Nowoczesne wnętrze - OknoPlus

| 27 grudnia 2022 |

W nowy rok ludzie wkraczają z nowymi pomysłami, wszak postanowienia noworoczne nie wzięły się przecież znikąd. Ponieważ często towarzyszy im zdwojona energia do ich realizacji, warto jeszcze przed nadejściem sylwestrowego wieczoru rozejrzeć się wokół siebie i zastanowić się, co można zmienić w swoim otoczeniu by łatwiej przeżyć kolejne 365 dni. I wtedy nasz wzrok może paść na dom i jego wnętrza.

 

Trendy 2023, czyli oszałamiająca różnorodność

Moda ma do siebie to, że potrafi błyskawicznie się zmienić powodując, że coś, co jeszcze niedawno stanowiło absolutne must have – staje się passè. Na szczęście chyba tej tendencji nie ulegają trendy wnętrzarskie. 2023 rok nie będzie pod tym względem wyjątkowy, bowiem na topie pozostaną niektóre doskonale znane i popularne style aranżacji pomieszczeń, ewentualnie poddane małym modyfikacjom. Z drugiej strony pojawią się propozycje związane z wydarzeniami o globalnym zasięgu oraz ogólną sytuacją na świecie. Spójrzmy więc bardziej szczegółowo na nadchodzące trendy w urządzaniu wnętrz.

2023 rok stawia na praktyczną wielofunkcyjność

Pandemia spowodowała, że przez długi czas byliśmy zamknięci w obrębie własnych czterech ścian. To niejako wymusiło zmianę generalnego podejścia do swojej przestrzeni mieszkalnej. Organizując sobie życie w kompletnie nowej, nieznanej dotąd rzeczywistości wyszliśmy poza znane od lat multifunkcjonalne połączenia, typu salon z kuchnią, czy pokój do pracy z sypialnią. Szukając rozszerzenia strefy komfortu na cały obszar zamieszkania wprowadziliśmy do niego elementy wcześniej funkcjonujące jako obiekty zewnętrzne – i to właśnie stało się jednym ze sposobów na urządzenie wnętrza. Trendy 2023 wręcz zachęcają nas do kreowania w domu mini salek kinowych, siłowni, lub nawet stref spa z sauną czy wanną z hydromasażem. Choć minęły, na szczęście czasy zamknięcia, samowystarczalność domu jest tym, co proponują trendy wnętrzarskie 2023.

Z ekologią za pan brat

Pod tym względem trendy w urządzaniu wnętrz 2023 niewiele odbiegają od znanych już od lat tendencji, polegających nie tylko na wszechobecnej roślinności stylu urban jungle, czy kolorystyce mającej potęgować wrażenie kontaktu z przyrodą. Wraz z coraz szerzej docierającymi ideami proekologicznymi ewolucji mają ulegać także wnętrza. Trendy 2023 nie poprzestają na używaniu naturalnych materiałów, jak cegła, drewno albo wełna. Idąc z duchem czasu mamy decydować się na śmiałe kroki, na przykład stosując upcycling. Na tym jednak nie koniec. Ekologiczne trendy we wnętrzach 2023 sugerują także szereg rozwiązań mających spowodować redukcję negatywnego wpływu człowieka na planetę przy jednoczesnej dbałości o jego komfort. Podstawą jest tu spadek emisji gazów cieplarnianych oraz ilości energii potrzebnej do ogrzania i oświetlenia w domu, a w tych działaniach sprzymierzeńcami stali się producenci okien. Odpowiednia stolarka okienna może bowiem zdecydowanie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię nieodnawialną – weźmy choćby okno ekologiczne Genesis, w którym doskonałe parametry (współczynnik przenikania ciepła wynosi zaledwie 0,7 W/m2K) idą w parze z nowatorskim designem i ograniczoną do absolutnego minimum szerokością ramy, co w oczywisty sposób zwiększa ilość naturalnego światła docierającego do wnętrza.

Goethe byłby szczęśliwy

Więcej światła! – ostatnie słowa niemieckiego poety znajdują odzwierciedlenie w najnowszej modzie właściwie niezależnie od konkretnego stylu aranżacji wnętrza. Trendy 2023 idą zdecydowanie w kierunku istnego zalania domu naturalnym światłem, które podnosi atrakcyjność każdego pomieszczenia, a także poprawia samopoczucie mieszkańców. Obowiązkowe staną się więc wielkoformatowe przeszklenia, począwszy od dużych okien, przez łączące dom z ogrodem, imponujące rozmiarami i dające wrażenie kontaktu z przyrodą na wyciągnięcie ręki drzwi zewnętrzne przesuwne, po całoszklane fasady, nadające bryle budynku lekkości i oryginalnego wyglądu. Duża ilość światła wpadającego przez ogromne szyby pomoże wydobyć urok detali w powracającym do łask stylu retro, ale bardzo konkretnie ukierunkowanym. Tu znów mamy odbicie globalnego w skali wydarzenia – odejście królowej Elżbiety II i związany z tym wzrost zainteresowania Zjednoczonym Królestwem spowodowały, że trendy wnętrzarskie 2023 pójdą również w kierunku zbliżonych do wiktoriańskich mebli z ciemnego drewna i antyków, także w formie dodatków.

Trendy w urządzaniu wnętrz 2023 – pełna rozpiętość barw

Dominująca ostatnimi czasy biel oraz jasne kolory mają – przynajmniej częściowo – ustąpić miejsca ciemniejszym odcieniom, jak brązy, fiolety i ciemne zielenie, a nawet czerń. Mający korzenie w wyglądzie biblioteki w starym angielskim dworze styl dark academia będzie jedną z nowości w obszarze stanowiącym trendy we wnętrzach 2023. Ducha wyspiarskiej przeszłości w takich pomieszczeniach podbiją jeszcze książki z ciemnymi okładkami, globusy i stare, bądź na takie stylizowane, popiersia.

Z drugiej strony jednak trendy wnętrzarskie 2023 będą miały coś do zaoferowania i miłośnikom żywych i zdecydowanie jaśniejszych kolorów. Modne będą również śmiałe barwy – pastelowe odcienie żółci, niebieskiego, a nawet… różu, czyli barbiecore. Dla takich pomieszczeń doskonałym uzupełnieniem są dwukolorowe okna, które zachowując zewnętrzny wygląd fasady pozwalają popuścić wodze fantazji przy aranżacji wnętrza.

Trendy 2023 nie składają się wyłącznie z rewolucyjnych nowości i odżegnywania się od wszystkiego, co dobrze funkcjonowało do tej pory. Znakomitym przykładem rozwiązania nie dotkniętego zębem czasu jest choćby styl japandi łączący estetykę Skandynawii i Japonii, czego rezultatem są minimalistyczne, jasne i ciepłe pomieszczenia, które, mimo upływu lat, doskonale wpisują się także w trendy wnętrzarskie 2023.