Czasami wystarczy chwila nieuwagi, żeby potłuc szybę. Zdarza się, że nawet z pozoru delikatne uderzenie może doprowadzić do uszkodzenia szkła, a takiego defektu nie da się naprawić we własnym zakresie. Pęknięta szyba w oknie musi być wymieniona przez fachowców, a precyzja tej „operacji” jest jednym z warunków utrzymania komfortu termicznego domowników. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za wymianę wybitej szyby w oknie i jak wykorzystać taki „wypadek” na swoją korzyść?
Pęknięta szyba w oknie – jakie są konsekwencje?
W przypadku pęknięcia szyby w oknie niestety nie ma możliwości wymiany tylko tej pojedynczej, uszkodzonej tafli. W kilkuszybowych pakietach zespolonych, między którymi znajduje się szlachetny gaz (najczęściej argon), zniszczenie jednej z szyb powoduje ulatnianie się gazu i utratę właściwości izolacyjnych konstrukcji. Zbita szyba w oknie powinna zatem skutkować zmianą wszystkich szklanych elementów – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że okno odzyska swoje pierwotne właściwości lub wręcz zyska jeszcze lepsze parametry.
Kiedy doszło do wybicia szyby w oknie, najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana całego pakietu szybowego na nowy. Ta usługa niestety jest bardziej inwazyjna niż usuwanie skaz na szybach i na pewno kosztuje więcej niż regulowanie okien, ale ma pewien pozytywny aspekt – przeszklenia można wymienić na wytrzymalsze i bardziej energooszczędne, a dzięki temu ograniczyć stratę ciepła, zmniejszyć wydatki na ogrzewanie i uniknąć roszenia szyb.
Wymiana szyby w oknie plastikowym i ALU krok po kroku
Wstawienie nowego pakietu po zbiciu szyby w oknie nie trwa wcale długo, a dla fachowców jest prostą i rutynową czynnością. Wybór sprawdzonej ekipy pozwoli cieszyć się ciepłem oraz bezpieczeństwem tak szybko, jak to możliwe.
Co trzeba zrobić w przypadku pęknięcia szyby w oknie? Procedura postępowania obejmuje 3 kroki. Pierwszym jest zgłoszenie tego faktu serwisantom – najlepiej w firmie, w której zakupiliśmy stolarkę otworową. Wcześniej warto się jednak upewnić, czy wymiana szyby w oknie plastikowym lub aluminiowym może być wykonana w ramach gwarancji, np. w sytuacji, gdy uszkodzenie nastąpiło na skutek naprężeń wywołanych zmianami temperatur.
Drugim etapem będzie wizyta fachowca, który oceni sytuację i dokona pomiarów przeszkleń. Po zdjęciu wymiarów należy złożyć zamówienie na nowy pakiet i poczekać na jego dostarczenie. Najszybszej dostawy i montażu można się spodziewać zwykle w sytuacji, gdy szyby dostarczy autoryzowany dystrybutor.
Ostatnim etapem będzie wymiana przeszklenia polegająca na wyjęciu listwy przyszybowej i starego pakietu, a następnie zainstalowaniu nowych szyb z wykorzystaniem podkładek regulacyjnych. Serwisant na koniec założy listwy na miejsce i sprawdzi, czy przeszklenia zostały zainstalowane właściwie. Na koniec warto też poprawnie wyregulować okna i zweryfikować stan okuć okiennych.
Całkowity czas wymiany pakietu szybowego trwa zwykle około pół godziny, a kluczem do zadowolenia jest w tym przypadku precyzja prac. Szyby muszą być wstawione z zachowaniem wszystkich zaleceń producenta oraz sztuką budowlaną. Warto skontrolować wygląd okna po wykonaniu usługi, a ewentualne wątpliwości od razu zgłosić fachowcom.
Ile kosztuje wymiana szyby w oknie plastikowym, a ile w aluminiowym?
Wymiana pakietu szybowego zawsze jest tańsza, szybsza i mniej problematyczna niż wymiana całego okna. W kontekście ceny takiej usługi trzeba rozróżnić dwie wartości składające się na ostateczny koszt wymiany szyby w oknie aluminiowym lub plastikowym, a mianowicie cenę samego pakietu szybowego oraz koszt jego zamontowania.
Cena nowego pakietu zależy od kilku czynników: od wielkości, rodzaju oraz klasy wybranych szyb. Koszt wymiany szyby w oknie plastikowym może się różnić od ceny wymiany pakietu w modelu ALU – zależy to od technologii wykonania oraz jakości wybranego pakietu. Im niższy będzie współczynnik przenikania ciepła konkretnego modelu, tym więcej będzie kosztował. Nowoczesne energooszczędne pakiety trzyszybowe są droższe od dwuszybowych o podstawowych parametrach, ale z uwagi na ich energooszczędny wymiar inwestycja szybko zwróci się z nawiązką.
Koszt robocizny (montażu) jest zwykle taki sam bez względu na standard wybranego pakietu, ale może się zdarzyć, że za usługę założenia tańszych szyb zapłacimy mniej niż za wstawienie pakietu premium.
Koszt wymiany szyby w oknie aluminiowym i plastikowym może być zależny od firmy, której zlecamy to zadanie. W autoryzowanych serwisach taka usługa bywa nieznacznie droższa, ale mamy wtedy pewność profesjonalizmu i możliwość skorzystania z gwarancji.
Wymiana szyby w oknie aluminiowym i PCV – na co zwrócić uwagę?
W przypadku konieczności wymiany szyby w oknie aluminiowym bądź PVC trzeba być ostrożnym i wystrzegać się zbyt tanich ofert, które mogą się wiązać z ryzykiem użycia starych szyb lub pakietów zespolonych powietrzem, a nie gazem szlachetnym. Jeśli usługa wymiany wybitej szyby w oknie będzie podejrzanie niska, może to też wynikać z braku odpowiednich umiejętności czy doświadczenia monterów lub z oszczędności na użytych materiałach.
Niezależnie od tego, czy zaprojektowaliśmy dom energooszczędny czy pasywny, ciepłe okna są podstawą codziennego komfortu oraz zasobności portfela. Decyzji o wymianie uszkodzonej szyby nie należy wiec odwlekać, bo im dłużej czekamy, tym więcej pieniędzy „ucieknie” przez powstałe pęknięcie. A tego byśmy nie chcieli – zwłaszcza w sezonie grzewczym!