Okucia okienne - OknoPlus

| 30 lipca 2022 |

Dokonując wyboru stolarki okiennej zwracamy uwagę na estetyczne ramy, dobre szyby… a tymczasem kluczowe znaczenie dla jakości całego pakietu mają także ukryte elementy, bez których ani rusz. Przeważnie wiemy o nich tyle, że ułatwiają otwarcie i zamknięcie okna. Okucia okienne, bo o nich mowa, pełnią jednak znacznie więcej funkcji – stanowią przeszkodę dla włamywaczy, chronią same okna i wnętrze domu przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, zapewniają też prawidłową cyrkulację powietrza. Zatem – jakie okucia do okien wybrać przy budowie lub modernizacji domu?

Okucia okienne. Po pierwsze – nie oszczędzać

Wybierając okucia okienne powinniśmy przede wszystkim kierować się naczelną zasadą: im więcej w nich stalowych mocowań, tym mniejsza szansa dla złodzieja na dostanie się do domu. Do absolutnego minimum zredukujemy ją stawiając na mniej typowe okucia.

Okna wyposażone na przykład w ośmiokątne grzybki zamiast tradycyjnych rolek są niezwykle trudne do sforsowania,bowiem taki kształt jest gwarancją, że podczas próby wypchnięcia bądź wyważenia skrzydła nie dojdzie do wysunięcia elementów konstrukcji – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

A trzeba pamiętać, że włamywacz rezygnuje z dalszych wysiłków jeśli nie uda mu się pokonać zabezpieczeń w ciągu dwóch minut. Dlatego wybierając okucia okien nawet przez moment nie myślmy o kompromisach – tu nie ma na nie miejsca. Po prostu nie mogą być byle jakie.

Okucia do okien Comfort, czyli wietrzenie bez otwierania

Powyższe stwierdzenie na pierwszy rzut oka zdaje się być wierutną bzdurą, wszak by wpuścić do wnętrza świeże powietrze – okno trzeba przynajmniej uchylić. Można to jednak zrobić w sposób praktycznie niezauważalny, jeśli zastosuje się okucie okienne Comfort. Jego specjalna budowa sprawia, że skrzydło odsuwa się od ramy na sześć milimetrów na całym obwodzie, lecz okno wciąż jest zaryglowane. Mało tego – w przeciwieństwie do tradycyjnie uchylanych okien rozszczelnienie nie jest widoczne z zewnątrz, bowiem nie zdradza tego nawet położenie klamki, a całość pod względem standardów bezpieczeństwa nie różni się niczym od okna zamkniętego.

Okucia okienne Comfort zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. Sześciomilimetrowa szczelina absolutnie wystarcza do stworzenia odpowiedniego mikroklimatu przez wietrzenie zrównoważone, a nie gwałtowne jak w przypadku otwarcie lub uchylenia zwykłego okna.

– Zwykłe wietrzenie jest nieekonomiczne – przy temperaturze na zewnątrz wynoszącej 0°C, już po dziesięciu minutach pomieszczenie wychładza się o dwa stopnie. Zastosowanie naszego rozwiązania spowoduje, że temperatura spadnie w tym czasie tylko o pół stopnia, przy zachowaniu ciągłego i umiarkowanego dopływu świeżego powietrza – zapewnia Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.


Takie okucia okienne doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymiana powietrza jest niezbędna, czyli w kuchniach, łazienkach i pralniach. Ale w grę wchodzą nie tylko okna. Okucia Comfort zamontowane w drzwiach balkonowych pozwolą łagodnie wietrzyć mieszkanie bez obawy o przeciągi, trzaskanie i bezpieczeństwo nawet pod nieobecność domowników.

Okucia okienne Select – dyskretny urok… elegancji

Diabeł tkwi w szczegółach. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że drobne detale mogą podnieść estetykę przedmiotu, ale też są w stanie zniweczyć najpiękniejszy nawet w założeniu design jeśli nie będą odpowiednio dopracowane. Okucia Select do okien stanowią wzorcowy przykład perfekcyjnej wręcz dbałości o szczegóły. To okucia okienne o nowatorskiej konstrukcji, dzięki której zawiasy są ukryte w wolnej przestrzeni powstającej pomiędzy ramami skrzydła i ościeżnicy po zamknięciu okna. Okucia Select dają możliwość projektowania stolarki okiennej zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami odbiorców. Ukrycie zawiasów – jak w modelu Reveal – pozwala na pełne dostosowanie okien do wystroju wnętrza lub wyglądu elewacji, a niezakłócona, gładka powierzchnia ramy okiennej umożliwia wyeksponowanie dowolnej faktury i koloru stolarki. Na tym jednak nie koniec zalet tego okucia. Okna w nie wyposażone można otworzyć aż do kąta 95 stopni – przy pełnej gwarancji, że nie będzie się samo zamykało. Wytrzymałość okuć Select sprawia, że można opierać na nich konstrukcje okien o powierzchni nawet 3m²  i wadze 150 kg.

Wysokiej klasy okucia okienne – must have w nowoczesnym domu

Wprowadzone niedawno zmiany w przepisach budowlanych spowodowały wzrost popularności domów do 70 m². Stosunkowo nieduża powierzchnia użytkowa nie oznacza jednak, że i w tym przypadku nie należy z odpowiednią troską pochylić się nad detalami, dzięki którym w końcowym efekcie powstanie budynek nowoczesny, ekologiczny i ekonomiczny. Jednym z kluczowych wyborów są okna do domów 70 mkw, a co za tym idzie – także kwestia, jakie okucia okien dobrać by budynek był nie tylko bezpieczny, ale także komfortowy i łaskawy dla portfela jego właściciela. Okucia okien mają tu niebagatelne znaczenie. System Comfort zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza bez gwałtownego wychładzania wnętrz, co pozwala znacząco zredukować wydatki na ogrzewanie w domach, w których zastosowane są takie okucia. Okna z ukrytymi zawiasami zaś są bardziej szczelne, co przyczynia się do wzrostu ich energooszczędności i dźwiękochłonności. Nowoczesne okucia okienne umożliwiają też minimalizację wielkości ram i idącą za tym możliwość montowania większych szyb, dzięki czemu do wnętrza dociera więcej naturalnego światła. Dom staje się więc słoneczną, cichą krainą relaksu i wypoczynku.