Dekoracje okien XXL

| 1 marca 2023 |

Choć od nocy sylwestrowej i tradycyjnie towarzyszących jej postanowień noworocznych minęło już sporo czasu, wciąż jednak zostało go w tym roku na tyle dużo, że można podjąć odważne decyzje o dokonaniu zmian w swoim otoczeniu. Tak się przeważnie składa, że z nowym rokiem poszukujemy nowych rozwiązań designu pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień. A ponieważ coraz częściej nasze wnętrza wyposażamy w zapewniające dostatek życiodajnego światła duże okna, nie od rzeczy będzie zadbać o nowy wystrój okien. Inspiracje ku temu znajdziemy w modnych w 2023 roku stylach wnętrzarskich.

Jaki wystrój okien XXL dopasować do konkretnego stylu?

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, ile proponowanych na ten rok wersji stylistycznych wnętrz. Za w miarę uniwersalny pewnik możemy przyjąć jedynie, że nowoczesne aranżacje okien nie powinny zdominować, czy wręcz przytłoczyć samej stolarki okiennej. Dlaczego? Choć różnorodność modnych opcji designu jest naprawdę imponująca, wszystkie właściwie odznaczają się jedną wspólną cechą, którą jest dbałość o maksymalizację naturalnego oświetlenia. W tym właśnie kierunku podąża każda, na dobrą sprawę, nowoczesna aranżacja. Okna XXL stanowią więc zarówno bazę do indywidualnej działalności twórczej, ale także – a może nawet przede wszystkim – walor same w sobie. Ów trend dostrzegają także producenci stolarki okiennej, dzięki czemu ich wyroby sięgają wyżyn pod względem parametrów technicznych, łącząc je z estetyką umożliwiającą całkowicie spersonalizowany, niebanalny wystrój okien.

Inspiracje – gdzie ich szukać?

Modne aranżacje okien to istny temat – rzeka i praktycznie każdy znajdzie odpowiadające mu rozwiązanie. Szkopuł w tym, by nowoczesna aranżacja okna współgrała z całokształtem wystroju wnętrza. Musi jednak także pasować do fasady budynku, żeby i tu uzyskać odpowiednią harmonię. Trudno przecież wyobrazić sobie oszczędne i nieco chłodne w odbiorze okno Reveal Loft zamontowane w domu o rustykalnym charakterze, za to będzie świetnie pasowało do budynków postindustrialnych, loftów czy zabytkowych kamienic. Należałoby więc zacząć od właściwego doboru samej stolarki okiennej, jest jednak podstawowe „ale”: nie chodzi nam przecież o dokonywanie generalnego, pochłaniającego czas i pieniądze remontu, a tylko o dostosowanie wyglądu okien do obowiązujących trendów. Tych zaś jest co niemiara – od tradycyjnych po nowoczesne.

Aranżacje okien XXL, czyli nowe oblicze znanego wnętrza

Nierzadko może zdarzyć się, że impulsem do zmiany charakteru całego pomieszczenia będzie zmierzający od pewnego czasu w określonym kierunku wystrój okien. Inspiracje mogą być przeróżne – weźmy na przykład zwykłe, zdawałoby się, rośliny doniczkowe na parapet, które sprawią, że zechcemy wręcz otoczyć się przyrodą z jej kojącymi elementami, tkwiącymi w pierwotnych korzeniach człowieka. Stąd już tylko krok do urządzenia wnętrza w modnym w 2023 roku stylu urban jungle z jego kwiecistymi lub egzotycznymi wzorami tapet i obić, rattanowymi czy wiklinowymi meblami, oraz – co bardzo ważne – wszechobecnym światłem, niezbędnym dla właściwego funkcjonowania stanowiącej esencję designu roślinności. Nowoczesna aranżacja okna w poetyce miejskiej dżungli nie może więc być w tym konkretnym obszarze przeładowana, żeby nie zakłócić tegoż światła dopływu.


Obfite naturalne oświetlenie będzie też niewątpliwym atutem wnętrza stojącego niejako na przeciwległym biegunie, aczkolwiek plasującego się na designerskim topie tego roku. Mowa o stylu dark academia, przez dominację ciemnych kolorów nadającemu pomieszczeniu nieco tajemniczego charakteru, ale równocześnie tworzącemu szczególnie w chłodniejsze dni atmosferę otulającego ciepła – za sprawą ważnych dodatków jak ciężkie meble z litego drewna i skóry i mięsiste pledy. Modne aranżacje okien w tym klimacie zachęcają do powieszenia potęgujących wrażenie przytulności ciężkich, aksamitnych zasłon.

Drewno może z drugiej strony dodawać pomieszczeniom lekkości, co szczególnie widoczne jest w ponadczasowym, a przez to pozostającym na topie stylu japandi. I tu modne aranżacje okien zakładają przede wszystkim maksymalny dostęp dziennego światła, które współgrając z minimalistycznym designem wnętrza przyniesie efekty w postaci przełamania dominacji surowych form, wypełniając przy tym puste przestrzenie. Doskonale sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju konstrukcje przesuwne, nie tylko gwarantujące domownikom doświetlenie i docieplenie, lecz również umożliwiające zatarcie granicy pomiędzy pomieszczeniem i otoczeniem, a do tego na wskroś nowoczesne.

Aranżacje okien to także dodatki

Choć współczesne okna same w sobie stanowią elementy o wysokiej estetyce, nic nie stoi na przeszkodzie by dodatkowo je przyozdobić – także ze względów praktycznych, jak choćby zapewnienie prywatności mieszkańcom. Niezmienną popularnością cieszą się firany, mniej lub bardziej przejrzyste, w różnych, choć raczej jasnych kolorach – od bieli po odcienie beżu. Na większe szaleństwo kolorystyczne możemy zdecydować się w przypadku zasłon, pamiętając wszak, by korelowały z ogólnym konceptem wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem mogą też być rolety. A nowoczesna aranżacja okna w połączeniu z gwarancją prywatności i zabezpieczeniem domu? Tu odpowiedź jest jednoznaczna: żaluzje – chroniące przed włamaniem, słońcem i wścibskimi spojrzeniami, a przy tym mogące tworzyć nieszablonowy, oryginalny wystrój okien XXL.