Pojęcie określa stopień ochrony okna przed utratą ciepła. To niezwykle istotny parametr z punktu widzenia użytkownika mieszkającego w „polskiej strefie klimatycznej”. Potrafi być tu naprawdę zimno, więc okna muszą być szczelne, energooszczędne i w jak najmniejszym stopniu generować straty energii.
W przypadku stolarki otworowej istnieją 3 rodzaje współczynników przenikania ciepła:
- Ug – dla szyby („g” od ang. glass),
- Uf – dla ramy okiennej („f” od ang. frame),
- Uw – dla okna („w” od ang. window),
- Ud – dla drzwi („d” od ang. door).
Wartości Ug i Uf decydują o finalnym współczynniku dla całego okna (Uw). Informuje on o tym, ile ciepła ucieka w ciągu godziny przez metr kwadratowy danego okna, przy różnicy temperatur wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz wynoszącej jeden stopień. Wartość współczynnika Uw podawana jest w Watach na metr kwadratowy na 1 Kelwin (W/m2K). Im jest niższa, tym lepiej – oznacza to mniejsze straty ciepła, czyli większą termoizolacyjność okna.
Zgodnie z aktualnymi przepisami budowlanymi WT 2021 współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych (fasadowych) nie może przekroczyć wartości 0,9 W/m²K (1,3 W/m²K dla drzwi zewnętrznych). „Ciepłe okna” z oferty OknoPlus (przykładowo produkty z kolekcji Reveal) charakteryzują się przenikalnością cieplną na poziomie 0,7 W/m²K. Tak doskonały wynik deklarują najlepsze obecnie pakiety trzyszybowe ECLAZ i nowoczesne profile aluminiowe (DECALU So Easy).
Warto wiedzieć!
Przy wyborze okien warto poprosić przedstawiciela producenta stolarki okiennej o określenie całościowego współczynnika Uw dla wybranej konfiguracji okna, aby uniknąć nieporozumień!