Pomysły na ozdoby wielkanocne

| 20 marca 2023 |

„Wiosna! Cieplejszy wieje wiatr. Wiosna! Znów nam ubyło lat. Wiosna, wiosna wkoło, rozkwitły bzy”. Zanim jednak roztańczonym krokiem przywitamy jaśniejsze dni, musimy otrząsnąć się z długiej, szarej zimy. Nadchodzi pora wiosennych porządków! Przed nami Święta Wielkanocne – to czas odrodzenia i budzącego się entuzjazmu. Warto otworzyć się na nową energię, z zapałem chwycić za szczotkę i wymieść z czterech kątów zastygłe resztki mijającej, nieco dokuczliwej pory roku. Odkurzyć wnętrze, zmienić nastawienie i przygotować przestrzeń na powiew kreatywności. Czy macie już pomysły na ozdoby wielkanocne? Najwyższa pora dać się zainspirować nadchodzącej wiośnie i uwolnić pokłady twórczej energii. Gotowi?

Ozdoby wielkanocne na drzwi – wiosna puka do wnętrza

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale Wielkanoc już tak! To dobra okazja, żeby przyjrzeć się swojej przestrzeni i dać wyraz radości ze zmieniających się pór roku. Nie ukrywajmy, że zima z całym swoim charakterem najpiękniejsza jest, gdy mija, zaś wiosna pozwala ujrzeć wszystko dookoła z nieco jaśniejszej perspektywy. Jeśli już od progu chcemy podkreślić budzący się we wnętrzu dobry nastrój i świąteczną atmosferę, warto zacząć od drzwi wejściowych. Podczas celebracji Bożego Narodzenia nasze drzwi przystrojone są wieńcami z igliwia, bombek i światełek. A jak wyglądają ozdoby wielkanocne na drzwi? Prezentują się równie ciekawie. Jeśli zdecydujemy się na wieniec to najlepiej z gałązek palmowych, obowiązkowo z dodatkiem zieleni – symbolu nadziei i odrodzenia. Do tego kolorowe piórka albo barwne pisanki. Jesienne kompozycje umieszczone przed drzwiami sprawdzają się jako pomysłowe dekoracje na Andrzejki, ale tematyczny, sezonowy stroik stojący tuż przy wejściu to świetny pomysł również na wielkanocne dekoracje drzwi. Wiklinowy kosz z zającem czy barankiem, świeżą rzeżuchą i pierwszymi wiosennymi kwiatami natchnie nas radośnie już od pierwszego kroku.

Pomysły na ozdoby wielkanocne – co czeka nas za progiem?

Wielkanocne dekoracje drzwi przyciągają ciekawe spojrzenia i rozbudzają pozytywne emocje. Zaintrygowani, chcemy  zobaczyć więcej. Jak osiągnąć stan wiosennego wytchnienia? Z pewnością pomogą nam w tym wielkanocne dekoracje okien. Można na dobry początek schować do szafy ciężkie zasłony o intensywnych kolorach i wyrazistych fakturach. Zimą idealne, wiosną ustąpią miejsca lekkim, pastelowym materiałom, które rozjaśnią przestrzeń – seledynowe, cytrynowe czy lawendowe muśliny wspaniale odnajdą się w odświeżonym wnętrzu. Przeglądając modne dekoracje okien na rok 2023 z pewnością trafimy na propozycję klasycznych, ponadczasowych firan. Gładkie lub z delikatnym kwiatowym motywem, czy świątecznym akcentem dodadzą naszym wnętrzom pożądanej subtelności.

Wielkanocne dekoracje okien – co zamiast zasłon i firan?

Kreując świąteczną atmosferę wspomagamy się tradycyjnymi motywami. Żółte kurczaczki na białych firankach czy kolorowe pisanki zawieszane jako ozdoby wielkanocne na drzwi albo zajączek wyskakujący z wiklinowego koszyka na stole to już właściwie standard. Coraz częściej sięgamy też po dary natury. Odsłaniamy okna, obowiązkowo dokładnie umyte w przedświątecznych przygotowaniach, i zapraszamy słońce do wnętrza, obserwując budzący się do życia ogród… „Śpiewa skowronek nad nami, drzewa strzeliły pąkami, wszystko kwitnie wkoło”!

Jako wielkanocne dekoracje okien coraz częściej wybieramy żywe kwiaty. W oczekiwaniu na przebudzenie z zimowego snu, stawiamy na parapecie wazony z żonkilami, narcyzami czy tulipanami i gałązkami palmowymi. Można umieścić hiacynty w drewnianych skrzynkach lub wybrać ulubione rośliny doniczkowe i cieszyć się domową zielenią skąpaną w złotych, miękkich promieniach. Niezależnie od stylu wnętrza, rośliny wprowadzają atmosferę relaksu i wyciszenia tak potrzebną do odpowiedniego przeżywania Świąt Wielkanocnych. Nie musimy od razu decydować się na aranżację przestrzeni w klimacie urban jungle, ale warto zainspirować się kluczowymi wyznacznikami stylu, bo to wskazówki w sam raz na wiosnę!

Tchnienie wiosny we wnętrach

Żeby wiosna na dobre zadomowiła się w naszych wnętrzach, potrzebna jest twórcza przemiana. Czasami wystarczy więcej słońca i cieplejszy wiatr, żeby powróciły siły witalne. A w pomieszczeniach? Nie trzeba wiele wysiłku – trochę inspiracji, dopracowane szczegóły, ciekawe pomysły na ozdoby wielkanocne i radość zaczyna wypełniać nasze umysły. Im piękniejsze, przytulniejsze wnętrze, tym cieplej nam na duszy. Może trudno sobie wyobrazić, żeby ozdoby wielkanocne na drzwi czy okna miały wielką moc sprawczą, ale to detale, które pomagają odzyskać optymizm i zmotywować się do pełniejszego przeżywania Wielkanocy. Wytęsknione słońce wydobywa głębię z aranżacji przestrzeni i pozwala wiośnie rozgościć się w salonie i sercu, bo… „Wszystko kwitnie wkoło, i ja, i ty”… Wiosna!