Modne okna w nowoczesnym wnętrzu - OknoPlus

| 1 lutego 2021 |

Do niedawna traktowane wyłącznie jako niezbędny element budowlany, którego wybór ograniczał się do rozmiaru i materiału wykonania. Dziś stanowią nieodłączny element aranżacji wnętrza i wykończenia idealnej elewacji. Modne okna, bo o nich mowa, otwierają przed inwestorem zupełnie nowe, nieznane dotąd możliwości kompozycyjne, gdzie główne role grają nie tylko parametry techniczne, ale i design. A zwłaszcza kolor. W tym roku koniecznie inspirowany wyborem Instytutu Pantone 2021.

Modne okna? Minimalistyczny design, imponujący rozmiar!

Wąskie profile, oszczędne wzornictwo i mnóstwo światła – ten zestaw to absolutny „must have” jeśli projektujemy dom na miarę XXI wieku. I nie ma się czemu dziwić –  takie połączenie idealnie wpasuje się w niezwykle popularne aranżacje loftowe czy industrialne, jest nieodłącznym elementem stylu scandi oraz nurtu biophilic design, który stawia na jedność z naturą. Zmniejszając ilość elementów i sprytnie je ukrywając, zyskujemy coś absolutnie bezcennego – naturalne doświetlenie wnętrz, które nie tylko ociepli pomieszczenie i wydobędzie z kompozycji prawdziwą głębię, ale wpłynie na samopoczucie domowników. Im częstsza ekspozycja na światło słoneczne, tym lepszy nastrój. Jednak aby w pełni cieszyć się naturalną witaminą D i mniejszymi rachunkami za ogrzewanie, warto dobrze przemyśleć rozmiar wymarzonej stolarki. Wielkogabarytowe przeszklenia, całoszklane konstrukcje narożne, szyby od podłogi aż po dach – wykonanie tak modnych okien nie byłoby możliwe, gdyby nie aluminium. Statyka metalu i jego mały ciężar własny pozwalają na tworzenie zupełnie niebanalnych konstrukcji. W ten sposób duże przeszklenia stają się… jeszcze większe!

Najmodniejsze kolory okien 2021

Koniec roku to czas, na który projektanci czekają ze szczególną niecierpliwością. To właśnie wtedy Instytut Pantone podaje oficjalne kolory, które będą wyznaczać trendy branży modowej, aranżacyjnej i wnętrzarskiej na najbliższy sezon. Tym razem wybór padł na dwa odcienie – spokojną szarość Ultimate Grey oraz energetyczną żółć Illuminating Yellow i nic nie stoi na przeszkodzie, by typy Pantone 2021 stanowiły dominantę barwną w przypadku modnych okien do nowoczesnego domu.

Jak to możliwe? Stolarka z aluminium pozwala na puszczenie wodzy wyobraźni i niemal dowolną zabawę z konwencją kolorystyczną. Zaczynając od opcji dwukolorowej, gdzie profile mają inną barwę wewnątrz i na zewnątrz, poprzez powłoki drewnopodobne, kolory strukturalne, powłoki anodowane aż po bogactwo całego wachlarza kolorów z palety RAL.

Szarość – najmodniejszy kolor okien 2021 stał się prawdziwym hitem i odmieniamy go z radością przez wszystkie designerskie przypadki. Monochromatyczność – od antracytu, przez naturalne aluminium po jasną szarość przełamaną bielą stanowi piękną ramę dla nowoczesnych okien i konstrukcji przesuwnych. Jaśniejsza wewnątrz i ciemniejsza na zewnątrz, a może odwrotnie? W jednym, spójnym odcieniu? Dziś, dzięki nowoczesnej technologii, wybór zależy tylko od nas samych.

Tylko gdzie tu miejsce na Illuminating Yellow?

Modne okna i siła dodatków

Choć żółte profile mogą wydawać się pewną abstrakcją, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać siłę żółtej barwy w postaci wyrazistych i świeżych dodatków. Szare ramy okienne i ściany w tym samym odcieniu to wspaniałe tło dla dalszych zabaw z kontrastem. Przeciwwagą dla spokojnego, stonowanego Ultimate Grey, będącego jednym z najmodniejszych kolorów okien 2021, staną się słoneczne zasłony i elementy dekoracyjne – poduszki, pufy, a nawet meble, które gwarantują każdemu aranżacyjny efekt WOW. Dodajmy do tego graficzny dywan w wyraziste, geometryczne wzory, a nasze wnętrze zamieni się w kompozycję rodem z najlepszych pism dla architektów.

Kolory wybrane przez Instytut Pantone i nowoczesne okna? Dlaczego nie! Rozwój nowoczesnych technologii, niemal nieograniczone możliwości produkcyjne oraz odwaga projektantów i inwestorów pozwalają nam spojrzeć na projekt fasady i stolarkę w zupełnie inny sposób. Kolor stał się tu ważnym elementem dekoracyjnym i ma niebagatelny wpływ na odbiór całego budynku. Wszak ramy nie muszą być po prostu… białe!

Przeczytaj również: aluminiowe okna – przyszłość architektury.