Koniec lata dla dzieci oznacza powrót do szkoły, dla dorosłych zaś to pojawiająca się nieznośna myśl o konieczności dokonania tak zwanych „jesiennych porządków”, których głównym celem powinno być przygotowanie domu na nadejście zimy. Wśród wielu elementów poddawanych zabiegom pielęgnacyjnym jednymi z najbardziej istotnych są okna i poszczególne ich składowe – od szyb przez ramy, zawiasy, okucia, po uszczelki. Wszystkim należy się porządny przegląd.
Jesienne czyszczenie? Uszczelek w oknach nie można pominąć!
Wbrew pozorom negatywny wpływ na stan stolarki okiennej ma nie tylko zima z jej niskimi temperaturami i zamarzającą na oknach wodą. Równie kiepsko nasze okna mogą znosić lato z upałami, silnym nasłonecznieniem i nieustannym otwieraniem i zamykaniem skrzydeł. Dlatego tak ważny jest przegląd przegląd okien na jesień, by z nadejściem pierwszych mrozów nie zetknąć się z sytuacjami obniżającymi komfort domowników. Sprawą podstawową jest szczelność, a w jej zapewnieniu kluczową rolę odgrywają uszczelki w oknach.
Jak i czym wyczyścić uszczelki w oknach?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że uszczelki w oknach są wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego – surowców zapewniających ich odporność na deformację i pełną elastyczność. Przy otwieraniu i zamykaniu okna muszą wracać do swojego pierwotnego kształtu, więc nie należy traktować ich silnymi środkami chemicznymi ani też przecierać szorstkimi materiałami, które mogą spowodować nieodwracalne zniszczenie ich powierzchni. Zatem – czym wyczyścić uszczelki w oknach? Najlepsza do tego będzie miękka ściereczka – na przykład z mikrofibry, choć można też zacząć od pozbycia się grubszej warstwy kurzu (jeśli taką dostrzeżemy) odkurzaczem ze specjalną końcówką. Po wstępnym usunięciu kurzu kontynuujemy czyszczenie uszczelek w oknach ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, którym może być zwykłe mydło lub płyn do mycia naczyń, choć dobrze spisze się także płyn do mycia szyb rozpylany – co ważne! – na ściereczkę, nie zaś bezpośrednio na uszczelkę. Czyścimy uszczelki w oknach na całej długości, delikatnie je unosząc by w ten sposób usunąć brud także od spodu. By dotrzeć do miejsc trudno dostępnych używamy patyczków kosmetycznych. Nie trzeba chyba dodawać, że czynności te wykonujemy zarówno na uszczelkach na ramie, jak i tych na skrzydle.
Jak odnowić uszczelki w oknach?
Nikomu tego, rzecz jasna, nie życzymy, ale może się zdarzyć, że zauważymy uszkodzenia elementów uszczelniających. Gumowe uszczelki narażone są przede wszystkim na parcenie, twardniejąc i tracąc sprężystość pod wpływem niekorzystnych dla nich warunków atmosferycznych. W takim przypadku możemy spróbować dowiedzieć się, jak poradzić sobie z usterkami okien lub zwrócić się o pomoc do fachowca. Poważne uszkodzenia, jak pęknięcia skutkujące stratami ciepła i przedostawaniem się do wnętrza wilgoci, spowodują konieczność wymiany uszczelek na nowe – koniecznie o takich samych wymiarach i kształcie. Jeśli zaś nasze uszczelki w oknach wykazują jedynie mniej znaczące objawy parcenia, możemy sami przywrócić ich pożądany stan.
Czym konserwować uszczelki w oknach?
Najistotniejsze jest by konserwacji dokonywać regularnie – wystarczy dwa razy w roku, jesienią i wiosną. Środków temu służących jest na rynku wiele, warto więc najpierw skrupulatnie zapoznać się ze wskazówkami producenta stolarki okiennej. Czym smarować uszczelki w oknach? Można stosować specjalistyczne preparaty do uszczelek okiennych, sanitarnych lub samochodowych, ale wystarczy też zwykła gliceryna. Procedura używania wybranej substancji jest taka sama jak wtedy, gdy wykonywaliśmy czyszczenie uszczelek w oknach, czyli środek nakładamy nie bezpośrednio na uszczelkę, lecz na miękką ściereczkę, starannie i delikatnie rozprowadzając go następnie po całej powierzchni. Uszczelki w oknach powinny wkrótce odzyskać sprężystość, co możemy łatwo sprawdzić lekko naciskając gumę. Po zakończeniu czynności konserwacyjnych okno powinno zostać otwarte przez mniej więcej dwadzieścia minut.
Uszczelki w oknach nowych
Jeśli akurat zdecydowaliśmy się na wymianę okien miejmy świadomość, że świeżo zamontowanej stolarki nie powinniśmy pozostawić samopas. Jak zadbać o okna PVC bezpośrednio po montażu? Odklejeniu folii, wyczyszczeniu ram z kleju i pozostałego po montażu brudu powinno towarzyszyć zadbanie o uszczelki. Na pierwszy raz wystarczy przesmarowanie wazeliną techniczną, oczywiście z zachowaniem wszystkich wspomnianych wcześniej reguł.
Czyszczenie uszczelek w oknach to nie wszystko
Kiedy wiemy już, czym smarować uszczelki w oknach, czyli inaczej mówiąc – czym konserwować uszczelki w oknach, i mamy już tę czynność za sobą, możemy przejść do kolejnych etapów operacji o nazwie „jesienne porządki”. Na przykład biorąc się za drzwi. Ale to już zupełnie inna historia, o której również chętnie opowiemy.