Nie ma dymu… domu bez okien! A te muszą łączyć w sobie pełną funkcjonalność, estetykę wykonania, dbałość o bezpieczeństwo domowników i ich komfort – zwłaszcza termiczny. Szukając sposobów aranżacji przeszkleń warto połączyć to, co efektowne z tym, co efektywne, a w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na rolety okienne zewnętrzne. Te różnią się sposobem montażu, rodzajem sterowania i kolorem – wybór jest naprawdę szeroki i z łatwością dopasujemy rozwiązanie do własnych potrzeb.
Jeśli jednak trudno nam zdecydować, jakie rolety zewnętrze sprawdzą się najlepiej i stworzą duet z elewacją naszego domu, warto zasięgnąć porady specjalisty.
Rolety zewnętrzne na okna – ochrona nie tylko przed włamaniem
Zewnętrzne mechanizmy montowane w obrębie stolarki okiennej nie pełnią jedynie funkcji antywłamaniowej. Szukając odpowiedniego rozwiązania należy pamiętać, że roleta okienna zewnętrzna powinna również chronić dom przed hałasem i utratą ciepła oraz dbać o doskonały bilans termiczny budynku – w końcu podstawową funkcją rolet jest regulacja ilości światła wpadającego do wnętrz oraz ochrona przed upałami i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Podobnie jak dobrej jakości okna, zewnętrzne rolety okienne powinny charakteryzować się ponadprzeciętną wytrzymałością na zróżnicowane warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, podmuchy wiatru, zmienne temperatury czy intensywne nasłonecznienie.
Jeśli zastanawiacie się, jakie rolety zewnętrzne będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto poświęcić chwilę na zebranie najważniejszych informacji.
Nowoczesne rolety zewnętrzne – dyskretne i estetyczne
Wbrew pozorom zwiększenie termiki domu nie musi wymagać od nas dużych nakładów pracy. Jeśli chcemy, aby właściwości termoizolacyjne domu były bardziej efektywne, istnieje na to łatwiejszy sposób, niż całościowe docieplanie budynku i pełna wymiana stolarki okiennej – zwłaszcza, jeśli ta wciąż dobrze nam służy. Najprostszym i najczęściej spotykanym rozwiązaniem są natynkowe rolety zewnętrzne na okna. W roletach tego typu prowadnice i skrzynia skrywająca mechanizm są przytwierdzane do elewacji budynku, a dzięki szerokiej gamie kolorystycznej możemy dopasować je do odcienia fasady bez obawy o to, że odbiorą jej uroku.
Jeśli jednak decydujemy się na całkowitą wymianę stolarki okiennej, warto przemyśleć montaż rolet zewnętrznych naokiennych, które zostały zaprojektowane tak, by użytkownik nie musiał rezygnować z perfekcyjnego designu na rzecz funkcjonalności. Jak to możliwe? Rolety w specjalnych systemach Opoterm czy Integro są osadzone na górnej ramie okna i montowane we wnęce okiennej, dzięki czemu elewacja przesłania zewnętrzną część kasety, która staje się przez to niewidoczna i niedostępna od zewnętrznej strony budynku. Dostęp do klapy rewizyjnej jest za to możliwy od wewnątrz. Takie proste, a takie efektowne!
Funkcjonalna roleta na okno – zewnętrzna osłona nowoczesnego domu
Architektura wpisująca się w ramy futurystycznego designu nie obejmuje tylko biurowców czy centrów handlowych. Coraz bardziej powszechna staje się nowoczesna, minimalistyczna zabudowa jednorodzinna, w której każdy element projektu jest przemyślany i spójny. Taki efekt jest możliwy do osiągnięcia poprzez ukrycie maksymalnej ilości części konstrukcyjnych potencjalnie zaburzających wygląd fasady. Na jakie rolety zewnętrzne się zdecydować, gdy przyjdzie nam mierzyć się z tak wymagającą kompozycją? Jeśli znajdujemy się na etapie projektowania lub budowania domu warto rozważyć montaż rolet okiennych podtynkowych. W przypadku tego systemu możliwe jest całkowite schowanie skrzyni z mechanizmem w nadprożu oraz ukrycie większych fragmentów prowadnic. W ten sposób roleta zewnętrzna na okno będzie widoczna wyłącznie, gdy zostanie rozwinięta. Decydując się na podtynkową instalację w domach nowobudowanych, naszym jedynym zmartwieniem będzie wówczas dobór koloru pancerza.
System podtynkowy INTEGRO SP-E marki Fill
Jakie rolety sprawdzą się w przypadku dużych przeszkleń?
Duże przeszklenia, które od jakiegoś czasu święcą triumfy popularności w nowoczesnym budownictwie, to nie tylko gwarancja niezrównanej ilości naturalnego światła, które wpada do środka pomieszczenia i wspaniałych widoków. Okna nowej generacji są także energooszczędne i tak jak w przypadku modeli Reveal czy Genesis – stanowią dodatkowe źródło ciepła z energii słonecznej przedostającej się przez szkło do wnętrza domu.
Elegancką i subtelną formą osłony przed słońcem (i spojrzeniami sąsiadów) będą rolety typu screen. Wysokiej klasy tkanina użyta do ich wykonania cechuje się wysoką odpornością na zabrudzenia i czynniki atmosferyczne, a do tego pozwala uniknąć efektu całkowitego zaciemnienia we wnętrzu. Oprócz ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, screeny stanowią skuteczną barierę przed wiatrem, deszczem oraz insektami, a co najważniejsze – pozwalają znacząco ograniczyć korzystanie z klimatyzacji i tym samym zmniejszyć zużycie prądu. Ponadto, dzięki bogatej palecie kolorów i wzorów, możemy je spersonalizować wedle własnych upodobań, co dodatkowo doda budynkowi szyku i nowoczesnego charakteru.
Nowoczesne rolety okienne zewnętrzne wyposażone w innowacyjne mechanizmy sterowania
Obecnie produkowane rolety zewnętrzne do okien (w tym również screeny) są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w zdalne systemy sterowania (takie jak np. Somfy). Oprócz tradycyjnego pilota możemy zamontować nadajnik naścienny, dzięki czemu zyskamy pewność, że narzędzie, za pomocą którego odsłaniamy i zasłaniamy okna, zawsze będzie na swoim miejscu.
Na rynku dostępne są także inteligentne systemy zarządzania roletami, które idealnie wpisują się w trend „smart home”. Mechanizm sterujący wyposażony w czujniki zacienienia samoczynnie zarządza roletami w zależności od stopnia nasłonecznienia za oknem czy pory dnia. Programator czasowy umożliwia z kolei stworzenie harmonogramu, według którego rolety – pojedynczo lub grupowo – będą automatycznie podnosić się i opuszczać zgodnie z naszymi preferencjami. Funkcja ta jest doskonałym rozwiązaniem także w czasie dłuższej nieobecności, dającym wyraźny znak nieproszonym gościom, że dom nie stoi pusty.
Zastanawiając się nad tym, jak zaaranżować okna, warto rozważyć zastosowanie zewnętrznych mechanizmów naokiennych w postaci rolet – w tym screenów. Obecne na rynku rozwiązania, a zwłaszcza różne sposoby montażu, umożliwiają dopasowanie osłon do każdego stylu budynku. Ponadto, szeroka gama kolorów pancerza i elementów konstrukcyjnych oraz innowacyjne systemy sterowania pomagają rozwiać wątpliwości co do tego, jakie rolety zewnętrzne wybrać.
Jeśli stoisz przed wyborem nowych okien do domu, zobacz jakie okna są na topie w 2021.