Jakie wybrać okna do domu - OknoPlus

| 9 lutego 2021 |

Choć zwykło się mówić, że „do trzech razy sztuka”, w przypadku poszukiwania idealnej stolarki nie ma miejsca na błędy czy kompromisy.

Jak wybrać okna do domu, by były zarówno jego ozdobą, jak i idealnym dopełnieniem energooszczędnego, ekologicznego i niezawodnego projektu?

Zacznijmy od początku i przyjrzyjmy się podstawowym współczynnikom, które znajdziemy w opisach i na kartach produktowych. Już za chwilę skróty Uw, Ug, Lt nie będą dla nikogo niezrozumiałą zagadką!

Jakie okna do domu jednorodzinnego wybrać? Przede wszystkim ciepłe!

Czy wiecie, że przez niskiej jakości okna z pomieszczenia może „uciekać” nawet 25-30% ciepła? Odbija się to nie tylko na naszym komforcie termicznym, ale i rachunkach za ogrzewanie, które potrafią rosnąć w zastraszającym tempie. Dlatego absolutną koniecznością jest inwestycja w rozwiązania o idealnych parametrach technicznych – zwłaszcza tych dotyczących izolacyjności. Tu na pierwszy plan wysuwa się tajemniczy współczynnik Uw, któremu należy przyjrzeć się ze szczególną uwagą. To on informuje, jaka ilość ciepła przenika w ciągu sekundy przez 1 m2 okna. Im jest ona mniejsza, tym niższe są straty energii, a okno może poszczycić się lepszymi parametrami energooszczędności. W praktyce oznacza to, że Uw na poziomie 0,7 W/m2K stanowi bezdyskusyjnie lepszy wybór niż to sięgające 1,0 W/m2K. Pamiętajmy jednak, że na ostateczny wynik wpływ mają również: Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby oraz Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej.

Wartość Uw jest również niezwykle istotna w kontekście nowych warunków technicznych, które weszły w życie w styczniu 2021 roku. Jak wybrać okna do domu, by były zgodne z tymi wytycznymi? Postawmy na rozwiązania, których współczynnik Uw będzie równy lub niższy 0,9 W/m2K, a inwestycja zwróci nam się z nawiązką – na przykład w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i przyjemnego ciepła w pomieszczeniach, które docenimy późną jesienią i zimą.

Jasno i przejrzyście!

Pierwszy krok za nami. Nasza stolarka będzie ciepła, ale czy to wystarczy? Absolutnie nie! Jednym z głównych zadań okien jest bowiem doświetlenie pomieszczeń i to, ile promieni słonecznych zostanie przepuszczone przez szybę, ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie. Poinformuje nas o tym parametr Lt wyrażony w procentach. Im wyższy, tym lepiej, bo oznacza to, że okno nie zatrzymuje światła oraz nie zniekształca go. Dobre doświetlenie przełoży się na lepszy nastrój domowników i poprawi wizualny odbiór każdego wnętrza. Rozwiązania szybowe z przenikalnością na poziomie 77% będą prawdziwym strzałem w 10!

Jakie okna do domu jednorodzinnego w miejskiej dżungli?

Najlepiej takie, które ochronią nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz – zaczynając od codziennego ruchu ulicznego, na sąsiedzkim remoncie kończąc. Aby zminimalizować negatywne skutki szumu i gwaru, warto zwrócić uwagę na dźwiękoszczelność stolarki. Mierzymy ją w decybelach, a wyrażamy za pomocą współczynnika Rw. Im wyższa będzie jego wartość, tym mniej irytujących dźwięków przedrze się do naszego domu lub mieszkania. Tyle z teorii, czas na praktykę!

Jeśli źródło hałasu na zewnątrz budynku wynosi 55 dB, a okno wykazuje Rw na poziomie 30 dB, to w pomieszczeniu usłyszymy dźwięk o natężeniu około 25 dB. Dlaczego około, a nie dokładnie 25 dB? Rw towarzyszą zawsze dwa dodatkowe parametry charakterystyczne dla konkretnych rodzajów i źródeł hałasu. Symbol C informuje, o ile spada zdolność tłumienia dźwięków tras szybkiego ruchu, pociągów czy ruchu lotniczego, zaś znacznik Ctr odnosi się do hałasu, w którym dominują niskie tony. Dźwiękoszczelności nie należy lekceważyć – przy różnicy 5 dB nasze odczuwanie irytujących tonów zmniejsza się aż o 30%.

Bezpieczne, czyli jakie? Okna do domu chroniące przed włamaniem

Niezależnie od pory roku, usytuowania budynku, czy jego nasłonecznienia okna powinny być swoistą barierą stojącą na straży naszego dobytku. Zabezpieczenie antywłamaniowe wyrażane jest za pomocą skali RC, gdzie RC1 oznacza, że stolarka stawia najmniejszy opór, zaś RC6 – największy. Warto zatem przyjrzeć się zastosowanym przez producenta okuciom, które mają za zadanie w pełni utrzymać skrzydło w zaczepach ościeżnicy, a także pakietowi szybowemu, który powinien być hartowany i wzmocniony za pomocą folii PVB. Takie połączenie skutecznie utrudni włamywaczowi wybicie szklanej tafli i dostanie się do środka.

Uw, Lt, Rw oraz RC – zrozumienie właściwości, jakie niosą za sobą poszczególne parametry to pierwszy krok na drodze wyboru idealnej stolarki okiennej. Najlepiej jednak skorzystać z rad doświadczonego doradcy, który przeprowadzi nas przez ten niełatwy proces i z pewnością fachowo podpowie, jak wybrać okna do domu, by był on energooszczędny, ciepły, cichy i bezpieczny.

Zobacz drugą część poradnika: okna PVC czy aluminiowe.