Rolety czy żaluzje - OknoPlus

| 26 października 2021 |

Okno na świat warto czasem…zasłonić. Zbyt dużo światła słonecznego, uciekające z domu ciepło, chęć zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa – powodów może być wiele. Pojawia się zatem pytanie, z jakiego rozwiązania skorzystać? Co sprawdzi się najlepiej – rolety czy żaluzje? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Na co zatem zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Co wybrać – żaluzje czy rolety? Oto jest pytanie!

Odpowiednio dobrane osłony okienne w zauważalny sposób wpływają na nasze poczucie komfortu. Od kiedy nieco retro firanki i zasłonki zaczęły odchodzić do lamusa, najczęściej decydujemy się na zastosowanie jednego z dwóch, aktualnie modnych, rozwiązań. Chodzi oczywiście o rolety i żaluzje. Różnice między nimi są bardzo istotne i to nie tylko w warstwie wizualnej, ale i w aspekcie funkcjonalnym.

O żaluzjach słów kilka

Co wyróżnia żaluzje? W pierwszej kolejności na myśl przychodzi ich konstrukcja. Składają się one z listew ułożonych równolegle do siebie (w pionie lub poziomie). Dzięki odpowiedniemu mechanizmowi mogą obracać się wokół własnej osi pod kątem 180o, regulując tym samym dostęp światła słonecznego do wnętrza. Najczęściej wykonuje się je z aluminium, jednak znaleźć można także te stworzone z drewna, bambusa czy tworzyw sztucznych. W zależności od wybranego materiału, w określony sposób wpływają na estetykę i wizualny odbiór przestrzeni.

Rolety, czyli dużo więcej możliwości

Rolety czy żaluzje? Żaluzje przez wiele lat były na topie i można je było znaleźć niemal w każdym domu. Obecnie zdecydowanie większą popularnością cieszą się rolety. W przeciwieństwie do żaluzji nie składają się z odrębnych elementów – tworzą jednolitą powierzchnię, zakrywając okno w dowolnym zakresie. To duży atut, m.in. w kontekście optymalizowania bilansu energetycznego pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów. Wyróżnić można chociażby rolety wolnowiszące, plisowane, rzymskie czy wreszcie rolety elewacyjne. Dzięki temu łatwiej dopasować je do danego okna czy samej wizji kompozycji pomieszczenia.

Odpowiedni klimat wnętrza

W kontekście wyboru osłon okiennych takich jak rolety i żaluzje, różnice między nimi przejawiają się oczywiście w samym designie oraz wynikającym z niego wpływie na wygląd wnętrza. Żaluzje, szczególnie te nowoczesne, dodają przestrzeni surowego, ale równocześnie eleganckiego, designerskiego klimatu, jednak w przypadku wystroju, ich zadaniem jest jak najmniejsza ingerencja w aranżację. Rolety natomiast mogą być jej istotnym elementem. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na tzw. rolety rzymskie, które z powodzeniem są w stanie zastąpić tradycyjne firany, a jednocześnie doskonale chronić wnętrze przed słońcem czy…spojrzeniami sąsiadów. Dodatkowy atut rolet? W przeciwieństwie do żaluzji charakteryzuje je praktycznie nieograniczony dostęp do całej palety barw, deseni czy wzorów tkanin, z których są wykonane.

Pojawia się zatem kluczowe pytanie: co wybrać – rolety czy żaluzje? Odpowiedź brzmi: to zależy, czego oczekujemy od danego rozwiązania. A żeby wybrać dobrze, przyda się więcej danych niż tylko efekt wizualny.

Rolety i żaluzje – różnice, które robią… różnicę

Żaluzje czy rolety są dziś nieodzownym elementem wystroju naszych domów. Szczególnie w Polsce, kiedy pogoda za oknem potrafi zmieniać się niczym w kalejdoskopie, możemy zasłaniać i odsłaniać okna wiele razy w ciągu dnia. Istotny jest zatem mechanizm odpowiedzialny za ich działanie. W tym kontekście należy jednak założyć, iż jego wytrzymałość i jakość zależą od klasy samego rozwiązania, czyli po prostu jego ceny.

Zadając sobie pytanie „co wybrać – rolety czy żaluzje?”, należy także pamiętać o miejscu, w którym będą zastosowane, a także… sposobie otwierania okien. Ze względu na duży wybór opcji montażu, rolety są rozwiązaniem dużo bardziej uniwersalnym. Doskonale sprawdzą się zarówno w salonie, jak i kuchni czy łazience, a także w oknach dachowych. Dodatkowy atut? Łatwość pielęgnacji. Utrzymanie rolet w czystości najczęściej wymaga jedynie przetarcia ich powierzchni wilgotną szmatką. Niektóre mechanizmy pozwalają także schować je w kasecie, chroniąc tym samym tkaninę przed zabrudzeniami. Utrzymanie żaluzji w czystości jest zdecydowanie trudniejsze i dużo bardziej pracochłonne. Wynika to z faktu, iż składają się z wielu elementów, do których dostęp bywa niekiedy utrudniony.

A co z komfortem i bezpieczeństwem?

Rolety mogą gwarantować także… bezpieczeństwo domowników. Mowa o tzw. roletach elewacyjnych, które montowane są na zewnątrz budynku. Poza właściwościami tradycyjnych rolet czy żaluzji stanowią element stojący na straży naszego mienia. Wykonuje się je ze stopu aluminium, a wypełnienie stanowi pianka poliuretanowa. Co istotne, chronią one wnętrze przed hałasem oraz stratami ciepła. Jeśli chodzi o sposób ich montażu, wyróżnić można rolety natynkowe, podtynkowe oraz naokienne, dzięki czemu znajdą zastosowanie w każdym typie budownictwa. Mogą one stanowić także unikalną ozdobę elewacji i dopełnienie idealnej bramy garażowej.

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Choć obecne trendy wnętrzarskie promują wykorzystanie rolet w oknach, nic nie stoi na przeszkodzie, by zagościły w nich również żaluzje. Postawmy na rozwiązanie, które idealnie wpisze się w nasz zamysł kompozycyjny, pozwoli na łatwą i bezawaryjną obsługę, jest odpowiednio dopasowany do rodzaju stolarki. Rolety czy żaluzje? W tym przypadku ograniczają Cię tylko potrzeby i Twoja wyobraźnia!