Coraz częściej słyszymy w mediach o zagrożeniu związanym ze zmianami klimatycznymi i ich bezpośrednim wpływie na przyszłość naszej planety. Eksperci biją na alarm i już dziś apelują, by wybiegać myślami w przód i skierować swoją uwagę na proekologiczne rozwiązania, zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń oraz rozważne korzystanie z zasobów naturalnych.
Na szczęście ich wysiłki nie idą na marne i przekładają się na zwiększenie świadomości inwestorów, klientów indywidualnych oraz producentów. Doskonałym przykładem branży, która podeszła do tematu na poważnie jest budownictwo, a zwłaszcza producenci stolarki otworowej. Ekologiczne okna mają bowiem ogromny, niezwykle pozytywny wpływ na środowisko naturalne.
Jeszcze kilka lat temu okna ekologiczne utożsamiane z oknami drewnianymi. Wykonane z naturalnego materiału, były postrzegane jako bardziej przyjazne dla środowiska niż ich plastikowe czy aluminiowe odpowiedniki. Zrozumienie problemu oraz przyszłościowe myślenie sprawiły, że ekologiczna stolarka okienna nie jest już jednak rozpatrywana jedynie przez pryzmat surowca, z którego jest stworzona.
Dzięki nowoczesnej technologii ekologicznymi oknami można nazwać także (a nawet przede wszystkim) te wykonane z aluminium i PVC, a informacje o emisji szkodliwych substancji przez plastikowe ramy można włożyć między bajki. Dodatkowo stolarka z innych materiałów niż drewno może zostać poddana recyklingowi, dzięki czemu, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać materiał kilkukrotnie.
Ekologia a okna, czyli czym jest parametr Uw
W przypadku nowoczesnej stolarki otworowej kluczowym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Określa on ilość ciepła przenikającego przez metr kwadratowy okna, gdy różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz budynku, a tą na zewnątrz wynosi 1 stopień. Im niższy współczynnik, tym bardziej energooszczędne okno. Ma to bezpośrednie przełożenie na zużycie energii, a co za tym idzie – niższą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują nowe Warunki Techniczne – ustawa mówiąca, że aktualnie powstające obiekty jednorodzinne muszą spełniać konkretne parametry dotyczące energooszczędności. Nowelizacja zakłada m.in., że współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może przekraczać 0,9 W/m2k. Związane jest to z faktem, że nawet 30% ciepła może uciekać przez okna. Ekologiczna stolarka ma zatem poprawiać bilans termiczny całego budynku.
Ekologiczne okna = inwestycja doskonała
Zakup ekologicznej stolarki okiennej należy rozpatrywać jako długoterminową inwestycję. Okna o wyśrubowanych parametrach cieplnych pozwalają zredukować koszty związane z ogrzewaniem domu nawet o 40%. Energooszczędne rozwiązanie to nie tylko korzyści dla naszego portfela. Lepsza termoizolacyjność domu to także zdecydowanie niższa emisja gazów do atmosfery, które mają bezpośredni wpływ na klimat. Wymiana starych lub zakup nowych, wysokiej jakości, okien to dowód odpowiedzialności i walki o lepszą przyszłość – swoją, własnego portfela i… przyszłych pokoleń!
Taka inwestycja to jednak koszt wahający się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i niestety nie każdy może sobie pozwolić na jednorazowy wydatek takiej wysokości. Dlatego tu z pomocą przychodzi program Czyste Powietrze.
Ekologia a okna, czyli Program Czyste Powietrze
Celem ministerialnego Programu Czyste Powietrze jest jak najskuteczniejsza walka ze smogiem poprzez redukcję szkodliwych gazów, wytwarzanych w procesie ogrzewania. Aby zachęcić do wdrażania proekologicznych rozwiązań przygotowano możliwość otrzymania m.in. dofinansowania do zakupu okien. Kwota dotacji może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a wsparcie finansowe można uzyskać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Samo złożenie wniosku jest darmowe.
Ekologiczna stolarka okienna – wyśrubowane parametry i nowoczesny design
Wiele osób decyduje się na okna, patrząc przede wszystkim na ich aspekt wizualny. Dlatego firma OknoPlus postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i zadbała, aby okna ekologiczne zachwycały nie tylko parametrami cieplnymi, ale także nowoczesnym wzornictwem. Z łatwością stworzą spójną całość z fasadą budynku, wpiszą się w niemal każdy trend architektoniczny i zagwarantują komfort termiczny na najwyższym poziomie.
Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest okno ekologiczne Genesis. To minimalistyczny, elegancki i funkcjonalny model, który doskonale sprawdzi się w stylu nowoczesnym, zapewniając domownikom światło, przestrzeń i komfort. Genesis spełnia także wysoki standard izolacyjności termicznej – parametr Uw wynosi 0,7 W/m2K.
Jeśli chodzi o rozwiązania przyjazne środowisku, to na nowo definiuje je okno aluminiowe Reveal Hide. To nie tylko jedna z najbardziej designerskich propozycji w ofercie, która doskonale wpisuje się w projekty energooszczędnych i pasywnych budynków. Współczynnik przenikania ciepła jest równy w tym przypadku 0,7 W/m2K. To zdecydowanie produkt premium, który znakomicie odnajduje się w nurcie eko.System Reveal Hide
Decyzje, które podejmiemy dziś, będą miały ogromny wpływ na nasze wspólne jutro, a wymiana stolarki na nową to pierwszy, znaczący krok na drodze walki o środowisko i przyszłość planety. Tę mamy tylko jedną.