Styl japoński we wnętrzach - OknoPlus

| 6 maja 2022 |

Żyjąc w czasach nacechowanych powszechnym pędem odczuwamy coraz silniejsze pragnienie powrotu do wewnętrznego spokoju. Dążymy do życia w bliskości z przyrodą, optując jednocześnie za jej poszanowaniem. To podejście odzwierciedlają nasze domy, w których równie ważne jak wygląd jest bezpieczeństwo mieszkańców przy możliwie jak najmniejszym uszczerbku dla środowiska. Z pragnienia bezpieczeństwa i harmonii narodził się styl japandi – wyjątkowy design wnętrz, łączący w sobie estetykę geograficznie odległych regionów: Skandynawii i Japonii.

Styl japandi – salon zalany światłem

Zgodnie z duńskim konceptem hygge lub norweskim koselig, nasza przestrzeń mieszkalna ma być przytulna i pełna światła, zaś według japońskiej filozofii ikigai – ułatwiać odnalezienie swojego zen, nie zakłócać przepływu energii i myśli. Minimalizm wystroju wnętrza w stylu japońskim oparty o naturalne materiały, szeroko przy tym otwartego na promienie słoneczne daje nam poczucie stabilności, korzystnie wpływając na naszą psychikę. „Let the sunshine in” – śpiewano w kultowym musicalu „Hair”. We wpuszczeniu światła do wnętrz pomocne będą okna ALU, bowiem dzięki wytrzymałości i lekkości materiału aluminiowa stolarka znacznie mniej obciąża okucia, co pozwala osadzać w niej duże tafle szkła, a to w oczywisty sposób oznacza więcej naturalnego światła – jednego z podstawowych wymogów, jakie musi spełniać styl japoński we wnętrzach.

Salon w stylu japońskim tchnący duchem Skandynawii? Jak najbardziej!

Wśród cech wspólnych dla narodów skandynawskich i mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni najistotniejszą chyba jest obcowanie z naturą jako recepta na szczęście. Dobroczynny wpływ na psychikę ludzką ma nie tylko otaczanie się zielenią, ale i nieograniczony dopływ napełniającego człowieka witalną energią światła dziennego. Skandynawia nie ma go zbyt wiele, dlatego tamtejsi architekci toczą istne boje o każdy promień słońca, stosując w projektach duże przeszklenia. Równie wyjątkowo traktowane jest światło w Japonii, co odzwierciedla choćby jej flaga – czerwony krąg na białym tle to symbol wschodzącego słońca. Może to brzmieć jak paradoks, ale z tych właśnie powodów w minimalistyczny w założeniach styl japandi znakomicie wpisują się okna w rozmiarze XXL, zapewniające domownikom codzienne podziwianie krajobrazu po drugiej stronie szyby, a co za tym idzie – utrzymanie tak pożądanego bliskiego kontaktu z przyrodą. Decydując się na wnętrza w stylu japońskim w połączeniu z elementami skandynawskimi należy zatem pamiętać o niebagatelnej roli światła, które rozlewając się łagodnie po ścianach i podłogach przełamuje dominację surowych form i wypełnia pustą przestrzeń – w myśl japońskiej koncepcji „Ma”.

Czytaj również: okna do wnętrz skandynawskich.

Wielkoformatowe przeszklenia dopełnią styl japoński we wnętrzach

Ascetyczny design, regularność linii, prostota kolorów oraz faktur – to główne cechy charakteryzujące styl japandi. Zaprojektowany w duchu tej koncepcji salon w stylu japońskim musi być także widny. Choć w Polsce nie doskwiera nam tak zdecydowane ograniczenie ilości światła słonecznego, z jakim mają do czynienia Skandynawowie, to duże przeszklenia w domu podbiły serca i architektów i inwestorów. Ich imponująca elegancją prostota perfekcyjnie dopełnia styl japoński. We wnętrzach wyposażonych w ogromne okna czujemy się znakomicie nie tylko dzięki ich niewątpliwej estetyce. Równie ważny jest zapewniany przez nie komfort, bowiem nowoczesna stolarka pozwala na tworzenie konstrukcji w rozmiarach XXL bez obaw o utratę ciepła z pomieszczeń, a także o bezpieczeństwo czy prywatność mieszkańców. Wysokiej klasy produkty mają doskonałe parametry termoizolacyjne – nawet 0,7 W/m²K (aluminiowe okna Reveal i Genesis oraz plastikowe Morlite) przy narzuconym przez prawo budowlane maksimum w wysokości 0,9 W/m²K. W naszym domu będzie zatem nie tylko jasno, ale też i ciepło. Co więcej, ograniczenie zużycia energii potrzebnej na doświetlenie i ogrzanie budynku przyczyni się do zmniejszenia kosztów jego utrzymania. Mając to w pamięci, możemy bez problemu rozszerzyć listę pomieszczeń w stylu japandi. Salon, mniejsze pokoje, a nawet łazienka – współczesne konstrukcje okienne dają niemal nieograniczone możliwości.

Jak aranżować kolorystycznie wnętrza w stylu japońskim?

Styl japandi odznacza się przede wszystkim nawiązującą do barw ziemi, stonowaną kolorystyką. Piaskowe beże i nieco ciemniejsze od nich brązy, zieleń liści i igieł, szarość skał, błękit nieba czy granat oceanu koją zmysły, wprowadzając tak oczekiwany spokój wewnętrzny. Jasne skandynawskie tony powiększą optycznie przestrzeń, zaś ciemniejsze są symbolem siły przyrody, z którą chcemy się połączyć.

Urządzając salon w stylu japońskim należy pamiętać, że prym we wnętrzach wiodą surowce ekologiczne, kamień i drewno ze swoimi surowymi, niedoskonałymi z natury teksturami. To jednak wcale nie musi oznaczać rezygnacji z nowoczesności, a wręcz przeciwnie. Okna aluminiowe drewnopodobne łączą w sobie technologiczną perfekcję w zapewnieniu komfortu mieszkańcom z poczuciem przytulności, jakie z drewnianymi meblami i takimiż dodatkami wnieśli do stylu japandi Skandynawowie.

Umiar – kwintesencja stylu japandi

Oszczędne w formie i starannie wyselekcjonowane dekoracje pozwalają nam oczyścić się z nadmiaru bodźców i myśli, utrzymać wewnętrzny balans i zyskać więcej przestrzeni do życia. Jej ostateczny kształt zależy tylko od nas, warto więc poznać możliwości jej aranżacji.