do modernizowanej „kostki” z lat 90.

Okno w kształcie trapezu może zajmować tylko część powierzchni ściany lub niemalże całkowicie ją zastępować. Przeszklona ściana szczytowa wygląda imponująco i skutecznie doświetla wnętrza, ale może być też problematyczna pod względem konstrukcyjnym, w tym wymagająca dodatkowych wzmocnień przejmujących obciążenia generowane przez dach. W aranżacjach z dużymi oknami trapezowymi zawsze konieczne jest użycie produktów wykonanych z aluminium przystosowanych do wielkopowierzchniowych przeszkleń.

Zastosowanie okien trapezowych szczytowych daje jednak duże możliwości aranżacyjne. Okna elewacyjne mogą być konfigurowane na bazie okien trapezowych otwieranych, uchylnych i fixów, w zależności od indywidualnych preferencji.

Ile kosztuje okno skośne szczytowe? Cena modeli o różnych kształtach

Szczytowe okna trójkątne i trapezowe są z zasady droższe niż modele standardowe przez wzgląd na ich specyficzną formę oraz idące za tym wymogi konstrukcyjne. Różnica cenowa jest zależna od materiału wykonania wybranych produktów, ich wielkości, a także zastosowanych technologii. Przed zamówieniem okna trapez lub trójkątnego trzeba też podjąć decyzję, czy wybieramy wersję zlicowaną, czy niezlicowaną.

  • Ile kosztuje okno trójkątne? Cena zwykle będzie niewiele wyższa od ceny modelu standardowego.
  • Ile trzeba zapłacić za okna trapezowe? Cena okien z wzmacnianymi pakietami szybowymi, niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz innymi udogodnieniami będzie wyższa niż typowych modeli o podstawowych parametrach, ale ostatecznie zawsze wymaga indywidualnych wyliczeń.

Jak wybrać okno skośne szczytowe? Cena to nie wszystko, liczy design i jakość

Wybierając okna skośne szczytowe do naszego domu, stoimy przed decyzjami, które będą miały długofalowy wpływ nie tylko na estetykę naszej nieruchomości, ale również na jej funkcjonalność i efektywność energetyczną. W tym kontekście, rozważanie kryteriów takich jak cena, jakość, właściwości termiczne oraz materiał wykonania staje się kluczowe dla dokonania świadomego wyboru.

Innowacyjne okno trójkątne szczytowe i trapezowe szczytowe wykonane z materiałów wysokiej jakości nie tylko lepiej izolują termicznie i akustycznie, ale również są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatur czy wilgoć.

Okno w kształcie trapezu lub trójkąta oprócz niewątpliwych walorów estetycznych powinno cechować się też odpowiednimi parametrami izolacyjności termicznej, a te określa przede wszystkim współczynnik Uw. Im niższa wartość współczynnika U, tym lepsza izolacyjność termiczna okna, co przekłada się na mniejsze straty ciepła zimą i lepsze utrzymanie chłodu wewnątrz budynku latem. Nowoczesne modele okien aluminiowych, w tym produkty z serii Reveal i ekskluzywne okna LUXE mogą pochwalić się Uw na poziomie 0,7 W/m2K. Te maksymalnie ciepłe okna z wieloszybowymi pakietami gwarantują zdecydowanie wyższy komfort termiczny w pomieszczeniach i możliwość realnego oszczędzania na ogrzewaniu domu.

Estetyczne zalety okien skośnych szczytowych otwierają przed projektantami… drzwi do nieskończonych możliwości kreowania przestrzeni, które są nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale przede wszystkim niepowtarzalne i inspirujące.