Okna bicolor - OknoPlus

| 29 grudnia 2021 |

Wygląd naszych domów jest wypadkową wielu zmiennych – aktualnie panującej mody, preferencji estetycznych, poziomu kreatywności i zupełnie przyziemnie – możliwości budżetowych. Niezależnie od tego, jakimi zasobami dysponujemy, prawdopodobnie każdy z nas marzy, by projekt był dopięty na ostatni guzik i doskonały w każdym najmniejszym detalu. Dlatego, oprócz rodzaju użytych materiałów wykończeniowych, mebli oraz akcentów aranżacyjnych, ogromną rolę w kompozycji gra dziś kolorystyka okien, na których coraz częściej opiera się design nowoczesnych brył. Odpowiednio dobrana może stanowić jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza, ale co istotne… również elewacji. Czy da się jednak pogodzić to, co na zewnątrz, z tym, co w czterech ścianach? Zdecydowanie tak! Tu z pomocą przychodzą dwukolorowe okna (bicolor).

Okna dwukolorowe czy jednokolorowe? Teraz nie musisz wybierać

Z projektem domu jest jak z wnętrzem naszej szafy – to, co w nim znajdziemy stanowi odzwierciedlenie naszej osobowości, charakteru i stylu życia. Czym jednak byłaby perfekcyjnie przemyślana garderoba bez doskonale dopasowanych dodatków? Tak, jak nienaganny strój dopełniają detale, tak kolory okien odgrywają kluczową rolę w odbiorze wnętrza – zwłaszcza, gdy zdecydujemy się oprzeć aranżację na wielkogabarytowych przeszkleniach i monumentalnych konstrukcjach przesuwnych.

Do wyboru mamy dziś znacznie więcej opcji niż standardowa biel, która jeszcze kilkanaście lat temu była jedyną opcją dostępną na rynku. A to otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości i zmienia nasze spojrzenie na wagę kolorystyki okien w wymarzonym M.

W zależności od wybranych odcieni mogą stanowić przykuwający uwagę element i kontrastować z otoczeniem lub harmonijnie łączyć się z pozostałymi elementami wystroju – od tych kluczowych, czyli mebli, wykończeń ścian lub podłogi, aż po swoiste „wisienki na projektowym torcie”, tj. dodatki czy rośliny doniczkowe na parapecie.

Jednak nie samym wnętrzem dom „żyje”, prawda? Równie ważne jest to, jak stolarka prezentuje się z zewnątrz – wszak fasada to swoista wizytówka posiadłości. Co jednak w sytuacji, gdy wygląd elewacji odbiega od stylu, w jakim została urządzona przestrzeń wewnętrzna lub zamarzy nam się nieco inne przejście tonalne, do którego niekoniecznie pasuje to, co w środku? Żaden problem! Wtedy na aranżacyjną scenę wkraczają dwukolorowe okna.

Co je wyróżnia? Fakt, iż różnią się kolorystyką profili skierowanych do wewnątrz i na zewnątrz budynku. W przeciwieństwie do tradycyjnych ram, które najczęściej mają jedną barwę (np. drewnopodobną, białą lub antracytową), okna bicolor dają dużo większą swobodę stylizacyjną. Odpowiadając więc na pytanie: „co wybrać – okna dwukolorowe czy jednokolorowe?” warto mieć to na uwadze.

Kolorowe okna – jakie dają możliwości?

Abstrahując od kluczowej roli stolarki okiennej, czyli stania na straży komfortu termicznego, akustycznego i bezpieczeństwa domowników, kolorystyka okien pozwoli dopełnić wnętrza i fasady urządzone w dowolnym stylu.

I właśnie w takich sytuacjach okna bicolor sprawdzą się doskonale. Jak można je wykorzystać? Np. podczas budowy nowoczesnego domu, którego elewację idealnie uzupełnią antracytowe ramy okien, a wnętrze zostanie utrzymane w stylu skandynawskim, gdzie ciemna barwa może być zbyt dominująca – profil od tej strony powinien być utrzymany w jasnych, neutralnych odcieniach. I odwrotnie – jeśli wymarzona fasada ma zachwycać śnieżną bielą lub delikatną szarością, a salon to katalogowy przykład klimatu industrialnego czy loftowego, zamieniamy wybarwienie ram i gotowe! „Dziel i rządź”, jak mawiał klasyk!

Okna bicolor będą stanowiły także ogromny atut, gdy wygląd zewnętrznych profili okien determinują np. przepisy konserwatorskie. Wtedy to, co widoczne zostanie takie, jak nam narzucono, a wnętrze… komponujemy według własnych zasad.

Okna bicolor – do wyboru, do koloru

Dwukolorowe okna to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią inspirować się modnymi trendami wnętrzarskimi.

Paleta dostępnych barw profili okiennych OknoPlus zaspokoi bowiem nawet najbardziej wyrafinowane gusta i dopełni nieszablonowe wizje architektoniczne. Tradycyjna biel, antracyt, kolory RAL, strukturalne IGP i TIGER, lakiery drewnopodobne, a nawet czerwień, srebro i złoto – ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Kolory okien mogą odpowiadać werdyktom prestiżowego, amerykańskiego instytutu Pantone, który jest odpowiedzialny za wybór tzw. koloru roku. W tym roku wybór padł na… Very Peri, czyli wysublimowany fiolet. I to jest prawdziwa moc, jaką dysponują okna bicolor!

Jak kolorystyka okien wpływa na ich pielęgnację?

Czy o kolorowe okna trzeba dbać w sposób szczególny? To zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane profile. Okna bicolor wytwarzane są z aluminium (np. Reveal) bądź PVC (np. Morlite), a w tym przypadku najlepiej sprawdzą się tradycyjne środki czystości. Ważne, aby były delikatne i nie wchodziły w reakcję z profilami (to samo dotyczy tradycyjnych, jednokolorowych okien). Istotne jest również, aby unikać rozwiązań stwarzających ryzyko ich zarysowań – np. drucianych szczotek czy agresywnych chemicznie preparatów. Dzięki temu zadbamy o długowieczność okien oraz idealną barwę ram.

Dwukolorowe okna czy jednokolorowe?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu zmiennych, z których najważniejszą są nasze oczekiwania związane z designem wnętrza (oraz elewacji). Niewątpliwie okna bicolor dają dużo większą swobodę aranżacyjną, a nie ma nic przyjemniejszego niż wracać do domu, który w stu procentach odzwierciedla to, co nam w duszy gra, prawda?